2015’te Göreceğiniz Dijital Sağlık Trendleri

2014 sağlık teknolojisi açısından muazzam bir yıl oldu. Dijital sağlık kuluçkası StartUp Health’e göre, 2014’ün ilk üç çeyreğinde dijital sağlık yatırımı halihazırda 2013’te yapılan yatırımların (2.8 milyar dolar) iki katına yakın olarak 5 milyar doları aştı.

 

 StartUp Health kurucu ortağı ve başkanı Unity Stoakes ‘’Bu yılki dijital sağlık yatırımları geçen yılın toplam miktarını ikiye katlama yolunda.’’ dedi. “Şu an tanık olduğumuz trendlerden bazıları dijital sağlığa kurumsal yatırımları ve küresel çapraz fikir değişimlerinin yanı sıra insanların konu sağlığı korumaya geldiğinde insanların direksiyona geçmesiyle artan sağlık tüketiciliğini de içerir.

 

Bu tarz bir sermayenin piyasaya girmesiyle, sağlık teknolojisi gelecek yıllarda ne olacağını izlemek için can atıyor olmalı, yine de burada 2015’te ne geleceğine dair bir tanıtım yapalım.

 

1 .Kulağa takılabilecek cihazlar

 

Bilezik şeklindeki ve klipsli cihazlardan bıktınız mı? Bir sonraki giyilebilir cihaz kulağınıza takılabilecek şekilde olabilir.

 

Sensogram Technologies baş teknoloji sorumlusu ve kurucusu Dr. Vahram Mouradian’a göre “Temporal artere yakınlığından dolayı, kulağa takılan cihazlar göze çarpmayan, pasif bir izleme yürütebilir ve daha kesin sonuçlar sağlayabilir.” ve “buna ek olarak, tipik kalp atış hızı okumasına veya atılan adım sayısının yanında, gerçek zamanlı kan basıncı, solunum sayısı ve oksijen doygunluğu da dahil olmak üzere sıhhat hakkında bol miktarda bilgi verebilir.”

 

Bazı şirketlerin şimdiden temel sağlık izlemesi üzerine IriverOn ve FreeWavz gibi kulak cihazlarını gördük. Önümüzdeki yıllar içinde kulak cihazlarında olacak artan ilerlemeyi gözleyin.

 

Örnek olarak, Sensogram’ın 2015 Mart’ında hazır olması planlanan, takıldığı yerde kan basıncı, kalp atış hızı, oksijen doygunluğu ve solunum sayısını ölçen ve şık bir şekilde tasarlanmış SensoTRACK adlı cihaz kulağınıza güvenli bir şekilde oturuyor. Tüm bunların yanında, adımları, hızınızı hissederken yakılan kaloriyi, aktivite seviyesini, konum belirlemeyi, rakımı, vücut duruşunu ve hızını hesaplıyor.

 

Otomatik olarak yeme alışkanlığınızı takip eden ve gerçek zamanlı diyetle ilgili önerilerle düzeltmenize yardım eden ilk kulağa takılan cihaz BitBite’ı da izleyin. BitBite cihazı kulağınıza rahat bir şekilde oturuyor ve ne zaman, nerede ve nasıl yiyeceğinizi öğreniyor. Daha sonra bu verileri analiz edip ve sizi daha fazla su içmeniz veya yeme hızınızı düşürmeniz gibi ayarlamalar yapmanız konusunda kibarca uyarıyor. BitBite önerilerini sizi ya akıllı telefondaki programla ya da kulağınıza fısıldayarak sizi uyarmak yoluyla veriyor.

 

BitBite Indiegogo kitle fonlamasını 2015’in ikinci çeyreğinde hazır olması beklentisiyle 11 Kasım’da gerçekleştirdi.

 

 2.Ter sensör şeritleri

 

Vücudunuzda ne olup bittiğine daha da mı fazla ışık tutmak istiyorsunuz? Kısa bir zaman içerisinde vücudunuzun iç biyokimyasını basit bir biyosensör şeridiyle takip edebileceksiniz.

