Arkadaşlarınızı Geride Bırakır Mısınız?

0
2565

Hepimiz hayranlık duyulan kişiler olmak isteriz. Hepimiz başarılı, mutlu ve alanında saygıdeğer olmak isteriz. Eminim ki daha önceden başarının anahtarlarını duymuşsunuzdur: planlama, sıkı çalışma, azim vb. Fakat bugün biz, başarınızı sağlayan ya da engelleyen olası bir faktörü inceleyeceğiz: Çevrenizdeki insanlar.

 

“En çok vakit geçirdiğin beş kişinin ortalaması sensin.” – Jim Rohn

 

Harika mı olmak istiyorsun? Çevrendeki insanlar harika olsun.

 

Arkadaş Ol ya da Arkadaşlığı Bitir Listesi

 

Bir arkadaşım bana birinin fakirlikten zenginliğe doğru giden hayatını anlatmıştı. Bu adam için maaştan maaşa yaşamak bir lükstü ve böyle bir yaşama takılı kalmış olmaktan sıkıldığına karar vermişti. Zavallı adam arkadaşlarına baktığında birinin -daha zeki ya da becerikli olmadığı halde- daha varlıklı hale geldiğini görür. Bu adama nasıl bu birikimini sağladığını ve milyoner olmayı başardığını sorar. Zengin adam basit bir cevap verir: “Doğru kişilerle arkadaşlık yapıyorum.”

 

Adam bu tavsiyeye kulak verir. Diğer tüm arkadaşlarının çok çalışmaktan nefret ettiklerini ve kendilerini geliştirmek için hiçbir arzularının olmadığını fark eder. Hemen yeni arkadaşlar edinir ve kendileri için bir şeyler yapan insanlarla tanışmak için kongre ve seminerlere gider. Çevresindeki insanları değiştirmeyi bitirdikten sonra bir liste yapmaya karar verir. Bu, basit bir listedir. Listede hayatlarını geliştirmek isteyen insanlar için bir sütun ve kendilerini aşağı çekenler için bir sütun vardır.

 

Eğer biri hayatını geliştiriyorsa onunla mümkün olduğunca fazla zaman geçirir. Eğer biri kendini aşağı çekiyorsa onunla beş dakikadan daha fazla zaman kesinlikle geçirme. “Arkadaş ol ya da arkadaşlığı bitir liste”sini izlemesinin ardından üç yıl içerisinde bir milyoner olmayı başarır.

 

Kimse Tek Başına Yapamaz

 

Beş-dakika kuralı biraz aşırı olabilir ama bundan çıkarılacak önemli ders şudur: Etrafınızda sizi geliştiren pozitif insanları tutarsanız sınırınız gökyüzü olacaktır.

 

“Kendi kendini yetiştirmiş” kişinin (kendi çabalarıyla başarıya ulaşan kişinin) toplumumuzda önemli bir yeri vardır. Beni yanlış anlamayın; başarı, büyük bir azim ve kişisel dayanıklılık gerektirir. Bununla birlikte başarı bunu gerçekleştirmiş insanlarla olan iletişim yeteneğinize de bağlıdır.

 

Bir zamanlar Ernest Hemingway adında bir adam vardı. Ernest Hemingway adını duymadıysanız, kendisi tüm zamanların en büyük Amerikan yazarlarından biridir. Hemingway gibi büyük bir yazar bile kendi kendine başarılı olmamıştır. Gazetedeki patronu (Sherwood Anderson isimli bir yazar) ilk romanını yayınlamasına yardım etmiştir. Daha sonra Hemingway, isimleri duyulmamış olan F. Scott Fitzgerald, Virginia Woolf ve James Joyce gibi yazarlarla iletişime geçmiştir.

 

Bu büyük yazarlar topluluğu, Hemingway’ın stilinde ve başarısında etkili olmuş, her gün yazmasını teşvik etmiş ve kuşağının en büyük yazarlarından biri haline gelmesini sağlamıştır.

 

Hemingway, doğuştan gelen yeteneğin tek başına başarı getirmeyeceğinin bir kanıtıdır. Eğer çevrenizde benzer ilgi alanlarına sahip kişiler yoksa becerinizi mükemmelleştirmeniz ya da kendinizi geliştirmeniz için yaptığınız programa sadık kalmanız zor olacaktır. Çevreniz -hayatınızdaki en önemli beş kişi- düşünme şeklinizi, davranışlarınızı ve hayattaki amaçlarınıza olan yaklaşımınızı belirleyecektir.

 

Üç Temel Kişi

 

Bir zamanlar akıl hocalarımdan biri bana çevremdeki kişilere ne kadar yakın olursam olayım beni asıl büyütecek şeyin bu üç temel kişiyi hayatımda bulundurmamla ilgili olduğunu söyledi:

1. Öğrenebilmek adına kendinden daha yaşlı ve daha başarılı biri

2. Fikir alışverişi yapabileceğin, seninle eşit düzeyde biri

3. Senden daha alt seviyede, koçluk yapabileceğin ve seni hareketli tutabilecek biri

 

Tarihte bu ilkeyi somutlaştırmış en önemli kişi Aristo’dur. Aristo bu güzel dünyamızı şereflendiren en büyük zekâlardan biridir fakat bunun asıl nedeni kendisini yetenekleri konusunda sürekli zorlaması ve yeteneklerini geliştirmek için çalışmasıdır. Akıl hocası Plato’dan öğrendiklerini “Akademi”de diğer Yunan filozofları ile paylaşmış ve bunları daha sonra “Büyük İskender” olarak anılacak olan Alexander adlı çocuğa öğretmiştir.

 

Başarılı her büyük insan bunu arkadaşları sayesinde elde etmiş, elde etmekte ya da elde edecektir. Hem ilham hem de yararlı rekabet sağlayan hırslı akranlardan oluşan başarılı bir çevre sayesinde etkili olacaklardır.

 

Eğer kayda değer bir kişi olmak istiyorsanız kendinize meydan okumalı ve çevrenizde kayda değer insanlar bulundurmalısınız. Yani hedeflerinizin ne olduğunu belirleyerek çevrenize bakmalısınız. “Arkadaş ol ya da arkadaşlığı bitir” listesini yapmaya ihtiyacınız var mı?

 

Çevrenizde hayallerinizi gerçekleştirmek için size yol gösterecek insanlar var mı?

 

“Basit bir kalabalığa katılmayın. Beklentileri ve talepleri yüksek olan yerlere gidin.” – Jim Rohn

 

Daha iyi olmak için çabalayın. Daha fazlası için uğraşın. Harika olmak için mücadele edin.

 

Bu makale Brenton Weyi’nin 15 Haziran 2014 tarihinde addicted2success.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here