40 Under 40: Aldığım En İyi Tavsiye

Girişimcileri başarıya sevk eden hayat dersleri, iş tecrübeleri ve sosyal kavrayışlar.

 

Kimse zirveye yalnız başına çıkmaz. Fortune dergisinin 40 Under 40 listesindeki liderler, yol boyunca yatırımcılar, akıl hocaları, profesörler, kurul üyeleri ya da anne babaları gibi geniş bir danışman ekibiyle birlikte çalışıyorlar. Aşağıda onlara en çok yardımcı olan tavsiyeleri bulabilirsiniz.

 

Bu genç girişimcilere aynı zamanda en iyi verimlilik tekniklerini, kendilerinin daha genç yaştaki hallerine o zaman bilmedikleri fakat şimdi öğrendikleri hangi tavsiyeleri vermek isteyeceklerini ve hayranlık duydukları CEO’ları sorduk. Bazı başlıklar şu şekilde: Korkma, e-mailden uzak dur ve Elon Musk’ı sev.

 

Lisa Falzone, 30

Revel Systems’in Kurucu Üyesi ve CEO’su

“Denemeyi bırakmadıkça başarısız olamazsın.”

 

Debbie Sterling, 32

GoldieBlox’ın Kurucusu ve CEO’su

“Bize, “ Tüm sevgililerinizi öldürün. ” diyen bir resim öğretmenim vardı, Kevin Bean. Bazen çok sevdiğiniz bir noktaya çok fazla odaklanır ve bu aslında önemsiz olan ve duygusal bağdan başka bir anlamı olmayan şey için tuvalin büyük kısmını görmezden geliriz. Kevin bizi bu tek şey hakkında bir resim yapmaya ve kendimizi özgür bırakarak büyük resmi görmeye teşvik etti. Konu iş olunca, gerektiğinde çevik ve uyanık olabilmek gerekir – her fikrin her parçası mükemmel ya da mantıklı olmayabilir. Olup biten her şeyin farkında olmak zor olduğunda ya da küçük ayrıntılara takıldığınız zaman bakış açınızı değiştirmek gerekir.”

 

Michael Dubin, 37

Dollar Shave Club’ın Kurucu Üyesi ve CEO’su

 “Önsezilerinizin en derin sesini bile duyabilmek için gereken sessizliği sağlamalısınız.”Jon Favreau

 

James Park, 39

Fitbit’in Kurucusu ve CEO’su

İlk girişimimi yaparken bir VC bana kazandığımız hızda para harcamamızı söyledi.

 

Bu tavsiyeye uyduk ve nihai olarak şirket dot-com çöküşü ile bir düşüşe geçti çünkü paramız kalmamıştı. Kısa vadede çok kötü bir tavsiyeydi fakat bu bana nakit yönetiminin ve kar yönetiminin ne kadar önemli olduğunu öğretti.

 

Tüm bunlar bir donanım şirketi kurarken karşılaşılan sermaye zorlukları ile baş edebilmek konusunda Fitbit’e gerçekten çok faydalı oldu. Tüm saygılarımı sunarak söylemem gerekir ki bu, garip olmasına rağmen bu aldığım en iyi tavsiyeydi.”

 

Logan Green, 31

Lyft’in Kurucu Üyesi ve CEO’su

 “Tek bir konuya odaklanın ve bu konuda gerçekten ama gerçekten çok iyi olun.”
Sean Aggarwal, Lyft’s first investor

 

Yehuda Shmidman, 34

Sequiential Brands’in CEO’su

“Eskiden tanıştığım bir yönetici bana bir keresinde şöyle demişti, ‘Her faaliyeti ilerleme ile karıştırma.’ Mükemmel bir tavsiye—özellikle günümüzün mailler, mesajlar ve telefonların istilası altındaki dünyasında.”

 

Kayvon Beykpour, 26

Periscope’un Kurucu Üyesi ve CEO’su

“ ‘Hayatınızı sonsuza kadar değiştirecek birkaç insan vardır. Bu insanları bulun.’ Bunun nerden geldiği hakkında bir fikrim yok ama yakın zamanda bunun bir yerde yazıldığını görmüştüm ve gençken babamın benimle paylaştığı bir şeye çok benziyordu. Benim için bunun anlamı çok büyüktür.”

 

Sam Altman, 30

Y Combinator Başkanı

 “İnsanların istediği bir şey yapın.”Paul Graham

 

Reshma Saujani, 39

Girls Who Code’un Kurucusu ve CEO’su

‘Hızlı, sık ve çok başarısız olun. Başarılı olmanın anahtarı budur.’ Bunu kendim tecrübe ederek öğrendim!”

