85 Girişimci ile Çalışmaktan Çıkarılan 10 Ders

85’den fazla girişimci ile çalıştıktan sonra, bir girişimin başarılı olması için gereken nitelikler hakkında çok şey öğrendim. TripAdvisor tarafından satın alınan Wanderfly, Thought Catalog, NY Tech Meetup, Clubs.com, DateMySchool, Udemy, ve Skift gibi dikkate değer markalarla çalıştım.

 

İşte bu süreçte derlediğim en önemli 10 ders :

 

1. Fikirler iyi bir ürüne dönüşmeyebilir. Herkes mükemmel bir fikir üretebilir, ancak gerçekten bu vizyonu gerçeğe dönüştürmek farklı bir hikayedir. Bir şeyin hayalini kurmanız onu mutlaka gerçekleştirebileceğiniz anlamına gelmez. Bunu bilmek kafanızı rahatlatmanıza ve neyin en önemli olduğuna odaklanmanıza izin verecektir.

 

2. Uyum, beceri ve deneyimi gölgede bırakır. Etkili özgeçmişlere sahip olan bir grup insan mükemmel görünebilir ancak anlaşamazlar ise, girişiminiz başarılı olamaz. Birlikte nasıl çalışılacağını bilmeyen süperstarlar grubu takım çalışmasından anlayan ortalama bir grup tarafından her zaman gölgede bırakılır. Hangi şirketlerin bu takım birlikteliğine sahip olduğunu bana karşılık vermede ne kadar hızlı olduklarını ve etkileşimlerini gözlemleyerek belirlemek kolaydır. Başarılı bir ürün oluşturmak için güçlerini birleştirerek daha büyük bir hedefe odaklanmış bir takım gerektirir. Bu uyumu engelleyen herhangi bir şey eğer durdurulmazsa yayılacak olan bir zehirdir.

 

3. Başlarda çok fazla özelliğe odaklanmak girişiminizi öldürebilir. Bir çok girişimcinin tek bir üründe çok fazla özelliği toplamaya çalıştığını sık sık fark ederim. Gürültü aşırılığının İnternet’i kirlettiği bir çağda, çözmeyi ve ürününüzün neden ona çözüm olduğu konusunda açık olmayı denediğiniz kesin problemi belirlemek önemlidir. “Özellikleri abartmak” sadece vizyondaki belirsizliği göstermez aynı zamanda kaliteli bir ürün yaratmayı 10 kat daha zor hale getirir. Tek bir özelliği mükemmelleştirir ve büyümeye devam ederken uygun şekilde yeni özellikler eklerseniz zamandan ve kaynaklardan tasarruf eder, baş ağrılarından kurtulursunuz.  Facebook eğer bugün sahip olduğu bütün özelliklerle başlamayı seçseydi, çıkacak karmaşayı hayal edebiliyor musunuz?

 

4. Ego zararlıdır; empati eksikliği daha da kötüdür. Herkes ego sahibi olmanın zararlarını bilir, ancak yeterince insan bir girişimde bulunurken empatinin önemini vurgulamaz.Kendinizi başkasının yerine koyma yeteneğine sahip olmak sadece daha çok uyumlu takım oluşturmakla kalmaz aynı zamanda müşterilerinizin ne istediğini keşfetmenize ve onlar için bunu inşa etmenize izin verir. Eğer dinleyemeyecek kadar inatçıysanız, insanların istediği ürünleri oluşturmada zor zamanlar geçirirsiniz .

 

5. Düşündüğünüzden çok daha zor. Wall Street Journal’a göre, her 4 girişimden 3’ü başarısız oluyor. Bu, kaliteli bir takım oluştursanız ve her şeyi doğru yapsanız bile, başarısızlıktan muaf olmadığınızı gösterir. Girişimci zıplayışını gerçekleştirmek için başarısızlıkla yüz yüze gelme olgunluğuyla beraber hemen ayağa kalkıp yeniden deneme azmine de sahip olmanız gerekiyor.

 

6. Eğer oyun oynamazsanız kazanamazsınız. 500 girişimin Demo Günü esnasında, Dave McClure’ı köşede yakaladım ve ona o dönemlerde benim girişimim olan Dog Amigo’yu sundum. Fikrimle ilgilenmedi, fakat tasarımlarımı gerçekten çok sevdi. Bu günden sonra fark ettim ki, pivot etmeliyim ve yeteneklerime uygun bir şeyler yapmalıyım – ürün oluşturmak yerine diğer insanların ürünlerini güzelleştirmeye yardımcı olacak uygulamalar yapmalıyım.. İyi bir UI / UX tasarımına olan talebi fark etmiş olmam aynı zamanda lehimeydi. Güçlük çektim mi ? Evet, fakat doğru mesleğimi keşfettiğimden beri faydalı bilgiler kazandım. Zihninizi açık tutarsanız aslında yapmanız gerekenin ne olduğunu bulabilirsiniz.

