Avustralyalı girişimci Tinder-vari Parti uygulamasını Amerikan okullarına taşıyor

0
2117

Avustralyalı bir adam çılgın üniversite öğrencilerini hedefleyen bir parti uygulaması ile Amerika’yı fethetmeyi planlıyor. 29 yaşındaki eski yatırım bankacısı Charlie Stewart Amerika’daki her bir üniversite öğrencisine ulaştırmayı planladığı KickOn isimli uygulamanın kurucusu.

 

Yeni ‘Partiden Sorumlu Müdür’ü Chanel Silo ile birlikte Stewart üç ay gibi bir periyotta dört eyaletteki yedi okula erişecek. Üstelik ülkede yeni bağlantılar kurdukça bu sayının artacağını da öngörüyor.

 

Amerika’daki üniversite öğrencileri başvuruda bulunarak şirketin partilerine 2000 dolarlık bir yardım yapmasını sağlayıp kutlamalarını inanılmaz boyutlara çıkartabilecekler. Amerika’daki ev ve okul derneği partilerinin popülaritesi düşünüldüğünde bu oldukça akıllıca bir pazarlama taktiği.

 

kickon-640x360

 

KickOn uygulaması ve web sitesi kullanıcıların GPS yardımıyla etrafındaki partileri bulmalarına imkan sağlıyor. Ardından parmağınızı sağa doğru kaydırarak danslı eğlencenin adresini organizatörden isteyebiliyorsunuz. Eğer organizatör görünüşünüzü beğenirse o da parmağını sağa kaydırıyor ve size partiye vardığınızda okutmak üzere QR kodu formunda bir “Kicket” geliyor. Uygulama aynı Uber gibi hem misafirlerin hem de ev sahiplerinin değerlendirilebildiği 5 yıldızlı derecelendirmeye de olanak tanıyor.

 

İlişki uygulaması Tinder’ın küresel çaptaki başarısından faydalanmaya çalışan Stewart particilerin kendi uygulamasını da aynı şekilde kucaklayacağını ümit ediyor. Stewart yaptığı bir açıklamada “üç yıl önce sadece bir fotoğrafa bakıp ilişki başlatmak amacıyla bir uygulama kullanma düşüncesi mümkün değildi ama Tinder’in başarısına bir bakın. Biz aynı felsefeyi özel partiler için kullanıyoruz” diye konuştu.

 

Geçtiğimiz haftadaki çıkışından önce uygulama özel yatırımcılardan 400.000 dolar değerinde yatırım aldı. Stewart Cancun ve Ibiza kadar uzak yerlerdeki ilgili parti elçilerinden bile e-posta almış. İlk ilgi artmaya devam ederse uygulama sosyal platformun bir sonraki büyük oyuncusu olabilir.

 

kickon2-640x440

 

Uygulama esas olarak Avustralya Sydney’deki barlara yönelik çıkartılan ve eğlence isteyenlerin mekanlara 1.30’dan sonra girmelerini yasaklayan ağır işyeri kapama kanunlarına tepki olarak çıkmış. Stewart Mashable’a yaptığı açıklamada uygulamanın gerçekten birtakım güvenlik problemleri oluşturma riski taşıdığını ancak bunun yanında insanları kulüplerden kovulduktan sonra şiddet riskinin daha çok olduğu sokaklardan uzak durmak konusunda teşvik de ettiğini söyledi.

 

“Bardan dışarı çıkartıldığınızda hükümete edeceğiniz okkalı bir küfür doğal bir tepkidir. İşyeri kapama kanunları geceleri sokaklarda toplaşan insanlara sebep oldu ve KickOn bu insanları partiye devam etmeleri için özel evlere yönlendiriyor” dedi.

 

Yasal olmayan yeraltı partilerinin sayısının uygulama ile artabileceğini kabul eden Stewart şirketinin onları tasvip etmeyeceğini veya onlar hakkında herhangi bir sorumluluk üstlenmeyeceğini söyledi. “Şartlar ve koşullarımız bu konudaki yükümlülüğü kullanıcıya yüklemiş durumda. Biz sadece insanların etraflarındaki partileri keşfetmelerini sağlayan bir platformuz.”

 

“KickOn’u biletlendirme sistemi sayesinde daha güvenli bir çözüm olarak görüyoruz. Yine de biri 3000 kişi için parmağını sağa kaydırırsa o partiye o kadar kişi geldiğinde şaşırmamalı. Kullanıcı dikkat etmeli.” Diyen Stewart’ın uygulaması yeni bir grup insanla sosyalleşmek isteyen veya sokaktaki en sıkı partiyi bulmak isteyen 13-35 yaş aralığındaki insanlara hitap ediyor.

 

Stewart ürünü hakkında “daha ekonomik, çoğu insanın barlardaki içeceklere verecek parası yok ve KickOn sayesinde yeni, heyecan verici insanlar ile de tanışıyorsunuz” diyor.

 

Bariz kaygılardan biri hedeflenen genç kullanıcı demografisi – sınır 13 yaşına kadar inebiliyor. Şirket bu sınırı topluluktan gelecek geri bildirimlere göre yeniden ayarlamaya açık olduğunu söyledi fakat uygulamanın sadece yetişkinlere yönelik partilerde değil bir parktaki futbol maçı için de kullanılabileceğini belirtti.

 

Charles10-640x440

 

Uygulama şimdilik sadece iOS’de ve ilk haftadaki beklenmeyen ilgiden ötürü oldukça yüksek bir yüklenme süresi var. Duyurusu yapılmamasına rağmen uygulama Pazartesi sabahı itibariyle 5500 indirme sayısına ulaştı ve dünya çapında 200 etkinlik listeliyor. Çıkış haftası için hedeflenen sayı sadece 1000 particiydi.

 

Takım acilen Parse mobil platformunda bulunan sunucuları tarafında geliştirmelere giderek aşırı yüklenmeyi karşılamaya çalıştı. İlk geri bildirimlerden sonra şirket şimdi giriş ekranını sadeleştirmeye çalışıyor. Şu anda Facebook hesabının bağlanmasından sonra üniversite bilgileri gibi ekstra bilgi isteniyor.

 

Uygulamadan para kazanma planları ise sırada, üç ay içerisinde kar amaçlı yapılan partilerin uygulamayı kullanarak etkinliklerine ücretsiz davetiyeler dağıtmaları hedefleniyor.

 

Stewart “Uygulamada çıkan etkinlik türleri hakkında yüksek seviyede bir bütünlük istiyoruz. Kullanıcı tabanımızla çalışarak onlar için neyin uygun olduğunu bulmaya çalışacağız. Etraflarındaki etkinlikleri keşfetmek, sosyal hayatlarını güçlendirmek ve hayatın canına okumak istiyorlar” diyor.

 

Yeraltı partileri hali hazırda dünyadaki pek çok şehirde yaygınlaşıyor ve her ne kadar bunları düzenlemenin kolaylaşması polisler ve aileler için baş ağrısına sebep olacaksa da partiye aç olan ortamcılar için bu uygulama bekledikleri uygulama olabilir.

 

Bu makale  Jenni Ryall’ın  27 Ekim 2014 tarihinde mashable.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here