 

Trevor Nelson, 37

Alliance Consumer Growth’un Eş Başkanı ve Yönetici Ortağı

‘Ölçülü riskten kar sağlamayı öğrenin.’ Bunu bana lisedeki İngilizce öğretmenim söylemişti.”

 

Ashifi Gogo, 34

Sproxil’in Kurucu Üyesi ve CEO’su

“Bu tavsiye bana sadece tahmin ile çözülebilen gülünç derecede zor bir lisansüstü mühendislik sınavında geldi: Çoğu problem yaklaşık doğru bir şekilde çözülebilir.”

 

Taylor Swift, 25

Şarkıcı

 “Sanırım bir genç olarak aldığım en iyi tavsiye insanın yaptıklarını düşünmesi gerektiğiydi.

 

Babanız sabah sekizde sizi kahvaltıya çağırdığında, bir genç olarak siz ‘Hayır, uyumak istiyorum.’ diyebilirsiniz ama 80 yaşınızdaki haliniz sabah babanızla kahvaltıya gitmiş olmayı diler. İşte, verdiğimiz bu küçük kararlar hayatımızda gerçekten önemlidir.”

2011 Teen Choice Awards’da yaptığı konuşmada söyledi.

 

Verimlilik Üzerine

 

Apoorva Mehta, 29

Instacart’ın Kurucusu ve CEO’su

“Her hafta bir gün zorunlu izin yapmak bana verimlilik konusunda çok fayda sağladı. Birkaç yıl önce her anı çalışarak geçirdiğimi fark ettim ve bu giderek artıyordu. Vücuduma ve zihnime ihtiyaç duyduğu molayı verdikten sonra işe tamamen tazelenmiş olarak geri dönüyorum.”

 

Melanie Whelan, 38

SoulCycle’ın CEO’su

“Önceliklerinizi belirleyin. İşinizde patlama etkisi yapabilmenizi sağlayacak önemli anahtar noktaları bulun. Bunları yegane öncelikleriniz yapın. Zamanınızı mailler ve toplantılarla doldurmak gerçekten kolaydır — nihayetinde bu sadece yoğun bir çalışma temposu demektir. Önceliklerinizi, işinizi, ekibinizi ya da bölümünüzü ileriye götürecek şeyler olarak belirlediğiniz zaman bu işinizde bir patlama etkisi yaratacaktır.”

 

Ashifi Gogo, 34

Sproxil’in CEO’su

“Kötü toplantılardan ve gelen kutusunu temiz tutmaya çalışmaktan kaçının. Zaman zaman mail atmak yerine telefonu kullanın ve harika bir görüşme yapın. Hatıralar önemlidir.”

 

Parker Conrad, 35

Zenefits’in Kurucu Üyesi ve CEO’su

“Kahve içmeye başlayın — ya da dozunu artırın. Zenefits’e başlamadan önce kahve içmezdim. Bu ilk altı aylık süreç hayatımın en üretken dönemiydi.”

 

Anand Swaminathan, 39

Accenture Digital’in Genel Müdürü

 “Çok çalışın fakat daha çok oynayın. Gerçekten çok çalışıyorsanız akıl sağlığınızı korumak için daha çok oynamanız gerekir.”

 

Ryan Graves, 32

Global Operations, Uber’in Kıdemli Başkan Yardımcısı

 “Hayatı asla fazla ciddiye almayın yoksa sağ kalamazsınız. Bunu nerede duyduğuma tam emin değilim ama sıklıkla bunu kendime hatırlatarak zorluklar karşısında daha rahat bir tavır takınabiliyorum.”

 

Stacy Brown-Philpot, 39

TaskRabbit’in Baş Yöneticisi

 “İlişkiler önemlidir.”
Sheryl Sandberg

 

Liderlik Üzerine

 

Ashifi Gogo, 34

Sproxil’in Kurucu Üyesi ve CEO’su

“Bu tavsiye bana sadece tahmin ile çözülebilen gülünç derecede zor bir lisansüstü mühendislik sınavında geldi: Çoğu problem yaklaşık doğru bir şekilde çözülebilir.

