13 Yaşında Intel’den Nasıl Risk Sermayesi Yatırımı Aldı

Shubham Banarjee Lego’lardan ilham alan ilk girişimci olmayabilir ancak muhtemelen onlar ile icat yapıp yatırım alan ilk kişi. Banarjee geçtiğimiz ay henüz 12 yaşındayken ürettiği Lego parçalarından yapılan ucuz Braille yazıcısı prototipiyle Intel’in risk sermayesi kolu Intel Capital’den prestijli bir erken aşama yatırımı aldı. Yatırımın şartları açıklanmadı. Reuters haberine göre California’da Santa Clara’da 8. sınıf öğrencisi olan çocuk o zamandan sonra 13 yaşına girmiş.

 

Shubham-Banerjee-braille-printer_42746

 

Banerjee yaptığı açıklamada körler hakkında para toplama kampanyası ile alakalı bir el ilanı okuduktan sonra aklına Lego’lardan Braille alfabesi ile baskı yapabilecek bir cihaz geliştirme fikri geldiğini söyledi. Herkese yardıma ihtiyacı olanlara nasıl yardımcı olabileceğini göstermek amacıyla da cihazına BRAIGO v1.0 adını verdi. Yaz boyunca yazıcının içine bir Intel Edison çipi takmak için uğraşan çocuk Intel tarafından Hindistan’da ürünü hakkında konuşma yapmak için davet edilmiş.

 

Banarjee Reuters’a verdiği röportajda Intel yöneticisi Mike Bell o konferansta sahneden şirketi Braigo Labs’a yatırım yapacağını söylediğinde babasına dönüp heyecanla “Ne demek istedi?!” diye sorduğunu söyledi. Çok mutlu olan Benarjee o zamana kadar ailesinin kendisine verdiği 35.000 doları kullanıyormuş.

 

Prototip üretmek ve teknoloji konferanslarına katılmak bir “okul sonrası aktivitesi” olarak kalmaya devam etse de Benarjee bir gün yazıcıları seri üretime vererek yaklaşık olarak 350 dolardan satmayı umduğunu söylüyor. Hafif, sessiz cihaz dünyanın en ücra köşelerinde kullanılma ihtimaline de sahip. Benarjee yaptığı basın açıklamasında “Bu bir sosyal etki projesi ve resmi olarak 53 milyon kör insanla 200 milyon kör olma eşiğindeki insana destek olacak. Braille pazarının fiyat ve teknoloji açısından devrime ihtiyacı var” diye konuştu.

 

Bu makale  Jill Krasny’nin 5 Kasım 2014 tarihinde inc.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*