Akıl Hocan Yoksa, Kulaklığını Taksana!

Mentorluğun birçok biçimi vardır. Bazen bunu bir kişi yapar bazense internet yayınlarıyla (podcast) yapılır. Kişilere ulaşamadığınızda, podcast’ler girişimcilik eğitiminde size başlangıç için yeterli bir ivme verecektir.

 

 

Birçok girişimci gibi ben de geleneksel yüksek eğitim almak yerine kendi kendimi eğitmeyi seçtim. Bir işi başlatma, sürdürme ve büyütmeyle ilgili öğrendiklerimin çoğu okuduğum kitaplardan, dergilerden, bloglardan, ağlardan ve internet yayınlarından geliyor. Özellikle internet yayınları bunların arasında en küçük görülmüş ve önemsenmemiş olandır. Ancak bir işin iniş ve çıkışlarını aydınlatma konusunda oldukça başarılıdır. Bunlara ek olarak iş için yaptığım seyahatlerde uzun uçuşlar boyunca beni eğlendiren radyo yayınları yaratıcı bir fikir oluşturmama yardım ediyor ya da bana önümüzdeki toplantılar ya da yeni bir adım için ilham veriyor.

 

İşte size benim her zaman favorim olan yayınlardan bazılarını veriyorum. Umarım bunlar size kendi girişimleriniz için birer ilham kaynağı olurlar:

  1. Foundation: Bu yüksek derecede eğitici video yayınında Google Ventures’in ortağı ve Digg’în kurucusu olan Kevin Rose; Jack Dorsey (Twitter/Square), Elon Musk (SpaceX/Tesla), Chad Hurley (YouTube) ve Tony Hsieh (Zappos) gibi ünlü kurucuların arasında en önemli ve en yeteneklilerini çekiyor. Foundation bir girişimcinin hayatını derinlemesine inceliyor. Nerede büyüdüklerine, çocukken nelerden hoşlandıklarına, işe başlamak için onlara nelerin ilham verdiğine ve başarıya giden yolları hakkında birçok şey konuşuluyor. Bu yayın hayat tarzı olarak işi seçenler için tavsiye edilen güzel ve kaliteli tecrübeleri aktarıyor.
  2. The Tim Ferriss Show: Çok satan yazar ve son derece başarılı yatırımcı/girişimci olan Tim Ferriss showuna süper zeki kişileri konuk ediyor. Bunların arasında satranç ustaları, üst düzey doktorlar, profesyonel eleştirmenlerden olumlu eleştiriler alan yazarlar ve ünlü bilim adamları yer alıyor. Yayının amacı alanlarında birinci sınıf olan bu konukların dinleyicilere uygulayabilecekleri bir tavsiye vermek için işin püf noktalarını ve hilelerini konuşup tartışmak. Tim’in kitapları oldukça ilham verici ve eğiticidir ve işitsel yayınının ise eşi benzeri yok.
  3. Entrepreneur on Fire Haftanın her günü heyecanlı sunucu John Lee Dumas başarılı bir girişimcinin hayatını dinleyenleriyle paylaşıyor. John, girişimcilerin ‘aha’ anını (soruna çözüm bulunan an) nasıl başarılı bir iş hayatına dönüştürdüklerini ve aldıkları dersleri açıklıyor. İki yıl içinde John Barbara Corcoran ve Seth Godin gibi ilham verici liderlerle 650’den fazla röportaj yapmış. Nereden başlayacağınız bilmiyorsanız onların Podcast Match Maker aracını kullanarak sizin için en yararlı bölümleri bulabilirsiniz.
  4. This Week In Startups: Haftada iki kez Jason Calacanis birinci lig kurucuları, CEO’lar ve teknoloji alanındaki yatırımcılarla röportaj yapıyor. Mark Cuban, Travis Kalanick (Uber), Aaron Levie (Box) ve daha yüzlercesiyle yapılan röportajlarda girişimci olmaya istekli kişiler için değerli bilgiler paylaşılıyor. This Week in Startups Silicon Valley’dekiler ve bir işi kurmak ya da büyütmek isteyenler için faydalı bir kaynak.
  5. Mixergy: Mixergy’nin misyonu fikirleri ve hikayeleri çok güçlü olan girişimcileri dinleyicilere tanıtmak. Bu girişimcilerin fikirleri ve hikayeleri o kadar etkileyicidir ki onları sadece dinlemek bile sizi etkileyip değiştirecek. Diğer yayınlardan farklı olarak Mixergy ayda içeriğin çoğu için 25 dolar ödenen freemium bir model. Sitede başarılarını kanıtlamış 1000 girişimci var ve girişimcilik alanlarıyla ilgili dersler veriyorlar. Bunların içinde Wikipedia, Groupon, Y Combinator and VaynerMedia gibi şirketlerin kurucuları da bulunuyor.

 

Bu makale  startupcollective.com’da Bridget Hilton tarafından yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir