Websummit 2018’de neler oldu?

0
2182

Geçen sene de gitme şansı elde ettiğim Websummit, bu sene 70 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti. Lizbon’daki 3. senesine hazırlanırken Websummit’in CEO’su Paddy Cosgrave, Portekiz Başbakanı Antonio Costa ile anlaşmalarını açıklayarak ev sahipliğinin 2028’e kadar Lizbon’da kalacağını söyledi. Web Summit, bunun karşılığında her sene Portekiz hükümetinden 11 milyon euroluk bir ödeme alacak, rakam çok büyük gibi gözükse de Portekiz hükümetinin yaptığı açıklamaya göre son 2 senedir Lizbon’da gerçekleşen Web Summit ülkeye şimdiden yaklaşık 300 milyon euroluk ekonomik etki yaratmış.

Dünyanın en büyük teknoloji konferansı olan Websummit en sevdiğim özelliği konuklarının çeşitliliğine önem vermesi yüzlerce girişimcinin ve teknoloji devlerinin yanında politikacılar üst düzey devlet yöneticileri, medyatik isimler, fenomenler hatta Victoria Secret modelleri gibi farklı kesimlerden kişileri dinleme şansınız oluyor, teknolojinin hayatımızda her yerde olduğunu bize bir kere daha bize hatırlatıyor.

 

Gerçekten bu sene her şeyi tek tek özen ile organize edildiğini bir kere daha gördük, 1 ana sahne, 4 pavyon. Şaşırarak baktığımız, tıkırında ilerleyen 9-5 programı. Aynı anda aktif olan 24 farklı sahneden acaba hangisine gitsem diye ordan oraya kosan binlerce insan topluluğu vs. Sahne başlıkları kısaca, ontent marketing, SaaS, bitcoins, AI, startups hatta moda diye ilerliyor…

 

Websummit’in kendine özel bir aplikasyonu var ve bu aplikasyon olmadan ilerlemeniz imkansız, etkinlikler başlamadan önce, ilginizi çeken etkinlikleri AI zaten sizlere linkedin hesabınızı bağladıktan sonra direk gösteriyor ayni zamanda siz de manuel olarak işaretleyip kendi programınızı çıkarabiliyorsunuz. Sadece etkinlikleri gösteren bir aplikasyon değil, bütün kullanıcılara ulaşabileceğiniz bir platform da sunuyor size. Konuşmacılar dahil olmak üzere katılan herkese mesaj atma şansınız var, buna Apple’in Vice President’i bile dahil! Önemli kişilerin mesajlarında bir filtre oluyor ama bu cevap almayacağınız anlamına gelmiyor, şahsen birebir kendim bunu denedim ve cevap aldım. Aynı zamanda tanıştığınız insanların yaka kartlarınızdaki kare kodu okutup bütün iletişimi bilgilerine ulaşabiliyorsunuz, hatta ulaştığınız bu bilgiler otomatikman email adresinize düşüyor. Bingo! Geleceğe hoş geldiniz!

 

Web Summit‘in en önemli değerlerinden birisi de girişimler için bir podyum sunması. Her sene düzenlediği PITCH yarışmasıyla binden fazla girişim birbiriyle yarışıyor. Girişimler önce dijital bir elemeyle ardından da festival boyunca sunumlar yaparak ayrışmaya çalışıyor.

1000’den fazla başvurunun gerçekleştiği PITCH yarışmasını sürücüsüz otomobiller üzerine çalışan Wayve kazandı ve Web Summit’te sahneye çıkarak ödülünü aldı.

 

Etkinliğin öne çıkan gruplarından olan kripto para birimi işletmeleri de milyonlarca dolar değerinde kripto para birimi dağıttı. Bunlardan en büyüğü tabii ki cüzdan hizmeti sağlayan Blockchain’in 125 milyon dolar değerinde yaptığı Stellar airdrop hizmeti oldu.  Borsaya kayıtlı olan ve borsa tarafından onaylı her kullanıcıya 25 dolar değerinde Stellar verileceğini açıklayan Blockchain, son günlerin en çok konuşulan firmalarından birisi.

