Apple Pay

Telefonunuzu sallayarak daha hızlı ve güvenli şekilde alışveriş yapmanız için akıllıca bir teknoloji kombinasyonu.

 

Dönüm Noktası

 

Akıllı telefonunuzu günlük durumlarda cüzdan gibi kullanmanızı pratikleştiren bir servis.

 

Neden Önemli

 

Kredi kartı sahtekârlıkları hizmetlerin ve malların fiyatlarını arttırarak ekonomiye zarar verir.

 

Anahtar Oyuncular

* Apple

* Visa

* MasterCard

* Google

 
Apple Pay Eylül’de açıklandığında Osama Bedier etkilenmemişti. Şimdi Poynt adında bir ödeme şekli başlatan uzun süreli PayPal yöneticisi Bedier, insanların kasalarda telefonlarıyla ödeme yapabilmelerini sağlayan Google’ın mobil cüzdan hizmetini iki yıldan fazladır yönetmekteydi. Apple Pay’in kullandığı bazı teknolojilerin aynılarını kullandı ve yaygınlaşmakta başarısız oldu. Yani Apple Pay’in çekici vaatlerine rağmen – iPhone’ununza başparmağınızla dokunarak güvenli ödeme – şansının ne olacağı hakkında şüphelenmek için iyi gerekçeler de vardı.

 

Fakat Apple Pay birkaç hafta sonra başladığında Bedier değişti. Poynt yeni bir ödeme terminali çeşidi yapıyor – satıcıların Apple Pay ile ödeme kabul etmek için kullanacakları – ve bu hizmet eklemesi şirketin siparişlerini tırmandırdı. “Şimdi satıcıların ‘Neden Apple Pay kullanamıyorum?’ diyen müşterileri var.” diyor lobisinde ödeme teknolojilerinin uzun tarihine atıfta bulunan 100 yıllık bir National yazar kasa bulunan Poynt’un Palo Alto genel merkezinde. Aslında Bedier Poynt’un 2015’te 20.000 ödeme terminali satmasını bekliyordu ama Apple Pay’in çıkışından sonra çok daha fazla talebi karşılayabilecek bir satıcı arayıp Tayvan’da buldu. “Apple Pay, mobil ödemeye yoğunlaşılmasına yol açacak,” diyor.

 

Mobil ödeme teknolojilerindeki hareketlenme Apple Pay’in geçen sonbaharki çıkışından çok önce başlamıştı. ABD merkez bankası araştırmasına göre tüm akıllı telefon kullanıcılarının 2012’deki yüzde 6’dan çok daha yüksek olarak 2013’te yüzde 17’si telefonlarıyla anında ödeme kullandıklarını bildirdi. Forrester Research’e göre Birleşik Devletlerdeki kişisel mobil ödemeler 2014’te iki katından fazlaya çıkarak 3.7 milyar dolara ulaştı. Bu arada Uber gibi servisler ve Starbucks gibi mağazalar insanların mobil ödeme kullanmalarına izin verdikçe, cüzdan çıkarmayı gerektiren alışverişler daha hızlı ve güvenli olması gereken telefona yöneliyor. Halihazırda var olan kredi kartı hesaplarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz fakat kartınızı fiziksel olarak çıkarmanıza gerek kalmıyor. MasterCard’ın yeni ödeme teknolojilerinden sorumlu yöneticisi Ed McLaughlin diyor ki; “İnsanların ödeme işin iki veya üç kere telefonlarını kullandıklarında bir daha eski alışkanlıklarına dönmediklerini biliyoruz.”

 

Hiçbir teknoloji tek başına yeni değil fakat Apple bunları gözle görülür şekilde diğerlerinden daha kolay hale getirdi.

