Amazon CEO’su Jeff Bezos’un İnanılmaz Toplantı Stratejisi

Amazon.com CEO’su Jeff Bezos dijital dünyanın en saygın isimlerindendir. Başarısının altında kesinlikle iş dünyasına olan farklı bakış açısı yatmaktadır ve bu kendisinin biraz ilginç ama etkili bir toplantı stratejisi yaratmasını sağlamıştır.

 

Doğru yapıldığında, bir toplantının değeri büyüktür. Fakat hepimiz amaçsız gözüken ve hiç bitmeyen o çekilmez toplantılara katılmışızdır. Tüm takımlar ya da departmanlar işlerinden alıkonularak bir toplantı odasına tıkıştırılır. Diğerleri isminin okunmamasını ümit eder vaziyette koltuğuna gömülürken ya da uyumamaya çalışıp sessiz şekilde otururken bazı anahtar kişiler konuşur ve kararlar alırlar.

 

Toplantıların zaman kaybı, kaynakların boşa kullanımı ve bundan daha da kötüsü eleman moralini öldürücü etkileri olabilir.

 

Elemanlar toplantıya gitmek istemelidir. Konuşmalara katılırken aynı zamanda beraber olmanın verdiği değerden zevk almalılar. Her toplantının bir amacı olmalıdır ve işleri halletmek için gereken zamandan bir dakika bile daha uzun sürmemelidir.

 

Fakat hepimiz bunun çok nadir gerçekleştiğini görmüşüzdür.

 

Jeff Bezos’un başka bir stratejisi var ve bu yöntemle Jeff eski toplantı metodundaki tüm yanlışlıkları düzeltti. Onun fikirleri çok basittir,  daha fazla şirketin bunu yapmaması çılgınlık!

 

İnsanları ne mutlu eder?

 

Evet, yavru köpekler insanları mutlu eder.

 

Fakat çoğu insan pizzayı sever.

 

Bir çok çeşit pizza vardır ve bu şekilde herkesi mutlu edebilirsiniz. Vejeteryan ya da vegan, glutensiz, laktozsuz. Her eleman için mutlaka bir pizza vardır.

 

Bezos’un kuralı çok basit:

 

İki pizzanın insanları doyuramadığı hiçbir toplantı düzenlememek.

 

Onun toplantıları düşüncelerin serbestçe konuşulduğu tüm katılımcıların düşüncelerini paylaşabildiği toplantılardır. Orada olan insanlar kesinlikle olması gerekenlerdir. Her toplantıda konu ne olursa olsun konu dışına çıkılmaz ve işleve uygun hareket edilir.

 

Bezos  verimlilik ve üreticiliğin kralıdır. Zamanı boşa harcamayı sevmez. O yapılmış şeylerden başka hiçbir şeyin konuşulmadığı büyük toplantılar düzenlemeyi sevmez.

 

Bu şirket toplantılarına olan yaklaşımın farklı bir biçimi mi? Evet aynen öyle. Departmanınız ya da komple tüm takım elemanlarınızın toplantıları için bu dramatik bir fark yaratabilir fakat sonuçlar ortada. Bezos Amazon’u internetin en büyük perakende satışçısı haline getirdi.

 

O 40 milyar dolarlık serveti ile istediği kadar pizza satın alabilir. İş toplantıları için gerekli olan sayı ise sadece iki.

 

Bu makale inc.com’da Larry Kim tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

1 yorum

 1. Merhaba,
  Öncelikle paylaşımlarınız için gerçekten teşekkür ederim.
  Ancak nacizane bir tavsiyem olacaktı, yazılarınızın arka fonunu daha koyu bir renk yapsanız göz yormasını azaltacaktır. Çoğu yazınızı mobile olarak takip ediyorum ancak pocket uygulamasıyla arka planı karartıyorum.. Basit bir dark/light butonuyla bu sorunu halledebileceğinizi düşünüyorum 🙂
  Umarım futureleadnow ekibi bu yorumumu dikkate alarak bir çözüm sunabilir.
  Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
  Sevgiler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*