“500 Milyon Dolarlık Adam”la Sohbet Ederken Öğrendiklerim

Geçtiğimiz günlerde Com Mirza ile, yani “500 Milyon Dolarlık Adam” ile, kısmen eğlencesine ve kısmen de yaşamı süresince nasıl bu denli başarılı olduğunu öğrenmek için sohbet etme şansı buldum. Benim gibi, o da çok genç yaşta işe başlamıştı, üstelik mütevazı bir limonata standıyla.

 

Com yatırımlarında ve girişimlerinde 100’den fazla kez başarısız olmuş ve bu başarısızlıkları ile hatalarını ve yönünü düzeltmesine yardımcı olduğundan övünç duyuyor.

 

Bu, kaçırılmayacak bir röportaj. Beklenen adam “Com Mirza” hakkında bilmeniz gerekenleri aşağıdan öğrenebilirsiniz.

 

Com Mirza’dan Öğrenilecek 5 Şey

 

1) Genç Başlayın!

Eğer yapabiliyorsanız, mümkün olduğunca erken başlayın! Com 7 yaşında başladı ve “tutturmadan” önce birçok başarısızlık yaşamış olsa da, başarıyı yakaladığında hala çok gençti.

 

Genç başladığınızda, çeşitli projeler ve girişimlere atılarak birinci sınıf bir eğitim alırsınız, bu konudan 2 Billion Under 20 adlı kitabımda söz etmiştim. Artık genç olmasanız bile, emeğinizin meyvesini mümkün olduğunca çabuk almak adına, bugün yeni bir projeyeya da işe başlamak için en iyi gün.

 

2) Başarı İçin Günlük Ritüeller Belirleyin

Com, sabah 05.00 ya da daha önce uyanıyor ve işinden önce kendine vakit ayırıyor (meditasyon, egersiz,okuma, günlük tutma vs). Sonrasında ise öğlene kadar aralıksız çalışıyor, böylece ailesiyle vakit geçirmek için mola verecek zamanı kalıyor. Akşamüstü dinleniyor ve akyam yemeğinden sonra kimsenin kendini rahatsız etmeyeceği zamanlarda işe geri dönüyor. 5 saat civarında uyuyor ve işlerinin çoğunu herkes uyurken hallediyor. Com aynı zamanda saat başı sahip olduklarına şükretmek için hatırlatıcı kurmuş, bu da onun başarısına odaklanmış olarak kalmasını sağlıyor.

 

3) Canınızı Dişinize Takarak Çalışın

Büyük başarılara sahip insanları diğerlerinden ayıran şey sıkı çalışmadır. Com, “Her şey çalışmayla oluyor” diyor. En çok siz çalışırsanız, başarılı olmanız kaçınılmazdır.

 

Birçok insan Lebron James’in dünyadaki en iyi oyuncu olduğunu düşünüyor, ancak James aynı zamanda NBA’nin en sıkı çalışan oyuncularından, bulunduğu yere gelmesinin sebebi de bu.

 

4) Başarısızlık Geçicidir

Başarılı insanların büyük bir bölümü, yolculuklarının bir bölümünde başarısızlık yaşamaktadır. Com birçok işte başarısız oldu, iflas etti, geliri giderini anca karşılayan yeni işler kurdu ve sonra bugün olduğu 500 milyon dolarlık adam haline gelmek için yeni işlere girişti (yatırımcı ya da kurucu olarak).

 

Net serveti 1 milyar dolara yaklaşırken, karşılaşacağı yeni başarısızlıklar elbette olacaktır, ancak bunların hepsi geçici olacaktır.

 

5) İlk Başarınızı Akıllıca Değerlendirin

Com kadar varlıklı olabilmek istiyorsanız, ilk gerçek kazancınızı aptalca kullanmamalısınız. Çoğu genç insan; gayrimenkule, şirketlere ya da kazançlarını büyütecek diğer yatırımlara yönelerek servet oluşturmak yerine arabalara, evlere, hızlı gece hayatına ve diğer lükslere çok erken girişiyor.

 

6) Yaparken Öğrenin

İş hayatında her şeyi başlamadan önce bilmek zorunda değilsiniz.

 

Denemek ve denerken öğrenmekte bir sakınca yoktur.

 

7) Asla Vazgeçmeyin!

Com’un büyük bir hayali vardı. İlk şirketini 60,000 dolara sattıktan sonra, bu parayı kaybetme riskine rağmen yatırım yapmak istedi, çünkü biliyordu ki, bunu vazgeçmeden yapmaya devam ettiği takdirde hedefine ulaşacaktı.

 

Com başarısızlıklarına, başarıya giden basamaklar olarak bakıyor. Dünyanın sonu ya da birer zayıflık olarak değil.

 

 

Bu makale addicted2success.com’da Jared Kleinert tarafından yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*