 

Electrozyme kas yorgunluğu, fiziksel performans, hidrasyon seviyesi ve elektrolit dengesini ölçmenize izin veren terinizin içindeki gizli metabolik maddeleri ölçen ve takılabilir cihazınızın arkasına yerleştirilebilen baskılı, esnek bir şerit geliştiriyor. Electrozyme’e göre, tek kullanımlık biyosensörlerinin sağladığı kimyasal analiz insanlara kalp atış hızı ve adım sayısından ötedeki metabolizma faktörlerini gerçekten anlamalarını sağlayabilir.

 

Electrozyme LCC’nin ortak kurucusu ve COO’su, doktora dereceli Jared Tangney’in kelimeleriyle: “Kimyasal sensörleri kullanarak terinizi takip etmenin sağladığı fayda vücut kimyanızı ve geleneksel yöntemlerde mevcut olmayan vücudunuzun antrenmana nasıl cevap verdiğini idrak etmenizi sağlar.’’ ve ‘’kimyasal sensörler daha önce takılabilir cihazlarda mevcut olmayan bir dünya yeni bilgi kapısını aralar.’’

 

Tangney bu teknoloji için muhtemelen çoğumuzun gereksinim duyduğu ne zaman biraz su içmeniz gerektiği dahil, pek çok farklı uygulamaya dikkat çekiyor. Bazı açıklamalara göre, Amerikalılar %75’e yakın oranı kronik susuzluk içinde.

 

 3.Akıllı telefon kılıfı cihazları

 

Zaten koruyucu kılıflı bir akıllı telefonu yanınızda taşıyorsunuz değil mi? Tıbbi bir araç olarak neden aynı anda iki iş birden yapmasın?

 

Axial Exchange’in kurucusu ve CEO’su Joanne Rohde’nin söylediğine göre ‘’Daha önceden özel ekipman gerektiren sağlık durumunu ölçen kılıflar ve akıllı telefonlar üzerindeki ilk deneysel girişimleri görmeye başlıyoruz. Hemen cebinizdeki “kendin yap” kan testi ile şekerinizi ölçün veya sadece doktorunuzun ofisinde olmayan bir elektrodiyagram hayal edin. Bu yeniliklerin bazıları halihazırda çıktı. Ama gelecek olan daha çok var.’’

 

Piyasayı sarsanlardan bir tanesi iş başındayken nabzınızı ve EKG’nizi kaydetmenize olanak tanıyan FDA onaylı iPhone kılıfı AliveCor kalp görüntüleyiciydi. 30 saniye içerisinde EKG’nizi ölçmek için cihazı parmaklarınıza veya göğsünüze yerleştirebilirsiniz ve felcin ön belirtisi olabilen atriyal fibrilasyonu hemencecik bilebilirsiniz.

 

2015’te, FDA onay sürecinden geçtikten sonra kullanılabilir olacak bu ve bunun gibi cihazları gözleyin.

 

Örnek olarak, iPhone kılıfı olarak iki işi birden yapan ve şu anda FDA onay sürecinde olan Azoi Wello bir mobil sağlık takibi cihazıdır ve EKG, nabız, kan oksijen doygunluğu seviyesi, solunum ve ateşi ölçebilir.

 

 4.Sadece reçeteyle verilen uygulamalar

 

Binlerce çeşit sağlık uygulamasını halihazırda iTunes’da veya Google Play’de bulabilirsiniz. Yakın zamanda bu uygulamaların bazıları reçete şartı arayabilir.

 

Buna bir örnek WellDoc’un BlueStar’ı: tip 2 diyabetle yaşayan insanlar için ilk ‘’Mobil Reçeteli Tedavi’’. Sadece reçeteyle edinilebilen uygulama insanlara direkt olarak rehberlik ve geri bildirim vermek için otomatik olarak analiz ettiği kan şeker seviyesi, diyet, egzersiz, sıhhat ve diğer faktör verilerini girmesini sağlıyor. BlueStar bunun yanında hastanın doktoru için verileri analiz ediyor ve hastanın doktorun ofisine gitmeden veya doktor kontrolü sırasında sürecin detaylı bir özetini doktoruna sağlamasına olanak tanıyor.

