20 Durdurulamaz Girişimci Tavsiyelerini Paylaştı!

Bu inanılmaz yetenekli kadın ve erkek girişimciler, başarıya ulaşmak için en değerli tavsiyelerini sizinle paylaşıyor. Anlattıkları, genel bir kalıp olarak geçmişteki hatalardan dersler çıkarmak ve başarıya ulaşmak için sonsuz bir sebatla hedeflerin peşinden koşmak şeklinde ifade edilebilir.

İşinizde ve yaşamınızda nasıl başarılı olacağınız ile ilgili bu paha biçilemez önerileri öğrenmek için okumaya devam edin.

Sara Blakely  (Spanx’ın kurucusu)

 

“Gelişim yıllarımda babam, beni ve ağabeyimi başarısızlık konusunda teşvik ederdi. Akşam yemeğine oturduğumuzda ‘Ee, bu hafta hangi konuda çuvalladınız bakalım?’ diye sorardı. Konuşmaya katkı yapamazsak hayal kırıklığına uğrardı. Bir işte çuvalladığımı anlattığımda ise ‘çak’ yapardı. O zamanlar anlayamadığım şey, babamın genç yaştan itibaren başarısızlık konusundaki algımı farklı bir çerçeveye oturtmaya çalışıyor olmasıydı. Benim için başarısızlık, bir şeyi hiç denememektir. Aynaya bakıp ta ‘Ben bunu denemedim, çünkü korktum’ dersem, işte bu başarısızlıktır.”

 

Gurbaksh Chahal (Yazar ve Senarist / Girişimci)

“İnsanlar genellikle yeni bir işe başlarken yeni ve büyüleyici bir fikirle ortaya çıkmak gerektiğine inanırlar, ama bu bir şehir efsanesidir – ve genellikle risk sermayedarları tarafından ortaya atılır. Sevdiğiniz bir şey bulun ve onu diğer insanlardan daha iyi yapın.”

 

Jeff Weiner (LinkedIn’in CEO’su)

“Çocukken babamın aklıma ne koyarsam koyayım başarabileceğimi söylemediği bir günü hatırlamıyorum. O kadar çok söyledi ki artık duymamaya başladım. ‘Tabağındaki sebzeleri ye’ türünden diğer laflarla birlikte bu denli fazla tekrarlandığı için ben de bunu ebeveynlerin çocuklarına hep söylediği beylik laflardan biri olarak kabul ettim. Bu sözlerin önemini ve üzerimdeki etkisini fark edip memnuniyet duymam için birkaç on yıl geçmesi gerekti.”

 

Kevin Rose (Digg, Pownce & Milk’in kurucusu)

 

“Haydi, bir güzel yapın bakalım. Bir şeye gerçekten inanıyorsanız, onu hayata geçirmelisiniz. Sevdiğiniz bir şeyse iş gibi de gelmeyecektir. Müthiş bir fikriniz varsa üniversiteyi bırakmanızda bile sakınca yoktur.”

 

Caterina Fake (Flickr & Hunch’ın kurucusu)

“Girişimcilerin tam da şu anda işe başlaması gerekir. İnternetin müthiş bir dağıtım gücü var. Fikirlerinizi deneyebilirsiniz. İşe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz. Yaramıyorsa ya eğlenmiş olursunuz, ya da önemli oranda motivasyon kazanırsınız. Zengin olmak için girişimci olanlar, mutlu olamayacaklardır. Bir şeyleri kurmak, inşa etmek sizi mutlu etmeli. Başarsanız da kaybetseniz de süreçten keyif almalısınız.”

 

Evan Williams (Blogger & Twitter’ın kurucusu)

“Etrafınızı büyük insanlarla çevreleyin, zor işlere girişin, oyalayıcı işlere bulaşmayın ve kendinize bakmayı unutmayın. Şirketinizin başarısız olması, sizin hayatta başarısız olduğunuz anlamına gelmez. İlişkilerinizde başarısız olursanız hayatta başarısız oldunuz demektir.”

 

Richard Branson (Virgin CEO’su)

 

“Annem bana hiçbir zaman geriye dönüp pişmanlıkla bakmamamı, bir sonraki adım için hep ileriye bakmamı öğretti. İnsanların ileriye dönük projeler için kullanmak yerine başarısızlıklar üzerinde durmak için harcadıkları zamanın boyutu beni dehşete düşürmüştür. TÜM Virgin yatırımlarını yönetmekten keyif alıyorum – dolayısıyla yenilgi aslında kötü bir tecrübe değildir, yalnızca öğretici bir kavşaktır.”

