50 Cent’i Dinle, Bu 10 Kural Onu Bugüne Getirdi

50 Cent’in, ya da Curtis Jackson’ın hikayesi oldukça yol göstericidir. Curtis New York’ta doğdu ve büyüdü ve küçükken çok imkanı olmadı. Çok erken yaşlardan itibaren güzel spor ayakkabılara olan takıntısını karşılamak için uyuşturucu satmış ve uyuşturucu oyununu bırakarak tam zamanlı bir rapçi olmaya karar verdiğinde ise tam 9 kere vurulmuştur.

 

Sizi bilmem ancak 9 kere vurulduktan sonra hayatta kalabilmek bence bir mucize.

50 Cent iyileştikten sonra albümü dünyada 30 milyondan fazla sattı, şarkıcı aynı zamanda çok iyi bazı yatırımlar da yaptı; örneğin 4.1 milyar dolara Coca Cola’ya satılan Vitamin Water, şahsi müzik şirketi ve giyim markası gibi.

50 Cent’in en son girişimi ise kendi kulaklık şirketi SMS Audio oldu.

Curtis’in şuandaki servetinin tahmini net değeri 140 milyon dolar ve kendisi kesinlikle başarının nihai zirvesinde.

İşte hem hayatta hem de iş dünyasında 50’nin başarı kurallarından 10 tanesi.

 

1) Önemli olan tek ses seninkidir.

 

Sesinizden ve fikirlerinizden şüphe etmeyin. İnandığınız ve kendinize sürekli söylediğiniz şey olursunuz. Söylediğiniz şeylerden siz şüphe ederken, başkalarının size inanmasını nasıl bekleyebilirsiniz?

 

2) Kendinizi yeniden icat edin

 

İş dünyasında faaliyet göstermeye başladığınızda, yapacağınız şeylerin çoğu diğer işler ile aynı olacaktır. Ancak hiçbir şey aynı kalmaz ve dünyanın hızına ayak uydurabilmeniz için yeni şartlara uyum sağlamanız gerekir.

Bunun en bilinen örneği ise sosyal medya sitelerinin tanıtımıdır; neredeyse on yıldır var olan bu siteler son birkaç yıldır pazarlanmaya başlandı.

Sosyal medyadan önce, çoğu insan web sitelerini içerik, giriş vb yöntemler ile pazarlıyordu. Bunlar hala trafik yöntemleri olarak kullanılmakla birlikte, hiçbir şey şu anda sosyal medya karşısında duramamaktadır.

 

3) Karakterinizden Ödün Vermeyin.

 

Herkesin farklı olduğu bir dünyada, tanıdıklarınız tarafından birçok fikir ve hayat tarzı size dayatılabilir. Bunun olmasına izin vermeyin; kendiniz ol, sizin siz olmanızın da bir sebebi var. Bu açıklama aynı zamanda hedefleriniz için de geçerli.

Aileniz ve arkadaşlarınızın size hedeflerinizin gerçek dışı olduğunu ve hayallerinize asla ulaşamayacağınızı söylemesine izin vermeyin.

 

4) Kendinize inanın

 

Başta kendi kendinize inanmadıkça, çabalarınızla hiçbir yere varmanız mümkün değildir. Kendinize inanın, kendinizi motive edin; bu şekilde büyük başarılara ulaşabilirsiniz.

 

5) İnancınızı Koruyun ve Çalışmaya Devam Edin.

 

Başarıya ulaşmak için çok çalışıyorsanız, her şey her zaman istediğiniz gibi olmayacaktır. Bazen ne kadar çok çalıştığınızı düşünseniz de, bazı şeyler istediğiniz yönde ilerlemeyecektir. Bunların sizi vazgeçirmesine izin vermeyin. Yaptığınız şeye inancınızı koruyun ve çok çalışmaya devam edin.

Sebat ve güven hedeflerinize ulaşmanız için kesinlikle ihtiyacınız olan iki şeydir.

 

6) Hayatınızı Hayallerinize Adayın

 

Her hayal gerçek olabilir, ancak yapmanız gereken ona hayatınızı adamaktır. Hayalleriniz için çalışın ve onlara henüz ulaşmamış olsanız da, onlar için çalışmaktan mutluluk duyun ve günlük hayatınızı geliştirin. 50 Cent’in de dediği gibi “ya zengin ol, ya da zengin olmaya çalışırken öl.”

 

7) Ölüm sizi korkutmasın, motive etsin

 

50 cent dokuz kez vuruldu ve neredeyse ölüyordu, şunun farkına vardı; “Bu her an yine olabilir”. Bu yüzden acele ederek yapmak istediği her şeyi çok geç olmadan yapmaya karar verdi. Bu daha önce hiç yaşamamış gibi yaşamasına olanak sağladı. Artık ölüm korkusu da olmayan sanatçı, durdurulamaz bir hal aldı.

Bir gün öleceğimiz gerçeğinin sizi yapmak istediğiniz şeyleri yapmaktan alıkoymasına izin vermemelisiniz. Bunun dışarı çıkmak ve çok geç olmadan yapabileceğiniz her şeyi yapmak için sizi motive etmesini sağlayın.

Hayatınızın geri kalanında hiçbir şey yapmadan oturmayın, hedeflerinize ulaşmaya çalışın, seyahat edin, yeni deneyimler kazanın ve yeni insanlarla tanışın. Hayatınızı yaşayın.

 

8) Gerçekçi olun.

 

İyi gözlemsel becerileriniz olması çevrenizde olup biteni, insanların nasıl davrandığını ve ne hissettiğini ve her şeyin nasıl değiştiğini daha iyi anlamanızı sağlar. Bunun o kadar çok faydası vardır ki, anlatmakla bitiremem.

Bir işletme açısından bakıldığında, bu her şeyin neden değiştiğini ve bu değişimi rekabet konusunda avantajınıza nasıl kullanabileceğinizi anlamanıza yardımcı olur.

 

9) Can sıkıntısını bir kenara itin.

 

Sevdiğiniz bir konuda daha iyi olmak için çok çalışıyorsanız, becerilerinizi geliştirmek için sürekli aynı şeyleri yapmak başlangıçta sizi sıkabilir. Bu noktayı aşmak için istekli olmanız gereklidir.

Yapa yapa ve can sıkıcı mücadele evrelerini atlattıktan sonra daha mutlu olacak ve yaptığınız şeyden daha çok keyif almaya başlayacaksınız.

 

10) Her şeyde bir hayır vardır.

 

Kötü şeylerin çoğu, iyi şeylere dönüştürülebilir. Eğer bir konuda ilk denemenizde başarısız olursanız, neyi yanlış yaptığınızı ve yeniden denediğinizde bunu nasıl avantajınıza kullanabileceğinizi bulun.

Başarısızlık bir kayıp değildir; aksine gelecek sefere kendinizi geliştirmenize olanak sağladığından ve daha yüksek bir doğru oranı verdiğinden başarılı olmanın önemli bir parçasıdır. Zayıf insanlar başarısızlığa yenilecek, ancak güçlü insanlar bununla kendini motive edecektir.

 

Bu makale wealthygorilla.com’da Dan Western tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir