Arkadaşınızla İş Ortağı Olmadan Önce Yapmanız Gereken 6 Şey

0
1755

En çok güvendiğiniz kişilerle iş ortağı olmanız gayet doğaldır. Peki işler zorlaştığında ilişkilerinizi nasıl koruyacaksınız?

Soru: Bir arkadaşınızla ya da ailenizden biriyle kurduğunuz iş bozulmaya başlars kişisel ilişkinizi korumak adına işe başlamadan önce ne yapılmasını önerirsiniz?

Sınırlar ve Kurallar Koyun

Arkadaşınızla ya da aile üyenizle olan sağlam ilişkinizi garanti altına almak için kesin kurallar koyun. Ve unutmayın: İletişim her kapıyı açar. Dürüst olun, birbirinize güvenin ve başarıya ulaşmak için birbirinizin güçlü yanlarını ön plana çıkarın.

Yasal Belgelerinize Çeki Düzen Verin

Ortaklığa kiminle başladığınız önemli değil, bu en yakın arkadaşınız, bir aile üyeniz ya da tamamen yabancı birisi olabilir, ancak her zaman sağlam hukuki belgelere sahip olmalısınız. En kötü senaryoyu dahi ayrıntılı bir şekilde konuşun ve anlaşmazlıkların nasıl çözüleceği konusunda önceden anlaşın. Herkes iyimser ve heyecanlıyken bu konuşmayı yapmak, ilişkilerinizin ilk günkü gibi güçlü kalmasını kolaylaştırır.

İletişim Kurun

Tarafların belirgin olarak ne beklediğini bilin ve işler yolunda gitmezse diye her şeyi toparlamak için önceden gerekli sözleşmeleri hazırlayın. İyi günde de kötü günde de iletişimin devam etmesi gerekir. İşler iyi giderken herkesin iletişim kurduğundan emin olun. İşler kötü giderken de aynısını yapın. Düşüncelerinizi ve duyguları içinizde tutmayın, böylece başkaları için tablo daha net olur. Ve bu da her ilişkiyi kurtarır.

İş Hakkında Konuşmayın

Kişisel ilişkilerinizin sağlıklı bir şekilde devam etmesi önemlidir. İşin, kişisel ilişkilerinizin önüne geçmesine izin vermeyin. İş dışında da birlikte bir şeyler yapın ve iş hakkında konuşmayın. İş dışındaki ilişkiniz güçlü kalırsa, işler kötü gittiği zaman süreci daha kolay atlatmanız mümkün olur.

İşin En Başında Beklentilerinizi Yazılı Olarak İfade Edin

İş kurarken uzun yıllardır tanıdığınız arkadaşlarınız ya da aileniz dışında bir alternatifiniz varsa bunu değerlendirin. Ama arkadaşlığınızı test etmekte kararlıysanız, işin başında beklentilerinizi net bir şekilde ifade edin. Hedefleri yazın. Üzerinden geçin ve değerlendirin. Yazılı olan her şey daha kalıcıdır. Başarısızlık can sıkıcı olabilir. Ama iş ve özel hayatı birbirinden net bir şekilde ayırmış olursunuz.

Zaman Konusunda Anlaşmaya Varın

Ortakların harcayacağı zaman, enerji ve finansal kaynakları net bir şekilde belirleyin. Bu konulardaki muhtemel değişiklikler başlangıçta yaptığınız anlaşmayı etkileyecektir. Kuruculardan birinin zamanının büyük bir bölümünü başka projelere harcamaya başladığı bir sürü durum gördüm. Eğer bu olursa siz ne yaparsınız? Eğer ortaklardan biri daha çok para kazanabilmek için başka işlere vakit ayırırsa ne olur?

 

Bu makale businesscollective.com‘da Young Entrepreneur Council tarafından yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here