Akıl hocanıza sormanız gereken 10 soru

0
2412

Akıl hocanızla gerçek ve verimli bir bağ kurabilmek için sorabileceğiniz en iyi 10 soruyu biliyor musunuz? Nihayet cesaretiniz topladınız ve bir akıl hocasını kendisiyle bir bardak kahve içmeye ikna ettiniz. Terliyorsunuz. Baskının arttığını hissediyorsunuz. Akıl hocanız Starbucks kapısından bir elinde fındıklı Americano diğer elinde yılların tecrübesi ile birlikte geliyor. İşte stresi yenmeniz ve o toplantıdan maksimum verimi almanız için ona sorabileceğiniz 10 soru:

 

Two Businesspeople Sitting Indoors With Coffee Laptop And Folder

 

1. Zamanınızın çoğunu nasıl geçiriyorsunuz?
Bu soruyu sadece tek bir amaçla sorun: daha derine inmek için. Akıl hocanızın çocuğu var mı? Desteklediği favori bir hayır kurumu var mı? Peki ya özel bir yemeğe olan hayranlığı? Tavsiye için soru soran pek çok insan iyi bir ilişki kurmak için vakit harcamaz. Bu soruların cevaplarını almak size alakalı makalelerle, hayır projeleri hakkında magazin kupürleriyle veya akıl hocanız için tarifeler ile devam etmenizi sağlayacak. O da bundan memnuniyet duyacaktır. Veren kazanır.

 

2. Benim yerimde olsanız ne yapardınız?
Akıl hocanıza ne kadar zeki olduğunuzu ispatlamaya çalışarak vakit kaybetmeyin. Onlara sorunlarınızdan bahsedin ve tavsiyelerini isteyin.

 

3. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Bu soru pek çok akıl hocasını hazırlıksız yakalayacak bir sorudur. Çoğu akıl danışan kişi sadece akıl hocasından ne alabileceğiyle ilgilenir. Gerçekten faydalı olmaya niyetinizin olduğunu belirtirseniz diğer insanlardan kilometrelerce ayrılırsınız. Kim kazan/kazan ilişkilerini sevmez ki?

 

4. Bugün bu konumda olacağınız aklınıza gelmiş miydi?
Bu soru genellikle içten gelen bir kahkaha ile karşılanır zira pek az kişi böyle nokta atışı yapar. Çoğu deneyimli profesyonel kariyerlerinde anlatılası bir yol izler. Var oldukları konuma nasıl geldikleri genellikle hatalar ve keşiflerle dolu bir hikayedir. Sorun ve öğrenin.

 

5. En büyük zayıflıklarınız neydi?
Bu koca soru size birinin iyi bir akıl hocası olup olmadığını şıp diye söyler. İyi bir cevap müthiş bir akıl hocasında bulunması gereken bir numaralı özelliği gözler önüne serer: öz farkındalık. Eğer bu soru size ağır gelirse şöyle yumuşatabilirsiniz: “geçtiğimiz altı ayda kendinizle ilgili ne öğrendiniz?”

 

6. Daha kiminle görüşmemi tavsiye edersiniz?
Bu sorunun daha çok güven ortamının sağlandığı sonraki buluşmalara saklanması daha iyi olabilir. Ağınızı hızlı bir şekilde geliştirebilir. Bazen diğer akıl hocalarına ulaştıracak için en iyi araç hali hazırdaki akıl hocalarınızdır.

 

7. En çok neden gurur duyuyorsunuz?
Akıl hocasına parlaması için bir şans verin. Sizi bunun için daha çok sevecek.

 

8. Hangi profesyonel organizasyonlarla nasıl ilgiliniz var?
Kimse doğru konferanslara ve ticaret odalarına gitmeden sektörde bir yıldız haline gelmez. İyi bir akıl hocası size en iyiyi seçmenize yardımcı olabilir ve eğer şanslıysanız referans ile girilebilen özel gruplara erişim sağlayabilirsiniz.

 

9. AMBM hakkında her şey.
AMBM aile, meslek, boş vakitler ve motivasyonun kısaltmasıdır ve ilişki kurmanın evrensel dört temelini temsil eder. Mesela akıl hocanıza nereli olduğunu sorduğunuzda alacağınız cevap ile bir ortak noktanız olduğunu keşfedebilirsiniz. Bağlantı kuruldu bile!

 

10. Aklıma alakalı bir soru gelirse size tekrar danışabilir miyim?
Bu sizin kutsal sorunuz. Daha önce hiç ilişkiler konusunda uzmanlaşmış birine denk geldiniz mi? Geldiyseniz bilirsiniz ki bu kişiler asla ikinci bir buluşma sözü almadan buluşmayı sonlandırmazlar – asla. Aynı zamanda karşı tarafa sadece alakalı veya özel bir soru geldiğinde ulaşacağınızı söylüyorsunuz. Buna çoğu kişi hayır demez. O zaman geldiğinde e-posta zincirinden devam edin.

 

Bu makale  Bert Gervais’in  5 Ocak 2015 tarihinde startupcollective.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here