78 Ortak Arkadaşınız Var

 sdsa

 

                  “Siz, hayatta en çok görüştüğünüz 5 kişinin ortalamasısınız.” – Jim Rohn. 

                         “Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.” – Hz.Ali

 

Yukarıdaki sözlerin işaret ettiği bir şey var; çevremiz bizi şekillendirir. Bir topluluğa girdiğimizde orayla olan iletişimimizle birlikte topluluk bizi dönüştürüyor ve aynı şekilde biz de o topluluktakileri etkiliyoruz.

Bu yazımda Girişimcilik Vakfı Fellowları olarak birbirimizi nasıl değiştirdiğimizi ve geliştirdiğimizi anlatmak istiyorum.

Fellow programının avantajları arasında network, burs, yurt dışı etkinlikleri, konferanslar, sayılabilir. Ancak bence her birimizi en çok etkileyen kısmı diğer Fellowlar. Böyle bir arkadaş grubunuz olduktan sonra ilham almak için etrafınıza bakmanız yetiyor.

 

Başka nerede girişimcilikle ilgilenen, etrafındaki dünyayı değiştirebileceğine inanan, kendini ve toplumunu yukarı çekme çabası içinde olan 80 kişiyi bir arada görebilirsiniz?

 

Antalya, İzmir, Giresun, Karabük; mimarlık, ekonomi, tıp; ikinci üniversite, üçüncü bölüm; kulüp kurucusu, dağcı, gezgin, yogi, programcı ve daha birçok farklı hikâye… Hepsi bir arada ve dünyayı nasıl değiştireceğini konuşuyor.

 

Her buluşmanızda yeni fikirlerle gelen, sizin paylaştığınız fikirlere hep destek veren harikalar diyarı insanları… “Ben bir uygulama yapacam, Facebook gibi ama tam diil” dediğinizde dahi destek gördüğünüz başka hangi arkadaş grubunuz olabilir?

 

Birbirimizi nasıl etkilediğimizi göstermek adına birkaç örnek paylaşacağım;

 

Yerel ve uluslararası girişimcilik etkinliklerini takip eden ve birbiriyle paylaşan 80 kişi. “İnsanlar nasıl battıklarını anlatıyor. FuckUp Nights İstanbul”

 

sdasfasd

 

Bazen bu etkinlikleri Fellow arkadaşlarınızdan biri düzenliyordur.

“Türkiye ve Dünyadaki karşılaştırmalı girişimcilik ekosistemleri.”

 

fsdfsdfsdf

 

İnternette karşısına çıkan öğretici ve ilham verici içerikleri biriktirip paylaşan, birbirine mentorluk yapan bir grup.

“TED Konuşmaları ve Makaleler”

 

fsdfsdfsdfafa

 

Dünyanın herhangi bir yerinde güzel bir fırsat varsa, bunun sizinle paylaşacak arkadaşlarınız var.

“Belgrad’da düzenlenen bir etkinlik var. Ulaşım masrafları karşılanıyormuş”

 

affsdfsfsd

 

Video Süreci İle İlgili Bir Not

Motivasyon videolarının halen yüklenebildiği bir süreçte olduğumuz için seçim süreci ile ilgili bir not eklemek istiyorum. 36.000 başvuru içinden 80 Fellowun neye göre seçildiğini sorguladığım bir yılın ardından vardığım bir sonuç var: seçilmiş olanlar, burada olmayı en çok istemişler.  Gerçekten en çok isteyen 80 kişi Fellow olmuş, videoda ve mülakatta bu isteklerini bir şekilde göstermişler.

 

Siz de Fellowların arasına girmek mi istiyorsunuz? O halde bunu en çok siz isteyin!

 

1 yorum

  1. Merhabalar,
    Bu topluluğu yeni keşfetmiş bulunmaktayım ve çok dikkatimi çekti. Liseden mezun oldum bu yıl, üniversiteye hazırlandım ama istediğim bölümler tutmadığından bir yıl daha hazırlanmak istiyorum. Girişimci insanlara hep imrenmişimdir. Aslında girişimci degilim demem yalan olur, yerine göre diyim. Fellowlar çok zevkli ve bana değer katacak bi topluluk gibi görünüyor. Buraya isteyen katılabiliyor mu bilmiyorum ama ben de aranıza girip kendime bir seyler katmak isterim. Gerek arkadaş olsun, gerek sosyal faliyet olsun, gerek bir seyler üretmek olsun… Sizleri tanımak isterim, belki siz de beni tanımak istersiniz. Kendinizi biraz tanıtırsanız ve sizin aranıza girebilir miyim bu konuda beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Saygilarımla…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*