Ana Hatları İle Son Bir Senede Girişimcilik Vakfı!

0
1877

Girişimcilik Vakfı 1 Senede Bana Neler Kattı ?

Girişimcilik Vakfı ailesine henüz katılmamışken aklıma takılan en büyük sorulardan biriydi bu. Eğer GirVak’a seçilirsem bana neler katacak? Birçoğumuzun bildiği üzere geçtiğimiz sene rekor sayısıyla 61 bine yakın genç girişimci adayı vakfa başvururken, bu sene sayının 100 bine yakın olması hatta bunu aşması bekleniyor. Peki konu başvuru ve ailenin bir parçası olmaktan açılmışken GirVak bana 1 sene içinde neler kattı onlardan bahsedeyim.

FellowUp değil sanki aile bir araya geliyor!

GirVak ve #fellow100 ile bir araya gelmemiz Ekim sonunda Kolektif House’ta yaptığımız ilk FellowUp etkinliği ile birlikte olmuştu. Farklı şehirlerden gelen insanlar, değişik okullarda ve bölümlerde okuyan öğrenciler (İç mimarlıktan, işletmeye hangi bölüm ararsan var!) ve neredeyse bizi bizden iyi tanıyan GirVak ailesi. O gün biraz daha anladım ki girişimciliğin okulu, şehri, statüsü ya da maddi gelire bakmadığı; çok çalışan ve topluma değer katmak isteyen insanlar için olduğu belliymiş.

İlk gezim: Noah London!

GirVak’lı olmanın diğer bir güzel yanı ise yapılan çekilişlerle dünyanın farklı yerlerindeki etkinliklere gidebilmek. Senenin ilk çekilişi biz FellowUp’a katılmadan önce yapılmıştı. Hem 2016 dönemi fellowlarından hem de daha önceki senelerde fellow olmuş 1’er kişi seçilerek rüya gibi etkinliklere gitmenizi sağlamak hedeflenmişti. Hiç şans sahibi olmadığını düşünen biri olarak 50 kişi arasında olmak çok güzeldi. Farklı ülkelerden gelen girişimciler, iş adamları ve yatırımcılar ile tanışıp ilham almak, fikirlerini paylaşmak her zaman insanın karşısına çıkan fırsatlar arasında yer almıyor.

Your net worth is your network!

Amerikalı iş kadını ve pazarlama gurusu Porter Gale’in ölçülebilir değerinizin sahip olduğunuz maddi güç, eğitim ya da bilgiden ziyade oluşturduğunuz kişi ağı ile yapabilirsiniz demiştir. Ben bu özlü sözü GirVak ailesiyle daha iyi anladığımı fark ettim. Burada kurduğumuz ilişkiler bize ebedi dostluklar, arkadaşlıklar için zemin hazırlarken, gelecekte etki bırakacağımız işler için de ortalıklar ve iş fırsatları oluşturuyor. Şu anın arkadaşları geleceğin iş ortakları!

Farklı perspektiflerden ilham almak

Hayata farklı perspektiflerden bakabilmek, durumları değişik bakış açılarıyla görebilmek girişimcinin olmazsa olmazları arasındadır. Fakat sorun şu ki kimse doğuştan gelen yetenekleriyle ya da kitaplardan okuyarak buna sahip olamaz. Farklı perspektiflerden bakabilme kabiliyetine sahip olmaksa daha öncesinde o yollardan geçmiş, sizin hataya düşme ihtimaliniz olan durumlarda çoktan hata yapmış, etki sahibi insanlarla tanışıp ilham alabilmek. Her FellowUp etkinliğinde bizlerle birlikte olan girişimci ve iş dünyasında etki sahibi olan insanlarla yemek yemek, sohbet edip onların deneyimlerini dinlemek bize bakış açışından çok daha fazlasını katmıştı.

Girişimcilik Vakfı bu yazdıklarım ve bir o kadar da yazmadığım birçok şey kattı hayatlarımıza. Mentorluk, dostluk, maddi-manevi destek ve sıcak aile ortamı ve daha nicesi. Her sene gittikçe büyüyen aile ve onun ebedi parçası olan fellowlar olarak 1 sene içerisinde şunu fark ettim ki hangi okulda okursanız okuyun ya da ekibin parçası olun, hiçbir zaman GirVak gibi ortamı deneyimlemeniz mümkün gözükmüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here