Act Local, Think Global!

The best way to predict the future is to create it!

 

Yani “Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu, onu yaratmaktır.” diyor Abraham Lincoln.

 

Şimdi gelin, bu sözün Abraham Lincoln’ün ağzından dökülen bir cümle olduğunu unutalım. Gözlerimizi kapayalım ve sizle bir kelime oyunu oynayalım.

Diyelim ki elimize bir sözlük alıyoruz ve içinden rastgele bir sayfa açıyoruz. Ben, gözlerimi kapayıp bir sözcüğün üzerine parmak basıyorum. Sizden ise kelimenin anlamını okumanızı istiyorum. O da ne? “Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu onu yaratmaktır.” mı diyorsunuz bana? Anlam buysa, peki kelimenin aslı ne? Parmağımı kaldırmadan önce bir tahmin yürütmeye ne dersiniz?

 

Tahmininizi yaptıysanız, söylüyorum.

 

Bu yazıda parmak basmak istediğim nokta, evet doğru bildiniz, “İnovasyon”un ta kendisi.

 

Gelin, inovasyonla yeni gelecekler yaratmadan önce geçmişe küçük bir yolculuk yapalım. Abraham Lincoln’ün doğduğu toprakları yani Amerika’yı keşfe çıkalım.

 

1950’lerin sonunda Amerika. Bu kadar yakın bir geçmiş bile uzak gelebilir bize; çamaşır makinelerinin yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı, 1954’te ilk organ nakillerinin yapıldığı, yapay zeka kavramının ilk kez 1956 yılında literatüre girdiği yılların Amerikası.

 

Dünyanın diğer ucunda ise 4 Ekim 1957’de, ilk yapay uydu olan Sputnik 1’i  dünyanın yörüngesine fırlatan Sovyetler.

 

Bu gün, dünyanın yörüngesine yalnızca uydu değil her anlamda yenilikler katan bir gün olarak geçiyor tarihe. Çünkü bu gün, “dünyaya yön veren gerçek güç”ün nükleer silahların ucunda değil insan beyninin içinde olduğunun fark edildiği gün.

 

Bu gelişmenin ardından Amerika Savunma Bakanlığı, en güçlü inovasyonların ülkesi olma yolunda ARPA (Advanced Research Projects Agency) isimli teknoloji araştırma merkezi kuruyor ve bu merkez bilgisayar ve internet devriminin bel kemiğini oluşturan yeniliklere ev sahipliği yapıyor. Örnek vermek gerekirse; Pixar’ın kurucusu Edwin Catmull, Adobe kurucusu John Warnock, Netspace kurucusu James Clark burada aldığı eğitimin ve yaptığı araştırmaların ardından devrim niteliğinde işler ortaya koyan isimlerden yalnızca birkaçı.

(Demek ki neymiş, bir ülkenin savunma politikaları savaş üzerine kurulmak zorunda değilmiş.)

 

50’li yılları çoktan arkamızda bıraktık. Günümüze bakmak gerekirse, WEF (Dünya Ekonomik Forumu)’in hazırladığı Global Rekabet Raporu, 2015 yılının en inovatif ülkelerini gözler önüne seriyor. 80 milyonluk Türkiye’nin 45. sırada yer aldığı bu raporda ilk üç sırayı paylaşan ülkeler sırasıyla; 5 milyonluk nüfusa sahip Finlandiya, 8 milyonluk nüfusa sahip İsviçre ve 8 milyonluk nüfusuyla İsrail. Rakamlar bir kez daha gösteriyor ki Türkiye’de sanılanın aksine inovasyon, maalesef ki nüfusla paralel ilerlemiyor. 3 çocuk politikalarıyla bırakın ilk 3’te yer almayı, yüzde 33’e giremiyoruz bile.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Yolculuğun Başlangıcı – Fellow Seçim Süreci

Fellow seçilerek bu yazıyı yazabilmek ne büyük keyif anlatamam! Genel olarak heyecanlı bir insanım ve belki biraz olsun sizlerin heyecanını pozitife çevirebilirim diye bu yazıyı yazmak istedim. Girvak’ta fellow olmak, hayatımın en büyük iyi ki’lerinden biri ve size şunu söyleyebilirim asıl yolculuğuk seçildikten sonra başlıyor.

Rahatsızlık

Hayatlarımızı rahat yaşamaya bayılıyoruz. Günümüzü okulda ya da işte geçirdikten sonra boş vaktimizde yorulmaya tahammül edemiyoruz. Haksız da…