2015’te Takip Etmeniz Gereken 5 Kadın Yatırımcı

0
2201

İçinde yaşadığımız zamanda ortalama bir kadın 77 sent kazanırken bir erkek 1 dolar kazanıyor. Girişimci olmak inanılmaz bir tecrübe olabilir. Fakat kadınların ekstra cesaretli ve kararlı olmaları ve normlara karşı savaşmaları gerekiyor. Buna rağmen bugünlerde kadınların girişimsel çabaları daha çok göze batıyor ve bu konuda oldukça başarılılar. Bir kadın, bir şirketin kurucusu ya da yöneticisi olduğu zaman, bu durum girişimcilik macerasına yeni başlayanlar için ilham verici bir şey olabiliyor. İşlerinde oldukça başarılı olmuş ve kendi sektörlerinde devrim yaratmış kadın girişimcilerden bazıları şunlardır.

 

 Julie Aigner Clark: Baby Einstein, Baby Bytes ve the Soft Skin Company şirketlerinin Kurucusu

 

IMG_4003-1024x683

 

“Şirketim gerçekten büyümeye başladığında, evdeki işlere yardım edecek kimse yoktu. Günlük hayatımda ilgilenmem gereken biri 1 diğer 3 yaşında iki çocuğum ve ev işleri vardı. Bu yüzden önceliklerimi belirlemem gerekti.” — Julie Aigner Clark

 

Baby Einstein’ın kurucu ortağı Clark, şirkete 15,000 dolar yatırdı ve fuarlarda perakendecilerle görüşerek, fikirlerini almak için ürünlerini göndererek sıkı bir pazarlama sürecine girdi. Bebeklere hitap eden şirketi daha sonra 2001 yılında The Walt Disney Company satın aldı. Julie Clark şimdi Baby Bytes ve the Soft Skin Company gibi girşimlerle uğraşıyor.

 

Melinda Emerson: Medya Girişimcisi ve Melinda Emerson Foundation’ın Kurucusu

 

 

Emerson-headshot_picmonkeyed

 

“Girişimde asla kaybetmek yoktur, ya kazanırsın ya da ders çıkartırsın.” — Melinda Emerson

 

Melinda Emerson girişim hayali olan, ödül sahibi Quintessence Multimedia’yı kurmak için yapımcılık yaptığı televizyon sektöründen ayrıldı. Kurduğu Yapım şirketi Verizon, Comcast ve Radio One için birçok yapıma imzasını attı. Fakat Melinda bununla yetinmedi. Diğer küçük girişimlerin de büyük birer girişim olduğunu görmek istedi. Küçük girişimlere ücretsiz bilgi, eğitim materyali ve fırsatlar sağlayarak gelişmelerini kolaylaştırıcı bir kuruluş olan Melinda Emerson Foundation’ı kurdu.

 

 Leah Busque: TaskRabbit’in Kurucusu

 

leah_busque

 

“Her sabah uyandığımda, önümüzdeki 24 saat içerisinde şirketi ne kadar ileri götürebileceğimi düşünüyorum.” – Leah Busque

 

Leah Busque 2008’de Boston’da TaskRabbit’i kurdu ve o zamandan beri farklı risk sermayedarlarından 5 milyon doların üzerinde fon topladı. Şirket getir götür işlerinin pazaryeri platformu olarak kuruldu. Eğer yapılması gereken bir getir götür işiniz varsa, tek yapmanız gereken platformda bu işi ve ne kadar ödeme yapmayı düşündüğünüzü yayınlamak. İşler pazarlayabilecekleri belli başlı yetenekleri olan ya da sadece ekstra gelire ihtiyacı olan insanlar tarafından yapılıyor.

 

Leah Busque CEO’luktan ayrılmasına rağmen, şirketin kalbinde yer alıyor.

 

Alex Von Tobel: LearnVest’in Kurucusu ve CEO’su

 

alexa-von-tobel-ceo-learnvest_july-2011

 

“İyi bir finansal plan, bize yaptığımız seçimlerin geleceğimizi nasıl etkileyeceğini gösteren bir harita gibidir.”– Alexa Von Tobel

 

Alex Von Tobel Harvard’tan ayrıldıktan sonra 2009’da, kadınlar için kişisel finans ve finansal planlama sitesi olan LearnVest’i kurdu. Aynı zamanda 2013’te çıkan New York Times çok satanlar listesine giren Financially Fearless’ın yazarı. 2015 Mart ayında, Northwestern Mutual Life Insurance Co. LearnVest’i satın almak istediğini duyurdu.

 

Jennifer Hyman: Rent the Runway’in CEO’su ve Kurucu Ortağı

 

jennifer-hyman-rtr

“Alçakgönüllü ve meraklı olun, sizin için gelen insanları dinleyin. Şunu fark ettim ki girişimcilik her geçen sene daha da zorlaşıyor ve ekibiniz büyüdükçe ortaya koyulan şeyler de büyüyor.– Jennifer Hyman

 

Jennifer Hyman, kadınlar için lüks endüstrisini demokratikleştiren bir şirket olan Rent the Runway’in CEO’su ver kurucu ortağı. New York tabanlı şirket sıradan kadınların da özel günlerde giyebilecekleri bir elbise ya da takıyı kullanabilmesini sağlıyor.

 

Bu makale lifehack.org’da Casey Imafidon tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here