25 Üstün Başarılı Lider Milenyum Jenerasyonuna En İyi Kariyer Tavsiyelerini Veriyor

Sadece “Hayallerinin peşinden koşmak” ‘ten öteye giden tavsiyeler.

 

Eğer gençseniz ve kariyeriniz henüz erken dönemindeyse, büyük ihtimalle kariyer klişelerine ve herkesin bildiği gerçeklere maruz kalmışsınızdır.

 

Fakat “hayallerinizin peşinden koşmak,” “kendinizi %110 vermek” ve “kendinize karşı dürüst olmak” artık size yeterli gelmiyorsa, “çok fazla çalışmamak” ve “rahatlamak” gibi tavsiyelerle karşılaşmanız muhtemel.

 

Bu başarılı kişiler 20li yaşlardakiler için en iyi — ve genellikle geleneksel olmayan — tavsiyelerini veriyorlar:

 

Warren Buffett: Alçakgönüllü ve kendinize hakim olmaya çalışın.

 

Yahoo ile 2010 yılında yaptığı bir görüşmede, Berkshire Hathaway başkanı ve CEO’su Warren Buffett hayatında aldığı en iyi tavsiyeyi ona Berkshire Hathaway yönetim kurulu üyesi Thomas Murphy’nin verdiğini söyledi. Murphy Buffett’a şunu söylemiş:

 

“Şunu asla unutma Warren, bir adama her zaman yarın da canın cehenneme diyebilirsin — bu hakkın bugün elinden alınmaz. Çeneni kapalı tut ki yarın da bu konuda aynı şeyleri hissedip hissetmediğini gör.”

 

Aynı yıllarda düzenlenen Berkshire Hathaway geleneksel hisse sahipleri toplantısında, Buffett meraklı bir 7.sınıf öğrencisine yeni arkadaşlar edinmenin ve iş arkadaşlarıyla iyi geçinmenin anahtarının hayranlık duyduğun kişileri taklit ederek ve onların iyi özelliklerini kendine kazandırarak davranışını değiştirmeyi öğrenmek olduğunu söyledi.

 

Maya Angelou: Kendi yolunuzu çizin.

 

The Best Advice I Ever Got (Aldığım En İyi Tavsiye) adlı kitabında, Katie Couric yazar, şair, dansçı, aktris ve şarkıcı Maya Angelou’dan bir alıntı yaptı:

 

“Babaannem, Bayan Annie Henderson, bana 65 yıl boyunca kullandığım bir tavsiye verdi. Dedi ki, ‘Eğer dünya seni beğenmediğin bir yola sokarsa, eğer ileri baktığında gördüğün hedefe ulaşmak istemiyorsan ve geriye baktığında yola çıktığın yere dönmek de istemiyorsan, yolun dışına çık. Kendine yeni bir yol oluştur.'”

 

Richard Branson: Asla pişmanlıkla geriye bakma — bir sonraki şeye ilerle.

 

Richard Branson’a bunu annesi öğretmiş.

 

The Virgin Group’un kurucusu ve başkanı The Good Entrepreneur’a verdiği bir röportajda “Enerjilerini başka bir projeye ayırmak yerine, eski hatalarını düşünmekle geçiren insanların harcadığı zaman beni hep şaşırtır” dedi. “Tüm Virgin şirketlerini yönetmekten zevk alıyorum — her hangi bir aksilik asla kötü bir tecrübe olarak görmedim, sadece bir öğrenme eğrisi.”

 

 J.K. Rowling: Başarısızlıklarınızı kabullenin.

 

Çok satan Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling, başarıya ulaşmak ve başarısızlıklar hakkında çok şey biliyor.

 

Rowling yakın zamanda NBC Today’dan Matt Lauer’e “Bence başarısızlıklar hakkında yeterince konuşmuyoruz” dedi. “Belli bir başarıya ulaşmış birisi bana gelip de, ‘Başarısız olacaksın. Bu kaçınılmaz. Başarısızlığı nasıl karşıladığın önemli.’ deseydi gerçekten bana yardımı dokunurdu.”

 

The Guardian’ın haberine göre, Rowling dünyanın en zengin kadınlarından birisi olmadan önce, Birleşik Krallık’ta sosyal yardım ile yaşayan bekar bir anneydi. Edinburgh kafelerinde şimdi ünlü olan karakteri, genç büyücü Harry Potter hakkında yazmaya başladı ve yayımcılar tarafından çok defa reddedildi.

