30’larda Başarı İçin 20’lerde Öğrenilmesi Gerekenler

Gayrimenkul yatırımı ya da alım satım yaparak para kazanmayı öğrenebileceğiniz gibi, bu beceriler aynı zamanda çok düzdür ve hayatta yapacağınız her şeye uyum sağlamaz.

 

Ancak birazdan anlatacağımız dört beceri, hayatınızın sonuna kadar sizinle kalacaktır. Gelecekteki baş ağrılarınızı önlemek için, bu becerileri geliştirmeye olabildiğince hızlı başlamalısınız. Ne kadar basit görünürlerse görünsünler, bu becerileri kırk yılda bile kazanamayan insanlar yok değildir. Bu nedenle, hemen şimdi başlayın!

 

Zaman Yönetimi

 

Zamanınızı nasıl yöneteceğinizi bilmek genellikle görmezden gelinen bir beceridir; öyle ki bu beceri 30’larınızda aileniz olduğunda ve rutine bağladığınızda dahi verimli olabilmenizi sağlar. Daha az sürede daha çok iş yapma becerisinde ustalaşmak değişen hayat şartlarına karşı  devamlı büyümenizi garanti etmenin tek yoludur.

 

20’lerinizde öğrenmeniz gereken en önemli zaman yönetimi kavramı, kendi tarihlerinize uyacak kadar kendinizi tanımak ve ardından ne zaman ve nasıl iş bölümü yapmanız gerektiğini bilmektir. Sonuç olarak, hiçbir zaman yeterli zamanınız olmadığına dair bahane uydurmamayı öğrenmeniz gerekir.

 

Öz Motivasyon

 

Lise ve üniversitede iken, mezun oluncaya kadar öğretmenleriniz siz motive eder. Ancak gerçek dünyada maalesef sadece iki motivasyon şekli mevcuttur: iç ve dış. Öğretmenlerinizin yerini artık patronlarınız aldı ve gerçek motivasyonu bulabileceğiniz tek yer ise kendi içiniz.

 

İçinizdeki ateşi alevlendirecek olanın da söndürecek olanın da kendinizden başka kimse olmadığını mümkün olduğunca erken anlamanız gerekir. Kendi kendinizi motive etmenin püf noktası, en bariz şekliyle yalnız doğduğumuzun ve yalnız öleceğimizin farkına varmaktır.

 

Bu nedenle, çok istediğimiz şeyler için ne yapabileceğimize karar verecek olan da sade ve sadece biziz. Hedeflerimizi gerçekçi çalışma beklentilerine göre düzenlediğimizde, aynı hedeflere doğru daha başarılı bir şekilde çalışarak aynı zamanda özgüvenimizi ve kendimize inancımızı da güçlendirebiliriz.

 

İşletme Sahipliği

 

Elon Musk geçenlerde 60 Minutes’a verdiği röportajında hiçbir zaman Tesla’nın başarılı olacağına inanmadığını ancak başarısız olma ihtimali olsa da önemli olan her hangi bir şeyin denemeye değeceğini söyledi. Pek çok kişi, iş dünyasında başlamayı, işlemeyi ve başarısız olmayı öğrenmek için son ana kadar beklemektedir.

 

20’lerinizde siz de insanlığın elektrik ihtiyacını nasıl karşılayacağınızı düşünmek zorunda değilsiniz, ancak yine de işin tadına küçük girişimler yaparak bakabilir ve iyi ya da kötü işi oluşturan unsurları anlayarak öğrenebilirsiniz.

 

Bu gibi şeylerle ne kadar erken tanışırsanız, 30’larınızda kendinizi tecrübeleriniz nedeniyle o denli güvende hissedersiniz. İşe yüz yüze veya online olarak temel pazarlama becerilerini öğrenerek başlayabilirsiniz, insanların nasıl alışveriş kararı verdiğini öğrenebilir, bunun nasıl bir muhasebe kabusu olabileceğini deneyimleyebilir ve en önemlisi küçük işletme sahiplerinin hissettiği güvensizliği yaşayabilirsiniz.

 

Finansal Piyasalar

 

Para, para, para … Eğer paranın nasıl işlediğini anlamazsanız, para kazanmayı öğrenemezsiniz. Burada bahsettiğimiz hisse senetleri veya bonolar değil, en basit talep ve tedarik fikrini, yerel ve ulusal finans ve kredi piyasalarının nasıl çalıştığını anlamayı kastediyoruz.

 

Bu bilgilerin çoğuna internet üzerinden onlarca sitede genellikle ücretsiz bir şekilde ulaşılabilir. Basit olduğunu düşünseniz de, dünya genelinde nasıl para kazanıldığını ve nerede para kazanmanızın uygun olabileceğini anlamak şarttır.

 

En önemli kısım ise, talep ve tedarik kısmının anlaşılmasıdır; bu insanların alım kararlarını nasıl verdiğini ve ürün ya da hizmete nasıl değer biçildiğini anlamanıza olanak sağlar. Maliyenin bu karmaşık yönünü bilmek, sizi meyvesi bol birçok iş sahibi olmalarına rağmen hala bu tarz şeyleri anlayamayan kişilerden bir adım öne taşıyacaktır.

 

Bu makale yfsmagazine.com’da Pejman Ghadimi tarafından 12 Mayıs 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Motivasyonunuzu Düşüren 4 Sebep

Amerika’da işini sevenlerin oranı giderek azalıyor. Araştırmalar Amerika’da çalışanların %30’unun kendini işine bağlı hissettiği ve kariyerinden ilham aldığını…

Başarılı Girişimciler Nasıl Organize Olur?

Bazılarımız düzensizlikten enerji alırlar. Diğerleri için ise düzensizlik motivasyonu kaybetmeye sebep olan bir şey olabilir. Girişimciler için önemli olan ise düzensizliği gerçek bir başarıya dönüştürmektir. Bazı düzensizlikler kaçınılmaz bir şekilde beliriverirken, bazı ipuçları ve kestirme yollar her ne olursa olsun organize kalmanızı sağlayabilir.