 

Eric Schmidt (Google Yönetim Kurulu Başkanı)

 

“Olan bitene ‘Evet’ demenin bir yolunu bulun. Yeni bir ülkenin davetine evet deyin, yeni arkadaşlarla tanışmaya evet deyin, yeni şeyler öğrenmeye evet deyin. Evet diyerek ilk işinizi alırsınız ve bir sonraki işinizi evet diyerek kazanırsınız ve eşinizi hatta çocuklarınızı evet diyerek kazanırsınız.”

 

Elon Musk (PayPal, Tesla Motors ve SpaceX’in kurucusu)

“Tüm girişimlerimde başarısız olma ihtimalinin var olduğunu her zaman biliyordum. Ancak başarı şansı yüzde 50’den az olsa bile denemem gerektiğini, bunun önemli olduğunu hissediyordum. Yararlı bir iş yapmak için bir grup insanı bir araya getirmeye çalışın. Bu çok açık görünüyor olabilir, ama insanlar çoğunlukla yararlı bir şeyler üretmeyen firmalarda bir araya geliyorlar.”

 

Guy Kawasaki (Yatırımcı ve Yazar)

 

“Bir madeni paranın iki yüzü gibi, sadece sıkı çalışmak ve şans söz konusudur. Gizli bir sos tarifi keşfetmeye çalışmak, nafile çaba ve zaman kaybıdır. Bir şey yaratın, onu satın, sonra daha iyisini yapıp onu da satın ve önceki yarattıklarınızı modası geçmiş şeyler haline getirecek yepyeni şeyler yaratın.”

 

Mark Cuban (Shark Tank’ın yatırımcısı ve Dallas Mavericks takımının sahibi)

“Kontrol edebildiğimiz tek şey, harcadığımız çabadır. Zaman içinde yaptığınız iş her neyse onda uzman haline getirin kendinizi. Bu size avantaj sağlayacaktır, çünkü pek çok insan bunu yapmıyor. Başarının güzelliği; bu ister düşlerinizin kızını bulmak, isterse de doğru işi veya finansal başarıyı yakalamak olsun ve kaç kez çuvallarsanız çuvallayın, birinde haklı çıkacaksınız. Ve o zaman herkes sizin ne kadar da şanslı olduğunuzu konuşacak.”

 

Sheryl Sandberg (Facebook COO’su)

“Pazartesiden Cumaya kadar profesyonel bir kimliğimiz olduğuna, geri kalan günlerde ve zamanlarda ve günlerde ise gerçek kişiliğimizle yaşadığımıza inanmıyorum. Böylesi bir bölünme muhtemelen hiçbir zaman işe yaramamıştır, ama günümüzün dünyasında çok daha anlamsız görünüyor. Benim işyerinde ağlamışlığım var, insanlara umutlarımdan ve korkularımdan bahsediyorum ve onlarınkini soruyorum. Kendim olmaya, gücüm ve güçsüzlüğüm konusunda dürüst olmaya çalışıyorum.”

 

Chad Hurley (YouTube’un kurucularından)

“Bir projeyi gerçekleştirmek için yola çıktığınızda, tüm soruların yanıtlarını bildiğinizi varsaymayın. Etrafınızı değerli insanlarla kuşatın. İşlerini yapacaklarına güveneceğiniz insanlara ihtiyacınız var, bazen kişiler çok fazla kontrol edilirlerse proje veya fikir ölebilir. Adapte olabilmeye hazırlayın kendinizi. Zorlayıcı ve cimri olmak da yaptığınız işin daha verimli olmasına yardımcı olabilir. Bir işin nasıl işleyeceğine ilişkin başlangıçta kafanızda bazı fikirler olabilir, ancak sizin ve toplumun o işi nasıl kullandığını bir miktar gözlemlemeniz gerekir. Yoldayken direksiyonu kırmaktan korkmayın.”

