9 İlginç (çok) Genç Girişimci

Girişimciler bugünlerde giderek gençleşiyor. 20’li yaşlarda üniversiteden çıkarak girişim kuran ve CEO olan kişilerin hikayeleri her yerden çıkıyor. Ancak görülen o ki bazılarımız başarılı bir şirket kurmak için üniversiteye ulaşmak zorunda bile değil: aşağıdaki şirket sahipleri henüz gençlik yıllarından çıkmamışlar bile! Daha araba süremeden isimlerini duyurmuş inanılmaz genç girişimcilerin aşağıdaki listesine göz atın.

 

Leanna Archer (Leanna’s Hair)

Leanna Archer kendi saç merhemini şişeleyip ailesine ve arkadaşlarına satmaya başladığında henüz 9 yaşındaydı. Büyük büyük annesinin gizli formülünü kullanan Archer’ın tamamen doğal saç ürünleri, saç temizleyicilerini, düzelticileri ve bakım ürünlerini kapsar hale geldi. Şimdi 17 yaşında olan kız şirketinin CEO’luk görevini üstlenmiş ve Forbes ile Success Magazine gibi öne çıkan finans dergilerinde yer bulmuş durumda . Hatta Haiti’deki imkanlardan yoksun çocuklara okul ve güvenli öğrenim bölgeleri inşa eden Leanna Archer Vakfı’nı bile kurmuş.

 

Robert Nay (Nay Games)

2010 yılının aralık ayında Apple uygulama mağazasında “Bubble Ball” isimli yeni bir mobil oyun çıktı. İlk iki haftasında 1 milyondan fazla indirilen oyun en çok indirilen ücretsiz oyun unvanını “Angry Birds”den almayı başardı. Bu oyunun tümü 14 yaşında ve daha önce bir kodlama deneyimi olmayan Robert Nay tarafından yazılmıştı. CNN’in belirttiğine göre Nay öğrenmesi gereken her şeyi yerel kütüphanede yaptığı araştırmalarla öğrendi ve fizik tabanlı oyunu için gereken 4000 satır kodu sadece bir ayda yazdı. Genç girişimcinin şirketi Nay Games, Ağustos 2013’te “Bubble Ball” için 24 yeni bölüm yayınladı.

 

Lizzie Marie Likness (Lizzie Marie Cuisine)

Pek çok küçük kız gibi 6 yaşındaki Lizzie Marie Likness’da ata binmek istiyordu. At biniciliği kursunun parasının ödemek için yerel çiftçi dükkanında ev yapımı pişmiş ürünler satmaya başladı. Bir süre sonra yemek yapmanın gerçek tutkusu olduğunu keşfeden Marie, ailesinin de yardımıyla çocukların daha iyi beslenebilmesi amacıyla eğitimsel videolar içeren bir sağlıklı yemek yapma web sitesi açtı. Şimdi 13 yaşında olan Likness aşçılık dersleri verdi, “Rachel Ray Show” da boy gösterdi ve aşçılık girişimi vasıtasıyla “Healthy Cooking with Chef Lizzie” isimli WebMD video serisinde başrolü üstlendi.

 

Moziah Bridges (Mo’s Bows)

Pek çok erkek çocuk giyinme fikrine karşı isyan halindedir ama Moziah Bridges bir istisna. Markette kendisi için olan papyon kravatlardan hoşnut olmayan Bridges, babaannesinin yardımıyla kendi papyonlarını nasıl dikebileceğini öğrendi. 11 yaşındaki moda öncüsü kendi tasarımlarını Etsy üzerinden satmaya başladı ve ürünleri bir süre sonra birkaç güneydoğu eyaletindeki butiklerde fark edildi. Bugüne kadar papyonlarından 30.000 dolar para kazanan Bridges Forbes’a ileride çocuk giyim şirketi kurmayı planladığını söyledi.

 

Neha Gupta (Empower Orphans)

Neha Gupta erken yaşlardayken ailesinin doğum günlerinde Hindistan’a giderek memleketlerindeki öksüzlere yiyecek ve hediyeler götürme geleneğine katılıyordu. 2005 yılında 9 yaşındayken bu çocukların hayatlarında gerçek bir değişim yapabilmek için daha fazlasını yapmaya karar verdi. Topluluk etkinliklerindeyken ve kapı kapı dolaşarak öksüzlerin kitap ve diğer eğitim giderlerini karşılayacak parayı toplamak için el yapımı rüzgar süsü satmayla başladı. Bu gayretleri sayesinde bir süre sonra kendi kar amacı gütmeyen kurumunu kurmayı başardı. Şimdi 17 yaşında olan Gupta 1 milyon dolardan fazla bağış toplamış ve yardım kuruluşlarından ödüller almış.

 

Jaden Wheeler ve Amaya Selmon (Kool Kidz Sno Konez)

Jaden Wheeler ve Amaya Selmon iki yıl önce Memphis’deki evlerinde bir mikser ve uzatma kablosu kullanarak buzlu tatlı yapmaya başladılar. O zamandan beri bu erkek ve kız kardeş işleri biraz geliştirdi: 12 ve 11 yaşlarında olan çocuklar bugün Memphis’deki en geç yiyecek arabasının sahibi. HuffingtonPost’un Kool Kidz Sno Konez’u öne çıkardığı makalede Jaden ve Amaya (çok) küçük şirketlerinin ne kadar başarılı olduğunu gördüğünde annelerinin nasıl onlara arabalarını satın aldığını anlattılar. Genellikle yerel parklarda bekleyen veya özel etkinliklere giden araba şimdi sosisli sandviç, nacho ve 20’den fazla çeşit buzlu tatlı sunuyor.

 

Nick D’Aloisio (Summly)

Kaç genç  çok uluslu bir şirketin kendi şirketlerini satın alarak onları  milyoner yaptığını söyleyebilir? Muhtemelen çok yoktur ama Nick D’Aloisio onlardan bir tanesi. 17 yaşındaki girişimci iPhone için optimize edilmiş Summly isimli algoritmalar kullanarak haber özetleri sunan uygulamanın arkasındaki deha. 15 yaşındayken Horizon Ventures ve diğer melek yatırımcılardan teknolojisini geliştirmesi için destek alan D’Aloisio’nun şirketini 2013 yılında Yahoo 30 milyon dolara satın almış.

 

Anshul Samar (Elementeo – Alchemist Empire Inc.)

Dördüncü sınıfa giden Anshul Samar kart oyunları oynamaya bayılıyordu. İki sene sonra kendi kart oyununu geliştirmeye başlayarak ona Elementeo adını verdi. Samar periyodik tablodaki her elementin karakterize edilmiş versiyonunun birbirine atılarak elektron “yakalanmaya” çalışılan masa tabanlı oyunu ile kimyayı eğlenceli hale getirmeyi amaçladı. Elementeo’nun ilk versiyonlarından beri oyunu geliştirmeyi sürdüren bugün 19 yaşındaki Samar, bir Taking on the Giant makalesinde diğer genç girişimcileri desteklemek için bir bağış fonu da oluşturduğunu söylüyor. Hatta oyunu hakkında bir TEDx sunumu (bağımsız organize edilen TED sunumu) bile yapmış.

 

Bu makale  Nicole Fallon’ın  5 Eylül 2013 tarihinde businessnewsdaily.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Yeni İnsanlarla Güçlü Bağlar Oluşturmanın Püf Noktaları

Bir şeyi bir kez duyduysanız, milyonlarca kere duymuşsunuz demektir. Oluşturduğunuz ağ işinizi güçlendirir. Bu sayede ilk müşterilerinizi bulabilir, stratejik iş ortaklıkları kurabilir ve hayalini bile kurmadığınız fırsatları yakalama şansı elde edebilirsiniz. FBI’da davranış bilimci ve bireylerarası iletişim alanında görev yapan bir uzman olan Robin Dreeke It’s Not All About Me (Bu Tamamen Benimle İlgili Bir şey Değil) adlı kitabında güçlü bir iş ağının nasıl kolay oluşturulacağı konusunda bilgi veriyor.