 

Harvard Üniversitesi 2008 yılı açılış konuşmasında, Rowling şunları söyledi: “Son derece kısa ömürlü bir evlilik geçirdim ve işsizdim, yalnız bir ebeveyn ve modern Britanya’da evsiz kalmadan ne kadar fakir olunabilirse o kadar fakirdim… Bilinen her açıdan, tanıdığım en başarısız insan bendim.”

 

Devamında erken gelen ve sıkıntılı dönemlerinde kendisi ve ilişkileri hakkında birçok şey öğrenmesine neden olan başarısızlığını, bir hediye ve acılı bir kazanç olarak gördüğünü söyledi.

 

Eric Schmidt: Daha fazla şeye evet deyin

 

The Best Advice I Ever Got (Aldığım En İyi Tavsiye) adlı kitabında Katie Couric, Google yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt’in bir tavsiyesinden alıntı yapıyor:

 

“Her zaman evet demenin bir yolunu bulun. Yeni bir ülkeden gelen davetlere evet deyin, yeni arkadaşlarla tanışmaya evet deyin, yeni şeyler öğrenmeye evet deyin. İlk işinize ve bir sonraki işinize, eşinize ve hatta çocuklarınıza bile evet dediğiniz için sahip olursunuz.”

 

Marissa Mayer: Bir şey seçin ve onu harika kılın.

 

Social Times’da 2011’de yapılan bir röportajda, şuan Yahoo’nun başkanı ve CEO’su Marissa Mayer aldığı en iyi tavsiyeyi açıkladı:

 

“Arkadaşım Andre bana dedi ki, ‘Sende biliyorsun Marissa, doğru seçimi yapmak için kendine çok fazla baskı yapıyorsun ve dürüst olmalıyım ki: benim burada gördüğüm durum bu değil. Bir sürü iyi seçim arasından seçiyorsun ve onu harika yapıyorsun.’ Bence aldığım en iyi tavsiye buydu.”

 

Steve Jobs: Sadece hayallerinizin peşinden koşmakla kalmayın kendinizden bile daha büyük bir şeyin peşinden koşun.

 

Business Insider’ da yakın zamandan yayımlanan bir makalede, So Good They Can’t Ignore You (O Kadar İyi ki Sizi Görmezden Gelemezler)’ in yazarı Cal Newport’un yazısında, Steve Jobs’un biyografi yazarı Walter Isaacson’ın, Jobs’un vefatından kısa süre önce yaptıkları bir görüşme hakkındaki yazısında Jobs Isaacson’a şöyle diyor:

 

“Evet, sürekli hayallerimizin peşinden koşmaktan bahsediyoruz fakat hepimiz tarihin akışında bir parçayız… içinde yaşadığı topluma hizmet edecek, diğerlerine yardımcı olacak bir şeyleri tarihin akışına katmalısın… Ki böylece bundan 30-40-50 yıl sonra insanlar şöyle desinler, bu kişi sadece hayallerinin peşinden koşmadı, diğer insanları da düşündü ve onlara faydalı olacak bir şeyler yaptı.”

 

Suze Orman: Başarıyla birlikte, yardımı olmayan eleştiriler de gelir bunu görmezden gelin.

 

Aldığı en iyi tavsiye ile ilgili bir LinkedIn yazısında, motivasyon konuşmacısı, yazar ve CNBC sunucusu Suze Orman başarının onu her zaman kötü “gerçeklerden tamamen uzak” eleştirilerin hedefi yaptığını yazdı. İlk başta bunlar onu sinirlendiriyordu fakat zamanla onları görmezden görmeyi öğrendi.

 

Yazısında şöyle yazdı, “Hindistanlı, bilge bir öğretmenin paylaştığı öğretisi: Köpek istediği kadar havlasın, fil yürümeye devam eder.”

 

“Üzücü gerçek şu ki hepimiz kariyerlerimizi köpeklerin etrafından dolanarak şekillendirmek zorundayız: harici eleştiriler, rakipler, kötü patronlar ya da sizin altınızı kazan iş arkadaşları. Kendi tecrübelerime dayanarak size, kariyeriniz süresince sürekli artacak olan bu havlamalara karşı hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim.”

 

Bill Gates: İşleri basit tutun.

 

2009 yılında CNBC’de yapılan bir görüşmeye göre, Microsoft’un kurucu ortağı ve başkanı Bill Gates, Warren Buffett’ın işleri basit tutabilme yeteneğine hayran olduğunu söyledi.