 

Fakat Apple mobil ödemeleri icat etmediyse bile önemli ölçüde geliştirdi. Tıpkı bilgisayar kullanmayı, müzik dinlemeyi, hareket halindeyken iletişimde olmayı kolaylaştırdığı gibi, Apple Pay de mal ve hizmet alışverişindeki aynı işlemleri çevrimiçi ve çevrimdışı olarak yapmayı sağlıyor. Paranın icadından kredi, kartlarına kadar her finansal yenilik ticari alışverişlerdeki sürtünmeyi azalttı ve ticaretin hızını arttırdı. Apple Pay de bunu yapıyor: bir imza karalamanın, ehliyet çıkartmanın ve eski ödeme yöntemlerinin getirdiği zorlukların sonunu getiriyor. Ayrıca ondan önce çıkan mobil ödeme yöntemlerinden daha sorunsuz. Apple Pay, Google Wallet ve Paypal’deki gibi bir uygulama açmaya gerek kalmadan, telefonunuzu kasaya tuttuğunuzda çalışıyor. Telefona başparmağınızla dokunmanız PIN ihtiyacını ortadan kaldırıyor, alışverişi hızlandırıyor. Bu, Airbnb’den bir oda kiralıyorsanız da Subway’den sandviç alıyorsanız da aynı. Ticaretin sanal ve fiziksel dünyalarını daha önce hiçbir ödeme yönteminin yapmadığı şekilde birleştiriyor.

 

Bu çoğumuzun cüzdanlarımızı atıp 2015’te dükkânlarda telefonlarımızı sallayacağımız anlamına gelmiyor – bundan oldukça uzak. Geçen yıl BD’de yapılan 3,7 milyar değerinde mobil ödeme, 4 trilyon dolarlık ticari harcama havuzunda sadece bir damla. Bundan da ötesi buna ek 12 trilyon dolar da hizmetler için harcanmış. Apple Pay’in de karşısında birçok zorluk mevcut ve bunlar Google, PayPal, satıcılar ve kablosuz taşıyıcılardan ibaret değil. Şu anda yalnızca yeni iPhone 6 kullanıcıları dükkânlarda Apple Pay’i kullanabiliyor. Şimdilik resmi olarak yalnızca ABD’de mevcut fakat ABD mağazalarının %98’i onu kabul edecek kasalara sahip değil. Sonuç olarak, Apple Pay cüzdanınızdaki bazı şeylerin yerine geçebilmekten çok uzakta – özellikle popüler mağaza kartlarının. Bir dükkân yer bulucu ödül kartı ve ödeme motorunun kombinasyonu olan Starbucks’ın uygulaması, hala tüm mobil ödemelerin çoğunluğunu oluşturuyor.

 

Yine de, Apple Pay’in bir kilometre taşı olacağından yola çıkarak, Apple pek çok şeyi doğru yapmakta. Bu Apple için ortalama bir başarı olsa da, genel olarak mobil ödemelerin lokomotifi olacağı kesin görünüyor. Bu işteki hiçbir teknoloji tek başına yeni değil ama Apple’ın iPhone’un hem yazılımı hem de donanımı üzerindeki kontrolü – Google’ın Google Wallet ve hatta Android telefonlar üzerindeki kontrolünü aşan – bu teknolojilerin gözle görülür şekilde diğerlerinden daha kolay kullanılabilen bir serviste birleşmelerine olanak sağladı.

 

Sonuç olarak Apple şimdi ödeme endüstrisindeki standartları pekiştiriyor. Satıcılar, barkodların mı yakın alan iletişimi (NFC) radyo teknolojisinin mi bir telefonun kasada kullanımı sırasında güvenilmesi gereken teknoloji olduğunu tartışıyorlar. Apple’ın iPhone’lara NFC yerleştirmesi, eğer milyonlarca iPhone kullanıcısına hizmetlerini maksimize etmek istiyorlarsa, pek çok mağazanın NFC destekleyen terminaller alma ihtiyacı hissetmesi gerektiği anlamına geliyor.

 

Aynı şekilde, Apple Pay, çoklu koruma katmanlarına sahip kredi kartlarını bile geçerek güvenlik alanında örnek teşkil ediyor. Telefon gerçek kart numaralarını saklamıyor, hatta hackerların sürekli sızdıkları veri tabanlarında depolanmayı bırakın satıcı bile onları görmüyor. Her alışveriş tek seferlik kullanılabilen bir kod üretiyor. Mühür: ödeme, yalnızca telefon sahibinin parmak izini kabul eden Touch ID (parmak izi kimliği) ile başlıyor. ABD’nin tüketici ödemelerinin yüzde 90’ını temsil eden bankaların Apple Pay’i desteklemelerinin bir sebebi, diyor JP Morgan Chase’de yeni nesil ödeme ürünleri yöneticisi Avin Arumugam.