 

Andy Katz-Mayfield, 33

Harry’s Kurucu Üyesi ve CEO’su

“Yaptığınız her sıra dışı manevranın sizi rahatsız edeceğini kabul etmelisiniz. İçinizi ısıtan, her şeyin yolunda gideceği düşüncesi sürünün ortasında olmanın verdiği sıcaklıktan kaynaklanır aslında.”
—Irv Grousbeck, Stanford Graduate School of Business Profesörü

 

Brian Sheth, 39

Vista Equity Partners’ın Kurucu Üyesi ve Başkanı

“Dünyayı kendi başınıza kurtaramazsınız. Fakat dünyayı kurtarması için bir sürü gence ilham verebilirsiniz. İlham verdiğiniz bu çocukların yapabilecekleri karşısında gerçekten şaşkına dönebilirsiniz.”

Dr Jane Goodall, Roots and Shoots’a neden başladığını bana açıklarken söylemişti.

 

Jessica Alba, 34

The Honest Company’nin Kurucusu

 “Evet demeye gücü yetmeyenlerin size hayır demelerine izin vermeyin.”
Eleanor Roosevelt

 

Anne ve Babadan Gelen Tavsiyeler

 

Ryan Graves, 32

Global Operations, Uber’in Kıdemli Başkan Yardımcısı

Yanında tuttuğun arkadaşlarına dönüşürsün. Bu tavsiyeyi ailemden almıştım ve bu fikir gerçekten hayatımda önemli bir rol oynadı.”

 

Vas Narasimhan, 39

Novartis Pharmaceuticals’ın Küresel Geliştirme Başkanı

“Aldığım en iyi tavsiye babamdan geldi. Bana her zaman nasıl yaşadığıma ve yaptıklarımın dünyayı nasıl etkilediğine odaklanmamı ve geri kalan her şeyin hayatın akışında kendi dengesini bulacağını söylerdi.”

 

Ronda Rousey, 28

UFC Dövüşçüsü

“Bu bana çok sık soruluyor ve her defasında annemin bana ‘Kimsenin seni dövmeye hakkı yok.’ deyişini hatırlarım. Bunu içinde bulunduğum her mekan için geçerli görüyorum. Annem bana ‘Birisi dünyanın en iyisi olmalı, bu neden sen olmayasın ki?’ derdi. Bunu her zaman aklımda tutmaya çalışıyorum.”

 

Julian Steinberg, 36

Alliance Consumer Growth’un Eş Başkanı ve Yönetici Ortağı

“Babamın felsefesi şuydu; ‘Her zaman sonuna kadar direnmeye cesaretin olsun.’

 

Noah Wintroub, 39

J.P. Morgan Chase’in Başkan Vekili

“Annemden: ‘Savaşlarını dikkatle seç.’ Ninemden: ‘Bu da geçecek. Başarılarını ve başarısızlıklarını kısa sürede kabul et ve yoluna devam et.’ Ve halamdan: ‘Sadece toplumdaki en başarısız insan kadar başarılı olabilirsin.’

 

Michelle Dipp, 39

OvaScience’ın Kurucu Ortağı ve CEO’su

“Annem benim için sürekli bir tavsiye ve destek kaynağı olmuştur. Bana verdiği en iyi tavsiyelerden birisi şudur; ‘İnsanlara tutkuyla yaklaş.’

 

Orion Hindawi, 35

Tanium’un Kurucu Üyesi ve CEO’su

“Babam David 5 yaşımdayken bana, gündüzleri dürüst olduğu için geceleri çok rahat uyuduğunu söylemişti.”

 

Jared Kushner, 34

Kushner Cos’un CEO’su

“Babam bana her zaman, ‘Enerjini kontrol edemediğin şeylerle uğraşarak harcama. Enerjini çözümler için harca.’ derdi.”

 

Melanie Whelan, 38

SoulCycle’ın CEO’su

 “Büyürken annem bana ve kız kardeşime sürekli konu ne olursa olsun aklımıza koyduğumuz şeyi yapabileceğimizi söylerdi.”

 

 

Bu makale fortune.com’da  Leigh Gallagher ve Daniel Roberts tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Her Girişimcinin Yapması Gereken 5 Hata

Dilerseniz bana muhalif olduğumu söyleyin, ama bence bazı hatalar yararlıdır, hatta yapılmalıdır. İşte yeni bir işletme sahibi olarak YAPMANIZ gereken, önüne geçemeyeceğiniz, girişimcilik yolculuğunuzda ne kadar erken yaparsanız o kadar iyi olan ve ders çıkaracağınız hataların bir listesi. Her hatanın sonunda neler yapmanız gerektiğine ilişkin önerilerimi de ekledim.