 

“Onun takvime bakıyorsunuz ve oldukça basit olduğunu görüyorsunuz. Onunla çekici olduğunu düşündüğünüz bir iş hakkında konuşuyorsunuz ve o iş hakkında bazı temel rakamları ve bilgileri bildiğini görüyorsunuz. Ve [Eğer] daha az karmaşık hale gelirse, bunun yatırım yapabileceği bir iş olduğu kanısına varıyor. Uzun zamanlı çalışacağını ve iş modelini bildiği şeyleri seçip onlara yatırım yapıyor. Onun işleri sadeleştirebilme yeteneği, gerçekten önemli olan şeyler üzerinde çalışabilmesi, işin temellerini bir uçtan bir uca düşünebilmesi — bunları yapabilmesi gerçekten çok harika. Bu farklı bir çeşit dahilik.”

 

Arianna Huffington: Çok fazla çalışmayın.

 

The Huffington Post’un başkanı ve şef editörü Arianna Huffington, geçen seneki bir LinkedIn yazısında, kendisine sıklıkla “Hayallerinin peşinden koşan genç insanlar mumu her iki ucundan da yakmalılar mı?” sorusunun sorulduğunu söyledi.

 

“Bu daha az doğru olamazdı,” diyor yazısında. “Ve çok uzun zamandır, çok fazla çalışmanın başarı için olmazsa olmaz bir şey olduğu yanılgısı altında yaşadık.”

 

Zamanda geriye gidip de kendisinin genç haline şunu söyleyebilmeyi dilediğini söylüyor, “Arianna, sadece çok çalışmak yerine kendini dinlendirmek ve tekrar şarj olmak, kendini yenilemek te senin performansını gerçekten artıracak.”

 

Stewart Butterfield: Deneysel bir tavır takının.

 

Stewart Butterfield, Flickr’ın kurucu ortağı ve en hızlı büyüyen iş uygulamalarından birisi Slack’ın baş yöneticisi, yakın zamanda gençler için en iyi tavsiyesini The New York Times’tan Adam Bryant ile paylaştı.

 

“Bazı insanlar genç yaşta olmalarına rağmen ne yapmak istediklerini tam anlamıyla bilirler fakat ihtimaller düşük,” dedi. “20’li yaşların başında ve ortalarında olanlar gerçekten çalışkan oluyorlar. Çok ciddiler ve şeylerin farkına varmaktansa çok genç bir yaşta çok fazla şey başarmış gibi hissetmeyi istiyorlar. Bu yüzden onları daha deneysel bir tavır takınmaya teşvik ediyorum.”

 

George Stephanopoulos: Rahatlayın.

 

Good Morning America yardımcı sunucusu George Stephanopoulos, kişisel finans sitesi NerdWallet’a “Bugün endişe duyduğunuz hemen hemen hiçbir şey yarınınızı değiştirmeyecek,” dedi.

 

“Yolunuzda ilerlerken, hayallerinizin izinde kazancınızın azalmasına aldırmayın. Fakat kenara bir miktar birikim yapmayı unutmayın.”

 

Marla Malcolm Beck: Şunu unutmayın ki yolunuz başladığınız yerde bitmeyecek.

 

Marla Malcolm Beck, Bluemercury’nin CEO’su, The New York Times ‘tan Adam Bryant’a şöyle söyledi: Öğrencilere sürekli şunu hatırlatıyorum “hiç kimse kolejden sonra başladıkları ilk işte kalmaz, bu yüzden ilgi duyduğunuz işi seçin çünkü ilgi duyduğunuz alanlarda uzmanlaşmaya yatkınsınızdır. Bunu deneyin. Kaybedecek bir şeyiniz yok.”

 

Bir diğer tavsiyesinde de: Teknolojiye yönelin. “Şirketlerin ihtiyaç duyduğu yetenekler listesine bir bakın, hepsi teknoloji ile alakalıdır” dedi Bryant’a.

 

T.J. Miller: Etrafınızda her hangi birisinden daha çok çalışın.

 

Komedyen ve HBO’daki Silicon Valley (Silikon Vadisi)’ nin yıldızı T.J. Miller, kişisel finans sitesi NerdWallet’ta bunun gerçekten başarının formülü olduğunu söyledi. “Benim işime yaradı ve benim yeteneklerim vasat seviyede ve çenem bir at çenesi gibi.”