 

Her şeyin ötesinde Apple’ın zamanlaması kusursuz. Kart ağları Ekim 2015’i, satıcıların çip gömülü kredi kartlarını alabilen terminallere geçmeleri için son ay olarak belirledi – o tarihten sonra, geçmeyen satıcılar sahtekarlık suçlamalarıyla karşı karşıya kalacak. Kurmak zorunda olacakları terminallerin çoğunda NFC mevcut. Bu yükseltme döngüsünün çoğu mağazaya ulaşması yıllar sürecek olsa da Apple Pay bunu hızlandırabilir, diyor PayPal ve Square’in eski yöneticisi ve birçok ödeme başlatıcısının yatırımcısı Keith Rabois. Diyor ki, “Apple Pay, mobil ödemeye adaptasyon için önümüzdeki pek çok engeli kaldırıyor.”

 

Halihazırda Apple Pay, Google Wallet veya diğer güncel mobil ödeme yöntemlerinden daha hızlı ilerledi. “Zaman Apple’ın zamanı,” diyor, Ocak ortası itibarıyla satışlarının yaklaşık yüzde 2’si Apple Pay yoluyla gelen Whole Foods marketinin bilgi ofisi şefi Jason Buechel. McDonald’s, mobil ödeme alışverişlerinin yarısının Apple Pay ile yapıldığını söylüyor ve Walgreen’in mobil ödemeleri Apple Pay çıktığından beri ikiye katlandı. Aracılık firması Investment Technology Group’a göre Kasımda tüketicilerin yüzde 60’ı mobil ödemeleri birden fazla günde kullandı, bu aynı süreçte yeni PayPal müşterilerinin kullanım sıklığının üç katı.

 

Apple, Apple Pay’in hareketliliği devam ederse büyük kazanç için bekliyor. Bu, kart sahibi bankalardan alınan yüzde 0.15’lik ücretten gelmeyecek: bu ücretler, yatırımcı Carl Icahn’ın tahminine göre, yeni sistem ABD’nin kredi ve banka kartı masraflarının yüzde 30’luk payına erişirse bile 2017’ye kadar yalnızca 2.5 milyar dolar kazandırır. Bu Apple’ın 2014’deki 183 milyar dolarlık kazancının çok altında. Daha büyük etkisi de iPhone’un çekiciliğini arttırması olacaktır. Apple Pay’i, iCloud ve iTunes gibi diğer Apple hizmetleri gibi her gün kullanmaya başladığınızda, Android’e geçmeden önce iki kere düşüneceksiniz.

 

Apple Pay’in perakende satış mağazalarında kullanımına dikkat çekilmesinin yanı sıra, en büyük avantajı gelecek birkaç yılda sayısız uygulama ve servislerin ödemelerini hızlandırması olacak. Uber’i denediğinizde, ödeme neredeyse görünmez olarak, sorunsuz halloluyor. Rabois, Apple Pay’in de aynı kolaylığı ulaşım, yemek söyleme ve daha fazlası gibi binlerce talebi olan hizmete getireceğini iddia ediyor. İnsanlar uygulama ödemelerini tek dokunuşla yapmaya alışınca diğer alanlarda da aynısını yapabiliyor olmayı bekleyecekler.

 

Bu makale Robert D. Hof’un Mart 2015 tarihinde technologyreview.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Mükemmel Konuşmayı Yapmanın 7 Sırrı

Girişimci misiniz? Daha önce hiç bir konferansa, üniversiteye ya da bir başka yere, başarınızın sırrını paylaşabilmeniz için davet edildiniz mi? Kafanızı kaşıyıp, ''Ah olamaz, daha önce hiç konuşmamıştım! Nasıl bunun üstesinden geleceğim?'' dediniz mi? 21 yaşındaki profesyonel konuşmacı Pedro De Abreu, üzerinden uzun zaman geçtikten sonra bile insanların konuşmanız ve sizin hakkınızda sürekli konuşacağı mükemmel bir konuşma yapabilmenin sırlarını paylaşıyor.

Girişiminizi Ölçeklendirmenin Püf Noktaları

Bir işletmeci ve aynı zamanda Northwestern Üniversitesi Kellog School of Management’ta yardımcı öğretim görevlisi olan Daniel Weinfurter’a göre bir işletmeyi açılışından, büyüme evresine başarılı bir şekilde taşımak için direksiyonda oturacak doğru insanları işe almak gerekiyor.