‘A Kalite’ Girişimcinin 5 Özelliği

Kimse girişimci olmaya karar verirken ortalama başarıyı hedeflemez. Öyleyse, nedir bir girişimciyi ‘A Kalite’ yapan?

 

Geçtiğimiz birkaç sene boyunca bu kategoride bulunan ve alanlarının en iyilerinden olan yüzlerce girişimciyi araştırdım ve onlarla röportaj yaptım. ‘Fark ettim ki, ortalama bir insanın başarabilecekleri ile iyilerin başarabilecekleri arasındaki oran 50 ya da 100’e 1. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda, tavsiyem kaymak tabakanın da kaymağını hedeflemeniz.. A+ kalitede oyunculardan oluşan küçük bir ekip, daha mütevazi girişimcilerden oluşan büyük bir grubu gölgede bırakabilir.’ – Leading Apple With Steve Jobs ( Steve Jobs İle Apple’ı Yönetmek ) yazarı Jay Elliot.

 

İster sosisli satsın, ister Las Vegas’ta bir butik otel sahibi olsun; konuştuğum tüm girişimciler aşağıdaki 5 özelliği taşıyordu:

 

  • A kalite Girişimci Harekete Geçer

 

Kimi insanlar harekete geçmez, geçtikleri zaman ise bir ya da iki şey deneyip başarısız olduktan sonra tamamıyla vazgeçerler. A Kalite girişimciler farklıdır, emek vermeye devam ederlerse başarının kaçınılmaz olduğunu bilirler, bu nedenle pes etmezler.

 

‘Başarısız olmadım, işe yaramayacak olan 10.000 yolu buldum’ – Thomas Edison

 

  • A Kalite Girişimci Kendi Güçlü Yanlarını Bilir

 

Diğer girişimciler zamanlarını ve enerjilerini temel yetkinlikleri olmayan işlerle harcarlar. A kalite girişimciler ise, yaptıkları hangi işlerin şirketlerine değer kattığının farkındadır, ve bu işlere odaklanabilmek için mümkün olduğunca fazla vakit yaratırlar.

 

  • A Kalite Girişimci Doğru İletişim Kurar

 

Doğru iletişim kurabilmek, birçok girişimci için büyük bir zorluktur. Çoğu zaman girişimciler başkalarını ezip geçer ya da düzgün biçimde bir şeyleri anlatmayı beceremez, bu da daha çok işin onlara kalmasına sebep olur. A kalite girişimciler, otoriter ofis iletişimiyle; çalışanlarını, tedarikçilerini ve en önemlisi müşterisini önemseyen ılımlı yanlarını dengede tutmaları gerektiğini bilirler.

 

  • A Kalite Girişimci Rota Değiştirir

 

Diğer girişimciler engellerle karşılaştığında, örneğin pazarlama teknikleri eskisi gibi sonuç vermediğinde ya da ürün ile ilgili bir sıkıntıda, aynı şeyleri yapmaya devam ederler. Büyük oynayan girişimciler ise bir sorunla karşılaştıklarında, değişiklik vaktinin geldiğini bilirler.

 

‘Delilik, tekrar tekrar aynı şeyi yapıp farklı sonuçlar beklemektir.’ – Albert Einstein

 

  • A Kalite Girişimciler Kendine Dikkat Eder

 

Diğer girişimciler şirketlerinin hayatlarını ele geçirmesine izin verir. A kalite girişimciler ise fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak kendilerine iyi bakar. A Kalite girişimci bilir ki, bir girişimcinin en önemli kaynağı zaman değil, enerjidir. Dolayısıyla, tükenme hissinden kaçınmak ve kendi şirketlerini yönetmek için gereken enerjiyi sağlayacak sağlıklı alışkanlıklar edinmek adına kendilerine iyi baktıklarından emin olurlar.

 

‘A kalite’ girişimciler, yalnızca muhteşem şirketler yaratmakta değil, muhteşem hayatlar yaşamakta da başarılı olanlardır.

 

Bu makale  addicted2success.com’da Jon Lee tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*