 

J.K. Rowling (Harry Potter serisinin yazarı)

 

“Evet, neden başarısızlıkların getirdiği kazanımlardan söz etmeliyim? Çünkü basitçe söylemek gerekirse başarısızlık, temelsiz olan şeylerin üzerinizden atılıp gitmesi demektir. Kendi kendime bir başka kişiymişim gibi rol yapmayı bıraktım ve bütün enerjimi benim için önemli olan tek işi bitirmeye yönelttim. Gerçekten kendimi ait hissettiğim bir başka alanda başarılı olmak için gerekli azmi bulamazdım. Özgürdüm, çünkü en büyük korkum gerçekleşmişti ve hala çok sevdiğim bir kızım vardı ve eski bir daktilom ve büyük bir fikrim vardı. Düştüğüm dip nokta, yaşamımı üzerine yeniden kuracağım temele dönüştü.”

 

Matt Barrie (Freelancer.com’un CEO’su)

“Birçok yetenekli insan, yeterli deneyimleri olmadığını düşündükleri için veya kurumsal merdivenlerin her bir basamağında tek tek durarak yükselmek adına çok çalışmaları gerektiği için önlerindeki seçenekleri sınırlandırır. Birçok insanın bana söylediği şey, düşünü kurdukları şeyin çalıştıkları sıkıcı işi bırakıp kendi işlerini kurmak olduğu. Ama bunu yapmıyorlar, çünkü muhtemelen bu konuda tecrübelerinin olmadığını düşünüyorlar. Bu biraz yumurta-tavuk ilişkisine benziyor. Anı yakalayın! Zaman şimdidir! Zamanın akışı kimseyi beklemez. Kimse geleceğinizi size bir tabak içinde sunmayacaktır.”

 

Jordan Belfort (Çok satan yazar ve kişisel gelişim konuşmacısı)

 

“İş yaparken her zaman önce sunduğunuz değeri ortaya koymalı, ardından parpanızı almalısınız. Benim yaptığım hata, para yaratmak fikrine çok fazla odaklanıp önce ortaya çıkmak ve sahip olduğum değeri sunmak noktasını atlamamdı. Para yaratımı kolaydır; bu, öncelikle değer yaratmak meselesidir.”

 

Daymond John (FUBU Clothing’in kurucusu ve Shark Tank yatırımcısı)

 

“Hatalarınızı kendi paranız üzerinden ve düşük seviyede yapmaya gayret edin, ileride ortağınızın parası veya varlığından sorumlu olduğunuzda önceki hatalarınızdan ders çıkarmış olursunuz ve daha büyük hatalar yapmazsınız. Başlangıçta başka insanların yardımını almadan gidebildiğiniz kadar gitmeye çalışın.”

 

Arianna Huffington (The Huffington Post’un kurucusu)

 

“Annem bana başarısızlığın, başarının tersi olmadığını, yalnızca başarıya giden bir kilometre taşı olduğunu söylerdi. Çuvallayacaksınız, muhtemelen de defalarca. Ancak sorun yok – aslında bu temel ve gerekli olan bir durum. Çok genel olarak başarı ve başarısızlık arasındaki fark, azim ve sabırdır. Başarı anlamına gelen şeylere kendimizi bağımlı kılarsak fazlasıyla zayıf bir durumdayız demektir – çünkü dünyanın herhangi bir şeyi nasıl kabul ettiği konusunda kontrol mekanizmasının dışındayız demektir.”

 

Ben Huh (Cheezburger’in kurucusu ve CEO’su)

“Risk korkusunu bir kenara bırakmalısınız. Yeni girişimler, zor zamanlarda sebat gösterebilecek kişilerle olur. Başarısızlık bir seçenek ve gerçek bir risktir. Başarısızlık ve risk, girişimcilerin çok iyi anlaması ve iyi yönetmesi gereken şeylerdir. Başarısızlıklarınız hakkında konuşmaktan korkmayın. Hatalarınızı gizlemeyin.”

 

James Caan (BBC’nin “Dragons Den” yatırımcısı)

“Nasıl daha iyisini yapacağınızı kendinize sormayı asla bırakmayın. Son dereceye dek yaptığınız işin tüm yönlerini test etmeye devam edin ve tüm seçeneklerinizi deneyin. Kendinize karşı ne derece güçlü olursanız, işiniz dışarıdaki gerçek dünyada o derece güçlü olur.”

 

Bu makale addicted2success.com’da Joel Brown tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Girişimcilerin İzlemesi Gereken 20 Film

İzleyenlerin kolay anlayabileceği bir yol olduğundan filmler fantastik, bilim-kurgu olsun olmasın başkalarının hikayelerinden ders almak için mükemmel bir yöntemdir. Sizden önce gelen bu ender insanların neyi, nasıl yaptığını gösterdiklerinden bu hikayelerden öğrenecek çok şeyiniz var.