100 Yıllık Araştırmadan Öğrenmeniz Gereken Liderlik Dersleri

0
2578

Efektif liderlik hakkında neler biliyoruz? Bu konu hakkında yapılan bir asırlık araştırma sonucu bazı cevaplar elde edildi.

 

İlk olarak, lider mi doğulur yoksa sonradan mı lider olunur? Aslında ikisi de doğru fakat lider doğmaktan ziyade, daha çok liderlik zamanla gelişen bir özelliktir. Liderlik karmaşık, gelişmiş bir sosyal roldür. Liderliğin gerektirdiği belli başlı özellikler doğuştan gelebilir. Bu özellikler sayesinde başkanlık gibi bir pozisyonda çok iyi liderlik edebilirler. Fakat efektif liderler yeteneklerini tecrübe ile kazanırlar. Bu tecrübe; sürekli bir kişisel gelişim, eğitim ve çalışma ile olur.

 

İkinci olarak, liderlik eğitimleri bir işe yarar mı? 100 yıldır yapılan liderlik eğitimi ve gelişimi ile ilgili araştırmaların nispeten yeni olan analizleri bize bu tip programların pozitif etki yarattığını gösteriyor. Peki çok büyük bir etki mi? Bazen. Belli başlı zorluklar ya da sizi tetikleyebilecek bazı olaylar liderlik yeteneğinizi ciddi şekilde geliştirebilir. Fakat liderlik gelişimi genellikle kademeli olarak gelişen uzun vadeli bir süreçtir.

 

Üçüncü olarak, bütün (ya da çoğu) büyük liderlerde bulunan belli başlı özellikler nelerdir? Dönüştürücü liderlik teorisi bir liderde bulunması gereken en önemli özellikleri temsil etmektedir. Efektif liderler genellikle ilham verici, önsezileri güçlü ve takipçileri tarafından olumlu bir rol modeli olarak görülen insanlar olmaya eğilimlidirler. Fakat büyük liderler aynı zamanda takipçilerine önem verirler. Bu liderler takipçilerinin kendilerini geliştirmelerine ve refah içinde olmalarına önem verirler. Büyük liderler aynı zamanda takipçilerini daha yaratıcı ve girişken olmaları konusunda cesaretlendirir.

 

Dördüncü olarak, liderlik her durumda geçerli bir özellik midir? Yani eğer bir lider iş ile alakalı konularda başarılı ise, aynı zamanda halk arasında ya da farklı bir şirkette de iyi liderlik edebilecek midir? Bu soru tam olarak araştırılmadı fakat bazı temel yetenek ve özellikler farklı durumlarda da kişinin farkını ortaya koyacaktır. Buna rağmen bahsi geçen kişinin efektifliği, içinde bulunduğu durum hakkında bilgisizse ve kültüre yabancıysa ciddi şekilde kısıtlanacaktır. Yani bir liderin dönüşümcü özelliklerini farklı bir çevrede kullanabilmesi için belli başlı şeyleri öğrenip kendini ayarlaması gerekir.

 

Son olarak, liderlik hangi yaşta gelişmeye başlar? Bu çok güzel bir soru ve süregelen araştırmalarımız da bunu araştırıyor. Liderliğin bireyde yeşeren ilk tohumları hakkında az miktarda uzun vadeli bir araştırmamız mevcut, ancak ilk araştırmalar sonucunda liderliğin erken yaşta oluşmaya başladığı kanaatine vardık. Velilerin ve öğretmenlerin teşvikleri de bu konuda ciddi rol oynuyor. Aynı zamanda erken yaşta çeşitli sosyal durumlarda bulunmak ve özel olaylara maruz kalmak da bu özellikleri geliştirebiliyor.

 

Peki, liderliğin kişisel gelişim ile başarılıp başarılamayacağı konusundaki ilk izlenimlerimiz neler? Liderlik karmaşıktır, fakat geliştirilebilir. Liderliğin temel taşlarını zaten biliyoruz. Zaman ve enerjinizden feragat ederek kişisel gelişiminize yaptığınız yatırımlar elbet size kazandıracaktır.

 

Bu makale Ronald E. Riggio’nun 20 Kasım 2009 tarihinde psychologytoday.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here