 

Alexa von Tobel: Uyan, giyin ve ortaya çık.

 

LearnVest’in, kurucusu ve CEO’su ve The New York Times çok satanlar listesinden Financially Fearless’ (Finansal Açıdan Korkusuz) ın yazarı Alexa von Tobel, her zaman istekli ve heyecanlı olarak uyanmanın, giyinip hazırlanmanın ve ortaya çıkmanın en önemli şey olduğunu söylüyor.

 

“Yeni bir çalışan olarak kendinizi, sizin için yeni olan birçok durumun içerisinde bulmanız muhtemel ve bu durumlardan nasıl kurtulacağınızı bulmak size kalmış.” diye yazdı Business Insider’da yayımlanan bir makalede.

 

“Unutmayın ki yöneticinizin zamanı kısıtlıdır bu yüzden ne zaman soru soracağınızı iyi bilin. Bir görevin amaçları konusunda emin değil misiniz? Netleştirmek için yöneticinize sormak hayati önem taşır, özellikle bu amaçları kendi başınıza belirlemeniz nerede olduklarını bile bilmediğiniz için zor olacaktır.

 

“Diğer yandan, iş arkadaşlarınızdan ya da Google’dan cevap alabileceğiniz soruları yöneticinize sormaktan kaçının.”

 

Mark Bartels: Yeni bir işe başladığınızda zaman haritası oluşturun.

 

StumbleUpon’un CEO’su Mark Bartels, Business Insider’a verdiği röportajda “Bütçeler hakkında konuşuruz; finansal planlar hakkında konuşuruz; ama çoğu kişinin yapmadığı şey, kariyerinin gelecek 12-18-24 ayını planlamamaktır” dedi.

 

Kendinize bir plan belirlemek başarınızı ölçmenize yardımcı olur ve planlama eksikliği hem profesyonel hem de varoluşsal anlamda size pahalıya mal olabilir.

 

Hermione Way: Kendi işinizi kurun.

 

WayMedia’ nın kurucusu ve Bravo’nun Start-Ups: Silicon Valley’nin yıldızı Hermione Way, NerdWallet’a “Bundan öncesinde bir iş kurmanın daha kolay olduğu bir dönem daha olmamıştı” dedi.

 

“Çok fazla çevrimiçi araç bulmanız mümkün. Sadece başlayın. Eğer başarısız olursanız her zaman normal bir iş bulabilirsiniz fakat bu yolda çok fazla şey öğreneceksiniz ve sizin için harika bir deneyim olacak.”

 

John Chen: Bir yıldız olmak kariyerinize zarar verebilir.

 

BlackBerry’nin CEO’su John Chen bu yıl bir LinkedIn yazısında “Çoğu çalışanın patronlarına değerli görünmenin ve terfi almanın en iyi yolunun yaptıkları her şeyi agresif bir şekilde sahiplenmek ve bundan kendine pay çıkarmak olduğunu düşünür,” yazdı.

 

“Yaptığınız iş ve kattığınız değerden dolayı tanınmak tabii ki önemlidir ama her şeyi kendiniz yapmış gibi zaferi sahiplenmek iş arkadaşlarınızı soğutur.” Aynı zamanda patronunuzu da soğutabilir, diye de uyarıyor.

 

“Kendinizi bir yıldız gibi göstermeye çalışmanız, bana şirket için değil de kendiniz için önemli olanı düşündüğünüzü gösterir.”

 

Salli Setta: Öğle yemeğini asla yalnız yemeyin.

 

Red Lobster’ın başkanı Salli Setta, Business Insider’a verdiği röportajda, öğle yemeğinde çalışma ekranınızın başından kalkmanız önemlidir çünkü öğle yemeği yeni bağlantılar kurmak için en iyi yerdir, diyor.

 

Her zaman birileriyle öğle yemeği planınızın olmasının faydaları iki taraflıdır: Size yardımcı olacak bilgiler alabilirsiniz “işiniz hakkında daha farklı açıdan düşünmek gibi” ve aynı zamanda yemek arkadaşınızın radarına girmiş olursunuz.

 

“Bu, ‘Merhaba, ne hakkında konuşacağız, hadi spor konuşalım,’ demek değil” diyor Setta. “Bu, yemeğin amacını kafanızda belirlemeniz” ve “sormak istediğiniz ve paylaşmak istediğiniz birkaç şey” hazırlayıp öyle gitmek demektir.