 

7. Tasarım düşündüğünüzden daha önemlidir. İnsanların bir MVP ve ötesini geliştirirken tasarıma yeterli önemi vermediklerini sık sık hissediyorum. Özellikler ve kullanıcı deneyimi önemlidir, ancak kaliteli tasarım kullanıcı deneyiminin büyük bir parçasıdır. İyi bir tasarım olayların daha kolay kavranmasını sağlar. İster Airbnb olsun ister Apple, girişimden kurumsal düzeye kadar hemen hemen her başarılı iş güzel bir tasarıma sahiptir. Tasarım bir yatırımdır. Ürününüzün yüzüdür. Olağanüstü teknolojiye sahip olabilirsiniz, ancak eğer tasarım olmazsa, işe yaramayacaktır.

 

8. İlgi en önemli ölçüdür.  İstediğiniz kadar para harcayıp kullanıcı elde etmeye çalışabilirsiniz ancak ilgi, ürününüzün organik olarak büyüyüp büyüyemediği ile tanımlanır. Eğer insanlar ürünü inanılmaz derecede benimsemezlerse, ürününüzü mükemmelleştirmede diğer seçeneklere bakmanız gerecek. Unutmayın: İlgi muhtemelen girişiminizin başarılı olup olmayacağını tahmin etmede EN önemli ölçüdür; başka bir şey muhtemelen daha çok yanılsamadır.

 

9. Bir gün pivot edebileceğiniz düşüncesiyle hareket edin. Kaybetmek kötü olsa da, ürettiğiniz şeyi başka herhangi bir şey için kullanamayacak şekilde kaybetmek daha da kötüdür. Fab bunun mükemmel bir örneği – eşcinsel erkekler için bir flört etme sitesi olarak 2011’de başladı, ancak geleneksel bir e-ticaret sitesine dönüştü. Bu tip şeylere erken hazırlandıklarından dolayı, hiç başları ağrımadan özgürce odaklarını değiştirebildiler.

 

10. Girişiminizi nasıl sunduğunuz son ürününüzün bir yansımasıdır. Başarılı bir sunum girişiminizin tüm anahtar noktalarını organize edebilmeli ve bunları sadece temiz bir şekilde değil, kolay anlaşılır bir şekilde paketlemelidir. Bu önemlidir çünkü eğer güzel ve kullanıcı dostu bir sunumu bir araya getiremezseniz, MVP’nizde bunu yapabileceğinize bir yatırımcı nasıl güvenebilir?

 

Bu makale Fırat Parlak’ın 12 Ocak 2015 tarihinde forbes.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.
0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Girişimcilik İçin Hazır Olduğunuzun 5 Göstergesi

Girişimci olmak herkesin harcı değildir. Bazıları doğru zamanı bekler. Bazılarının ise güvenceye ihtiyacı vardır. Ancak girişimci olma kararı verenlerin çoğu aslında doğru bir zihniyete sahip değildir. Eğer siz de girişimciliğe adım atmak istiyorsanız aşağıdaki özelliklere sahip olmanız gerekiyor. Girişimcilik hiç de kolay değildir, ancak belki de sizin akıl sağlığınız için gerekli de olabilir.

Girişimciler Başarısızlığı Kutlamalı Mı?

Girişimcilik ve inovasyon el ele ilerlerken, yeni girişimler için çözüm üretmek ve hangi çözümlerin gelişen teknoloji ile birlikte uygulanacağı öngörülmelidir. Birçok girişimci başarısızlığın kendisi için bir seçenek olmadığına kendini inandırmaya çalışır, oysa bu sadece kendi işleri için değil girişimcilik hayatları için de zararlıdır.

Yeni İnsanlarla Güçlü Bağlar Oluşturmanın Püf Noktaları

Bir şeyi bir kez duyduysanız, milyonlarca kere duymuşsunuz demektir. Oluşturduğunuz ağ işinizi güçlendirir. Bu sayede ilk müşterilerinizi bulabilir, stratejik iş ortaklıkları kurabilir ve hayalini bile kurmadığınız fırsatları yakalama şansı elde edebilirsiniz. FBI’da davranış bilimci ve bireylerarası iletişim alanında görev yapan bir uzman olan Robin Dreeke It’s Not All About Me (Bu Tamamen Benimle İlgili Bir şey Değil) adlı kitabında güçlü bir iş ağının nasıl kolay oluşturulacağı konusunda bilgi veriyor.