Bir diğeri de Lüksemburg merkezli kripto para birimi değişimi, kripto para birimleri dünyasını daha iyi hale getirmek için tasarlanmış bir quiz olan Cryptomyths’i başlattı, böylece ilk kez yatırımcılar ne üzerine ticaret yapacakları konusunda derinlemesine bir bilgi sahibi olacaklar. Zirveye katılanlar, Bitstamp platformunda ilk işlemlerini yaptıklarında aktif hale gelecekleri 10 $ ‘lık bir işlem kazandılar.

 

 

Konuşmalar ve Networking? Neler ilgi çekiciydi?

 

Web summit’in en heyecanlı tarafı, binlerce ilginç isimle tanışıp bağlantı sağlıyor olabilmeniz.  En önemlisi de ayni konulara ilgi duyan insanları da bir araya getirmesi, örneğin women in tech harikaydi, sadece kadınların sahne aldığı bu panelde, sadece kadın konuşmacılar is tecrübelerinden bahsetti.

Ve tabi ki de 3 günün sonunda tekrardan sunu söyleyebilirim ki, Yapay Zeka artık her yerde, nerdeyse bütün startuplardan bundan bahsetti!

 

En beğendiğim konuşmacılar

 

Bilmeniz gereken 2019 için SEO trendleri” Sarah Bird

SEO’un öneminin gitgide düştüğünü düşünürken Sarah Bird’in anlatımı mükemmeldi, yakın geleceği ve yönelimleri için gerekli SEO trendlerini kusursuz ve sorunsuz bir şekilde gösterdi.

.

 

“Formula 1’den Sonra Hayata Yatırım Yapmak”, Nico Rosberg

 

Eski Alman Formula 1 pilotu olan Rosberg’in konuşması gerçekten çok çok ilham vericiydi. Nico Rosberg neden tek bir seferde sadece belirli bir şeye odaklanmanın ne kadar doğru olduğunu gösterdi ve hedefleri nasıl koyacağınızı, onları nasıl takip edeceğinizi açıkladı. Nico ayrıca yeni teknolojilerin günlük yaşam üzerindeki etkilerinden de bahsetti.

 

Bir futbol kulübünü startup gibi yönetebilir misiniz? Domingos Oliveira, Jacques-Henri Eyraud and Rob Harris

Konuşma, yeni başlayanlar için bir futbol kulübü yönetmenin yenilikçi yaklaşımı ve bunun gibi kurumların en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinden nasıl öğrenebilecekleri hakkındaydı. Ayrıca futbolun dünyadaki insanlar üzerindeki etkisini ve bu sporun insanlara ne kadar etki ettirdiğini gösterdi. Futbol, ​​başkalarıyla etkileşime girme, ilişki kurma ve arkadaşlık kurma imkanıdır sözü beni gerçekten derinden etkiledi, meğerse startup ve futbol kulübü ruhu kardeşlermiş!

 

Websummit gitmeye değer mi peki?

 

Avrupa’da esi benzeri olmayan bir etkinlik diyebiliriz, özellikle de networking anlamında sizi şaşırtacak kadar iyi, eğer bir şirketiniz varsa da yeni partnerler, potansiyel müşteriler ve rakipleriniz hakkında pek çok şey öğrenebilirsiniz. Aynı zaman da normalde C seviyesinde olup ayni ortama giremeyeceğiniz insanlarla kendinizi ayni partide birlikte delilercesine dans ederken bulabilirsiniz. Şahsen ben ilham verici firmaların CEO’larıyla tanışmanın yanında hastagi yaratan kişi ile bile tanışma fırsatım oldu, hatta gece geç saatlere kadar birlikte partiledik, böyle komik durumlar da olabilir.

Hazır Lizbon’a gitmişken…

Lizbon harika bir şehir. Fakat Web Summit şehri ve katılımcıları yutuveriyor. Dolayısıyla şehrin ruhunu tamamen teneffüs etmek istiyorsanız mutlaka kaçamaklar yapmanız gerekiyor. İşte size birkaç öneri:

Sintra
Belem Kalesi
Portas do Sol
Alfama sokakları
LX Factory
Bit pazarları önerebileceğimiz kaçamak noktaları.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here