 

Deepak Chopra: Belirsizliğin bilgeliğini kucaklayın.

 

Yazar ve The Chopra Foundation’ın kurucusu Deepak Chopra, geçen seneki bir LinkedIn yazısında, keşke belirsizliğin bilgeliğine daha erken yaşlarda sarılsaydım, dedi.

 

“Medikal kariyerimin başlangıcında, tam olarak nereye doğru yol aldığımı bilmenin verdiği bir güven içerisindeydim,” diye yazdı. “Ama hesaba katmadığım şey, hayatın belirsizliği ve bu belirsizliğin bir insana neler yapabileceğiydi.”

 

“Keşke o zaman da şimdi bildiğim gibi bilseydim ki, belirsizlikte bilgelik var — bilinmeyene açılan bir kapıdır ve sadece belirsizlikten hayat sürekli yenilenebilir,” yazdı.

 

Cynthia Tidwell: Öğrenebilecek kadar sabırlı fakat risk alabilecek kadar sabırsız olun.

 

Royal Neighbors of America adlı sigorta şirketinin CEO’su Cynthia Tidwell, Business Insider’a, gençlere vereceği en iyi tavsiyesinin, “öğrenebilecek kadar sabırlı ve risk alabilecek kadar sabırsız olun” olduğunu söyledi. “Risk almayı teşvik ederim,” diyor. “En kötü ne olabilir ki, eski işinize döner ve hali hazırda yaptığınız şeyi yapmaya devam edersiniz.”

 

Brian Chesky: Ebeveynlerinizi dinlemeyin.

 

Airbnb’ın CEO’su Brian Chesky, The New York Times‘tan Adam Bryant’a, yeni mezun olanların ebeveynlerini dinlememelerini söyledi.

 

“Onlar hayatınızdaki en önemli kişilerdir fakat asla ebeveynlerinizden kariyer tavsiyesi almayın ve ben ebeveynlerimi dünyanın baskısına karşı bir aracı olarak kullanıyorum,” dedi. “Aynı zamanda şunu söylüyorum ki kariyeriniz ne olursa olsun başarısız olacağınızı düşünün. Böylece kararlarınızı başarı, kariyer ve para üzerine vermezsiniz. Kararlarınızı sevdiğiniz işi yapmak üzerine verirsiniz.”

 

David Melancon: Her görüşmenin sonunda 3 önemli soruyu sorun.

 

Bir işe alma sorumlusu görüşmenin sonunda çark eder ve “Bana sormak istediğin bir şey var mı?” derse, bu konuda bütünsel performansa göre çalışan bir şirket sıralaması platformu olan BTR’nin CEO’su David Melancon’un söylediğine göre, maaşı veya yapacağınız işin gereklerini sormak yerine şu önemli 3 soruyu sormalısınız.

 

  • Sizin şirket kültürünüze göre bu pozisyondaki bir kişinin başarılı olabilmesi için hangi özelliklere ihtiyacı vardır– bir birey ve çalışan olarak?

 

  • Şirketin öğrenci bursu ödemeleri ve öğrenci yardımı da dahil olmak üzere eğitim ve gelişim alanındaki yeri nedir?

 

  • Şirket çalışanlarının yenilikçi, heyecanlı ve motive olmalarını nasıl sağlar?

 

Diane von Furstenberg: Gerçekçi seviyede kalın.

 

The New York Times’tan Adam Bryant’ın yakın zamanda yaptığı bir röportajda, moda tasarımcısı Diane von Furstenberg, kendine güvenin başarının anahtarı olduğunu söyledi.

 

“Kendinize güvenmek için, kendinizle bir ilişkiniz olması gerekir,” dedi Bryant’a. “Kendinizle bir ilişkiniz olabilmesi için kendinize sert davranmalısınız, hayalperest olmayın.”

 

 Rick Goings: Herkese karşı nazik olun.

 

Geçen sene 2,6 milyar dolar geliri olan Tupperware Brands’ın CEO’su Rick Goings, , en değerli bilgelik incilerini Business Insider’la paylaştı. Bunlardan birisi de iş görüşmesine gittiğinizde herkese karşı nazik olmak.

 

“Ben, iş görüşmesine gelen adayın onlarla nasıl etkileşim kurduğunu öğrenmek için şoförle, sekreterle ve asistanlarla görüşürüm. Başkalarına nasıl davrandığınız çok önemlidir!”

 

Bu makale  inc.com’da John Boitnott tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir