Araçtan Araca İletişim Trafikte İnsan Hayatı Kurtaracak

0
1920

Basit kablosuz teknoloji araç kullanmayı daha güvenli yapacağı yönünde vaatte bulunuyor.

 

Çıkış tarihi: 1-2 yıl

 

Yenilik

Araçlar, kazadan kaçınmak için birbiri ile konuşabilirler.

 

Niçin Önemli?

Trafik kazaları her yıl tüm dünyada bir milyondan çok insanın ölümüne sebep olmaktadır.

 

Önemli Oyuncular

* General Motors

* Michigan Üniversitesi

* Devlet Karayolları Trafik Güvenliği Yönetimi

 

Hariharan Krishan zar-zor bir sokak yarışçısına benzetilebilir. İnce çerçeveli gözlüğü ve bakımlı bıyığı ile o bana daha çok matematik hocasını anımsatıyor. O, General Motors`un Warren, Michigan`daki araştırma merkezinde, Cadillac DTS ile görünüşte anlamsız ve uluorta hız yapıyordu.

 

Krishnan köşeyi geçip gaza bastığında ben de yanındaki koltukta oturmuştum. Bir saniye sonra ön panoda ışık yandı, bip sesi duyuldu ve bizim koltuklardan şiddetli uğultu çıkmaya başladı. Krishan frene asıldı ve arabamız sallanarak durduğu an solumuzdan bir araba vınlayıp geçti. Büyük bir engel o arabanın yaklaştığını görmemizi engelliyordu. Sakince “Gördüğün gibi, benim görüş alanım tamamen engellenmişti”, dedi.

 

Yaklaşan kaza tehlikesi için uyarı yapabilen teknoloji sadece birkaç yıl içinde araçlarımızda belirebilecek. Arabadan arabaya veya araçtan araca iletişim adlandırılan bu teknoloji birkaç yüz metre civardaki araçlara arabanın konumu, hızı, direksiyon istikameti, fren durumu ve benzeri bilgileri iletebilecek. Diğer araba bu verileri kullanarak etrafında gelişmekte olan durumun detaylı resmini çizebilecek ve bu sayede en dikkatli ve açıkgöz sürücünün veya en iyi sensor sisteminin kaçınamayacağı kazaları önleyebilecek.

 

Şimdi bile birçok arabada radar veya ultrason kullanarak engeller ve diğer araçların yerlerini tespit eden ekipmanlar mevcut. Fakat bu sensorların menzili bir kaç araç uzunluğu kadardır ve bunlar en yakın engelden sonrakileri görmekten aciz.

 

Arabadan arabaya iletişim, gelişmiş araç otomasyonu teknolojilerinden daha geniş alanı kapsamakta ve daha etkili olabilmektedir. Sürücüsüz araçlar zamanla güvenliği önemli ölçüde arttırabilecek olsa da, hala kusurlu ve kendini kanıtlamamış olarak kalmaktadır. Beklenmedik engeller ve koşullar, kötü hava koşulları veya karmaşık şehir trafiği gibi etkenler kolaylıkla sensor ve yazılımları etkileyebilmektedir. Araçlar arası basit kablosuz ağ iletişimi trafik güvenliğinde çok daha büyük ve çevik etki yaratmaktadır.

 

Arabadan arabaya ağ iletişimi oluşturmak hala zor bir meseledir. Saniyede 10 kez sinyal yollayan ve diğer arabaların sinyallerini algılayıp her seferinde olası kaza veya tehlikeyi algılayabilen bilgisayar sisteminin oluşturulması gerekmektedir. Vericiler her mesajı doğrulamak için 802.11p yeni standartlı kablosuz ağlarla aynı özel kablosuz ağ görüngesi kullanmaktadır.

 

Krishan beni şirketin otoparkında birçok araçtan araca güvenlik senaryolarıyla da tanıştırdı. Az hızla başka bir aracın park ettiği alana doğru ilerlediğinde basit bit alarm sesi duyuldu. O, riskli solama yapmaya çalıştığı zaman da uyarı lambası yandı ve sesli uyarı yapıldı: “Yaklaşan araç!”

 

ABD karayollarında her yıl beş milyondan fazla kaza oluyor ki, bunlardan da otuz bininden fazlası ölümle sonuçlanmaktadır. Bu tür kazaları önleyebilme imkânı ağ iletişimi teknolojilerinin gelişimi için önemli bir dürtü olacaktır.

 

Warren’in batısındaki Ann Arbor şehrindeki bir saatlik sürüş bile arabadan arabaya iletişimin nasıl değerli olabileceğini kanıtlamaya yeterli oldu. 2012-2014 yılları arasında Devlet Karayolları Trafik Güvenliği Yönetimi ile Michigan Üniversitesi üç binden fazla arabayı deneysel vericilerle donattı. Bu araçların iletişim kayıtlarını inceleyen Devlet Karayolları Trafik Güvenliği Yönetimi uzmanları bu teknolojinin her yıl ABD`de yarım milyondan fazla kazayı ve binden fazla insan ölümü önleyebileceği kanaatine vardılar. Michigan Üniversitesinin Ulaşım Araştırmaları Enstitüsünün başkanı John Maddox, bu teknolojinin trafikte devrim olacağını söylemektedir.

 

Ann Arbor deneyiminden hemen sonra ABD Ulaştırma Bakanlığı zamanla arabadan arabaya iletişimin yeni araçlarda zorunlu kılınabileceğini beyan etti. Bu teknoloji Avrupa ve Japonya`da da test edilmektedir.

 

Bu yolda, tabii ki, birkaç engel de olacaktır. GM 2017 model Cadillac arabalarında arabadan arabaya iletişimi kullanacağını vaat etti. Bu ilk Cadillaclar`ın iletişim kurabileceği çok az sayıda araç olacak ve bu da teknolojinin tam kullanılabilmesini engelleyecek. Birbiri ile iletişim halinde olan araçların olağan bir durum olması için on yıldan daha fazla zaman gerekebilir.

 

Bu makale Will Knight’ın 20 Şubat 2015 tarihinde technologyreview.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here