70.000 Kişilik Bu Küçük Doğu Yakası Şehrinin Girişim Başarısının Sırrı

0
2161

Portland/Maine, San Francisco nüfusunun onda birine bile sahip değilken, on milyonlarca dolarlık yatırım toplamış birden fazla şirkete ev sahipliği yapıyor.

 

Konu Amerika’daki en hızlı büyüyen şirket merkezleri olduğunda, New York ve San Francisco gibi büyük şehirlerin piyasayı domine etmesi oldukça kolay.

 

Ancak Portland, Maine gibi daha küçük şehirler, girişimcilerin gelişimi için gereken kaynağa sahip olduklarını gitgide daha fazla ispatlamaktalar—ayakkabı kutusu büyüklüğünde bir daire için varlarını yoklarını dökmeden hem de.

 

Portland, bu yıl NerdWallet tarafından Amerika’da kadın girişimciler için en iyi dokuzuncu şehir, ve iş kurmak için en iyi şehirler sıralamasında beşinci şehir seçildi. Portland Press Herald’a göre, yalnızca 2015’in ilk çeyreğinde, Maine şirketlerine yapılan risk yatırımı en son 1998’de gördüğü seviyeye ulaştı.

 

70.000 kişiden az nüfusa sahip bu küçük sahil şehrinin girişim başarısının böylesine yüksek olmasının sebepleri ise şöyle:

 

Yıllardır girişimleri destekleyen devlet kurumları

Biraz da şehirdeki eksik istihdam tarihinden etkilenen Maine yönetimi, girişimleri desteklemek için birçok kuruluşa imza attı.

 

1995’te kurulan Maine Venture Fund, girişimler için 13 milyon dolar yatırım topladı.  Finance Authority of Maine ise küçük ve büyük şirketlere işletmeye yardımcı program imkanları sunuyor (yani kredi sigortası, yatırım vergi kredileri gibi). Bunun dışında Maine Technology Institiute ise teknolojik girişimlere erken dönem yatırımı, hibe ve kredi imkanları tanıyor.

 

“Portland’daki girişimciler kendilerini başarılarını engelleyen tipik mevzuatın içerisinde bulmuyorlar.” Diyor otomatik harcama raporları oluşturan yazılım şirketi Certify’ın kurucu ortağı ve CEO’su Bob Neveu.

 

Bir niş endüstrisindeki yükselen başarı

Portland geçtiğimiz beş yılda milyar dolarlık exitleri olan şirketlere ev sahipliği yapmadıysa da, şehirde, başarılı olmuş, hayvanlara yönelik biyoteknoloji işletmeleri büyük yer tutuyor.

 

1976’da kurulan Ventrex Laboratuvarları bu konuda ilklerden biri. Firma, Hycor Biomedical’a 2.4 milyon Hycor hissesi karşılığında satılmadan önce, 1991 satışlarında 14.9 milyon dolar kazanca sahipti.

 

Ventrex bu alımdan sonra Batı Kıyısına taşınmış olsa da, firma Portland üzerinde, Ventrex döneminde şehirde kurulan yan şirketler üzerinden önemli  etki bıraktı. Örneğin; Idexx Laboratuvarları’nın şimdilerde yıllık cirosu yaklaşık 1.5 milyar dolar.

 

Eski Ventrex çalışanları şimdi ya diğer Portland çıkışlı girişimlerle çalışıyor, ya da kendi şirketlerini kurdular. Benjamin Shaw, Portland çıkışlı bir veteriner reçetesi idare şirketi olan ve geçtiğimiz üç yılda 62.8 milyon dolar yatırım toplayan Vets First Choice’in CEO’su ve kurucu ortağı. Kendisi Idexx kurucusu David Shaw’ın oğlu.

 

Bağımsız girişimleri destekleyen yaratıcı bir kültür

Geçtiğimiz birkaç yıl süresince, Portland hayal gücü yüksek tipler için-yani birçok hevesli girişimcinin bulunduğu bir grup için bir nevi cennet haline gelmiş durumda.

 

Şehir, yaratıcı işletmelere, serbest çalışanlara ve profesyonellere uygun çok sayıda organizasyona ev sahipliği yapıyor. 2010’da, Creative Portland adlı kâr amacı gütmeyen organizasyon “10.000 yaratıcı insanı toplama”yı hedefi haline getirdi.

 

Bir diğer organizasyon, yerel grup ve müzisyenler için iş ve pazarlama desteği sağlayan Factory Portland, kâr amacı gütmeyen organizasyonlara danışma hizmeti sunan Lift 360. Bu yaratıcı kültürü Portland’ın işletme komününü çeşitlendirmeye yardımcı oluyor, diyor sosyal sorumluluk sahibi yatırım fonu VEI Ventures’ın yönetim direktörü Nat Henshaw.

 

“Buradaki insanlar çevreci işler, geleceğin işleri, yüksek teknoloji işleri ve benzeri ile ilgileniyor” diyor. “Bu küçük işletmeler şehre zengin ve eğlenceli bir kültür kazandırıyor.”

 

 

Bu makale inc.com’da Anna Hensel tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here