 

Reçeteli uygulamaları piyasaya sürmek FDA onayı, klinik deneyler, sigorta ödemesi ve daha fazlası gerektiği için Ocak’ta bunlardan çok fazla göremeyebilirsiniz. WellDoc kurucu ortağı ve kamu sağlığı idaresi başkanı Dr. Suzanne Sysko Clough: ‘’önümüzdeki yıllarda başlıca kronik hastalıklar için Mobil Reçeteli Terapiler’i görmenin beklentisi içinde olmalıyız.’’ dedi.

 

 5.Sağlıklı aydınlatma

 

Ve son olarak, hiç yatakta iPad’inize baktıktan sonra neden uykuya dalma zorluğu çektiğinizi merak ettiniz mi? Suçlu cihazdan yayılan, sağlığınızı etkileyebilen ve uykunuzu aksatabilen dahili günlük ritminize en büyük değişikliklere neden olan mavi ışık olabilir.

 

Bu yıl Mayıs’ta piyasaya sürülen mavi ışığı düşük uyku lambalarının geliştiricisi Sewell Gelişim Şirketi’nden Cameron Postelwait ‘’Yeterli derecede uyumayan insanlar değişimlerle başa çıkmada, üretken olmada ve duygularını kontrol etmede zorluk çekerler. Kalp hastalıkları, diyabet ve felç gibi başlıca sağlık sorunlarında daha büyük risktedirler.’’ açıklamasında bulundu.

 

Postelwait 2015’te özellikle klinik çevrelerde ve hastanelerdeki sorunların üzerine eğilen yeni ürün inovasyonlarının yanı sıra, yapay ışığın insan sağlığı üzerindeki etkisine daha fazla önem verileceğine dikkat çekiyor.

 

Postelwait, ‘’istikrarsız durumdaki bir hasta tüm gece boyunca hemşire kontrollerine ihtiyaç duyar. Her seferinde hemşire odaya girer, hastanın durumunu kontrol etmek için ve ilaç vermek için bir çeşit ışığı yakar. Bu hastanın sadece uykusunu aksatmakla kalmayan aynı zamanda immün cevabı da etkileyen günlük doğal ritminin dengesini bozar’’ diyor. Diğer bir açıklamasında ise hastanın gündüz veya gece maruz kaldığı mavi ışığın olmadığı veya mavi ışığı miktarını azaltan bir aydınlatmaya büyük bir gereksinimin olduğunu belirtiyor.

 

Geceleri çok parlak ışık nasıl zararlı olabiliyorsa, gündüzleri de çok azı sizi yorgun düşürebilir. Neyse ki işte gününüze biraz güneş ışığı katacak çalışkan insanlar var.

 

Mesela, GoodLux Technology kısa süre önce günlük parlak ışık alımını takip eden ilk takılabilir SunSprite cihazının lansmanını yaptı. GoodLux’a göre, bilimsel araştırmalar parlak ışığa maruz kalmayı daha iyi enerji, ruh hali ve uyku ile bağdaştırıyor.

 

GoodLux CEO’su Ed Likovich ‘’beslenmeye ve formda olmaya çok fazla önem verilmesine rağmen zihinsel sağlığın görmezden gelindiğini, parlak ışığın zihinsel sağlığın hormonlar, enerji seviyesi, ruh hali, sindirme ve uyku gibi temel zihinsel bileşenleri kontrol eden biyolojik saati ayarladığını’’ belirtiyor ve ‘’cihazı edinen 4 kişiden 3’ü bu temel zihinsel sağlık bileşenlerinde gelişme olduğunu bildirdiler.’’ diye ekliyor.

 

Güneş enerjisi ile çalışan SunSprite görünen ve UV ışınlarını ölçebilen ikili sensörler ile iftihar eder ve kullanıcılara UV ışınlarına maruz kalmayı görüntülemek için takip etme olanağını sağlarken, sağlığını korumak için tam olarak yeterli miktarda parlak ışık absorbe edip etmediği bilgisini sağlar.

 

 

Bu makale mashable.com’da Leyl Master Black tarafından 2014’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir