20 Milyarder Girişimciden Hayat Dersleri

Bir girişimci olarak milyarlarca dolar mı kazanmak istiyorsunuz? Bu imkansız bir şey değildir, ancak sadece seçilen bazı kişiler için.

Ustalaşmanız gereken ilk beceri, kendinize ağır dersler vermek yerine başkalarının hatalarınızdan ve başarılarından ders çıkarmaktır. Bu 20 milyarderle aynı fikirdeyseniz, zaten yarışmada bir adım öndesiniz demektir.

 

 1. Başarısızlık üzerine, Henry Ford

Ford Motor Company’nin kurucusu “Başarısızlık basitçe bu kez daha akıllıca başlayabilmek için bir fırsattır.” diyor. Başka bir deyişle, başarısız olmak bu başarısızlıktan ders almayı öğrendiğiniz sürece oldukça normal bir şeydir. Bunu yapmazsanız, o zaman Einstein’in delilik tanımını yaşıyorsunuz demektir (ki bu da sizi bir milyarder yapmayacaktır).

 

 1. Sınırlar üzerine, Donald Trump

“Zaten düşünüyorsunuz, bari büyük düşünün,” diyor ünlü Trump. Trump TV programlarından Las Vegas’taki otel ve gazinosuna kadar yaptığı her şeyi büyük yapıyor. Kendinizi sınırlamayın.

 

 1. Riskler üzerine, Mark Zuckerberg

‘‘En büyük risk, hiç risk almamaktır… bu kadar hızlı değişen bir dünyada, başarısız olması kesin olan tek strateji risk almamaktır.’’ Yeni bir iş kurarken korkulacak pek çok şey vardır. Facebook kurucusu ve CEO’su üniversitede böyle bir başarı yakalayabiliyorsa bu her yaştan girişimciye bir umut olmalıdır.

 

 1. Yenilik üzerine, Larry Ellison

“Yenilikçi olduğunuzda, insanların size deli demesine de hazırlıklı olmanız gerekir.” Ülkenin üçüncü en zengin adamı insanların kendisi hakkında ne düşündüğünü pek de önemsemiyor çünkü fikirlerinin akla yatkın olduğunu biliyor. Kutunun dışında düşünmek size ilk milyarlarınızı kazandırabilecek şey olabilir.

 

 1. Yapmak üzerine, Mark Cuban

“Konu hayal etmek değil, yapmaktır” diyor Shark Tank’ın en çok konuşulan iş adamlarından biri. Eğer sadece bir hayalperestseniz, bu size para kazandırmayacaktır. Hayalperestlik/yapıcılık arasında öyle bir denge kurmalısınız ki, hem yenilikçi hem de özverili olmalısınız.

 

 1. (Yeniden) Yapmak üzerine, Walt Disney

“Başlamanın yolu konuşmayı bırakmak ve yapmaya başlamaktır,” diyor Walt Disney. Hayalperestleri çekyattan kalkıp gerçekten bir şeyler yapmaya teşvik edici bu yaklaşımlar her zaman vardı. Biraz hareket olmadan Disney olabilir miydi?

 

 1. Pişmanlık üzerine, Jeff Bezos

Amazon’un kurucusu “Başarısız olsaydım, pişman olmazdım; pişman olacağım şey denememek olurdu” diyor. Başarısızlık korkutucu bir kavram olabilir, ama ya başarılı olursanız? Amazon yerinden kalktı ve kar yapmadan önce yıllarca işledi, yani kaplumbağalar bazen gerçekten de yarışı kazanıyorlar.

 

 1. İlerleme üzerine, JP Morgan

“Görebileceğiniz kadar ileri gidin; oraya vardığınızda daha ötesini de görebileceksiniz.” JP Morgan’ın kurucusu bazen büyük, uzun vadeli hedeflerin korkutucu olabileceğini bilmektedir. Bebek adımlar daha kolaydır ve hedeflerinizi belirlemenize yardımcı olabilir.

 

 1. Önem üzerine, Oprah Winfrey

“Kesin bildiğim şey başarılı olmak istiyorsanız, başarıyı hedef alamayacağınızdır. Bunun anahtarı başarılı olup olmamak konusunda kaygılanmak yerine önemli olmaya çalışmaktır, başarı tabii olarak bunu takip edecektir.” Birçok girişimcinin istediği de zaten başarıdan ziyade önemli olmaktır. Tek ihtiyaçları olan ise bunu Oprah’ın anlatmasıdır.

 

 1. Para üzerine, Warren Buffett

Finans gurusu diyor ki: “Kural 1: Asla para kaybetme. Kural 2: “Kural 1’i  asla unutma.” Para her şey olmasa da, kesinlikle bir şeydir. Milyarder olmak istiyorsanız, para ‘biriktirmek’ tekrar kazanmaktan çok daha kolaydır.

 

 1. Vizyon üzerine, Li Ka-Shing

Hong Konglu iş mıknatısı “Vizyonumuz belki de en büyük gücümüzdür…Yüz yıllar boyu düşüncemizin gücünü ve devamlılığını sağladı, geleceğe bakmamızı da sağlıyor ve bilinmeyeni şekillendiriyor” diyor. Vizyonsuz hedef belirlemeniz ve gereksiz engellerden kaçmanız mümkün değildir.

 

 1. Keyif üzerine, Tony Hsieh

“Eğlenin! Oyun sadece para kazanmaya çalışmaktan fazlasını yaptığınızda çok daha eğlencelidir” diyor Zappos kurucusu. Yaptığınız şey sizi eğlendirmiyorsa, başkalarını neden eğlendirsin?

 

 1. Çekicilik üzerine, Richard Branson

Virgin kurucusu Branson “Bir işin çekici ve eğlenceli olması, aynı zamanda da yaratıcı içgüdülerinizi çalıştırması gerekir” diyor. İş ve para çekebilmek için, sizin de çekici bir şey sunmanız gerekir.

 

 1. Fedakarlık üzerine, Stephen Saad

Güney Afrikalı girişimci “Hayatta bazı fedakarlıklar yapmadan istediğin yere veya şeye ulaşılmıyor,” diyor. Elbette fedakarlıklarınız olacaktır, ancak buna ne derece değip değmeyeceğine siz karar vereceksiniz.

 

 1. Tutku üzerine, Nick Woodman

“Hepimizin yerimizi ve amacımızı anlamaya çalıştığımız bu dünyada, tutkularımızın en belirgin rehberlerimiz olduğunu düşünüyorum”. GoPro kurucusu tutkularımızın rehberimiz olduğunu ve onları görmezden gelmenin bizi zorlayacağını biliyor.

 

 1. Okuma üzerine, Bill Gates

“Çocukken gerçekten bir sürü hayalim vardı, ve bunun sebebi çok okuma imkanımın olması diye düşünüyorum.” Okuma sanatı neredeyse ölmesine rağmen zengin bir girişimcinin en iyi erdemi, aynı zamanda da zaman ayırması eğlenceli bir şey.

 

 1. Hayaller üzerine, Michael Dell

Dell bilgisayarları kurucusu, “Başarılı olmak için bir dahi, bir vizyoner hatta bir üniversite mezunu bile olmanıza gerek yok, “diyor. İhtiyacınız olan tek şey bir taslak ve bir hayaldir.” İşte bu ikisi olmadan, başarıya ulaşmanız oldukça zor olacaktır. Bunlar ile başlayın.

 

 1. Çok çalışmak üzerine, Isabel dos Santos

Afrika’nın tek kadın milyarderi “Çok çalışıyor ve ne istediğinizi biliyorsanız, başarırsınız ve bu da en azıdır. Kolay yollara pek inanmam.” diyor. İstediğiniz şeylerin bir sınırı yoktur, ancak sadece girişimci belirli bir iş yükünün  emeğe “değer” olduğuna karar verebilir.

 

 1. Zor zamanlar üzerine, Lakshmi Mittal

“Herkesin zor zamanları olur, önemli olan bunlarla başa çıkarken gösterdiğiniz kararlılık ve özverinin ölçüsü ve bu zamanları nasıl atlattığınızdır.” Zor zamanlar milyarder girişimcileri başarıdan alıkoymaz. Onları başarıdan alıkoyabilecek şey bu zamanlara verdikleri tepkilerdir.

 

 1. Akılda kalmak üzerine, Sarah Blakely

Spanx kurucusu, “Hata yapmaya istekli olmak önemlidir,” diyor. “Olabilecek en kötü şey akılda kalmanızdır.” Hiçbir milyarder bulunduğu yere arkasında yaptığı hataların izlerini bırakmadan varmadı.

 

Başarılı mı, milyarder mi yoksa her ikisi de mi olup olmayacağınızın bir garantisi yoktur. Ancak, bunu yapmış olanları takip ederek olayları lehinize çevirebilirsiniz. Bu bile kendi içinde büyük bir girişimcilik göstergesidir.

 

Bu makale inc.com’da Drew Hendricks tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Girişimler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Girişimcilikle ilgili pek çok bilgi var ortada. Bu bilgilerden bazıları yararlı ve doğru. Ancak geri kalanlar ise içlerinde biraz doğruluk payı barındırmalarına karşın, “mit” olarak adlandırılıyor. Küçük işletmelerle ilgili doğru bilinen yanlışlar o kadar çok anlatılıyor ki, insanlar bunlara inanmaya başlıyor. Ancak bu onları doğru yapmıyor.