Başarı Yolunda Tökezleyen 6 Başarılı İnsan

Başaranlar olarak fazlasıyla başarılı olan insanlara hayranız. Haklı olarak. Onların başarısı bizim başarı yolumuzda bize hedef ve yönlendirme sağlar. Ancak birçok insanın başarı hikayelerini derinlemesine incelemek daha çok ilham almamızı sağlayabilir. Birkaç istisna hariç, başarıları kalp ağrıları, reddedilme ve başarısızlıklarla doludur. Bu isimlerin arkasındaki güç, onca başarısızlığa rağmen hedeflerini ve hayallerini amansız bir şekilde takip edebilmeleri.

 

İşte 6 başarılı insanın başarı yolundaki tökezlemeleri:

 

Fred Smith

1962 de Yale’de öğrenim görürken, Smith ekonomi dersi için gece paket servisi üzerine bir makale yazdı. Profesör makaleyi geri verdi ve C den daha iyi bir not almak istiyorsa fikrinin uygulanabilir olması gerektiğini söyledi. Bu azarı reddeden Smith şu an dünyanın ilk gece paket servisi şirketi FedEx’in sahibi.

 

Michael Jordan

Jordan 2. Sınıftayken okulun basket takımından çıkarılmıştı. 2 yıl sonra takıma dönmekle kalmadı lise All American grubuna girdi. Profesyonel kariyerinde 300 oyun kaybetti ve 9000 atış kaçırdı. Ancak Michael Jordan takımını 6 NBA şampiyonasına taşıdı, lig MVP’sinde 5 kez adı geçti ve bir sezonda 3000 puan yapan ikinci oyuncu oldu.

 

“Hayatım boyunca sürekli başarısız oldum ve bu başarılı olmamı sağladı.”

 

Abraham Lincoln

Başarıya giden yolda tökezleyenlerin arasındaki en iyi örnek 16. Birleşik Devletler Başkanı Abraham Lincoln. Abraham Lincoln başkanlık görevinden önce en az 9 ofisten ret aldı. Birçok işten kovuldu, iş sahibi olma konusunda en az 2 kez başarısız oldu, hatta iflas etti. Ancak 52 yaşında başkan seçildi ve ülkenin en kanlı savaşında birliği korudu ve köleliği kaldırdı.

 

Lucille Ball

Tiyatro öğretmeni ailesine “kendi zamanını ve bizim zamanımızı harcıyor” yazan bir not göndermesine rağmen Lucille Ball, 15 yaşından beri oyuncu olmak istedi. Ball ilk 2 Brodway figüranlığından kovuldu ve oynadığı ikinci sınıf filmlerde birçok kez oynaması sebebiyle “B’lerin kraliçesi” lakabını aldı.

 

Lucille Ball’u bugün “I love Lucy” isimli programdaki kızıl olarak biliyoruz. Program 2012 ABC anketinde “Tüm zamanların en iyi programı.” seçildi. İnadı ona Hollywood’da iki yıldız, dört Emmy ödülü ve birçok televizyon ve film ile onurlanmasını sağladı. Muhtemelen 20. Yüzyılın en çok tanınan kadın oyuncusudur.

 

“İşime karşı olan çok çalışmamın, disiplinimin, mükemmeliyetçiliğimin bana bir zarar verdiğini görmedim.”

 

Theodor s. Geisel

Geisel Büyük Buhran sırasında illüstratör ve karikatürist olarak çalıştı. Ancak asıl istediği çocuk kitaplarıydı. İlk taslağı 27 yayınevi tarafından “piyasadakilerden çok farklı, satışı garanti değil.” gibi cevaplarla geri çevrildi. Okuldan eski bir arkadaşı ile karşılaşması çalışmasını yanıp gitmekten kurtardı.  1937 de basılan kitap Geisel’in 600 milyon kopya satan ünlü bir çocuk kitapçısı olmasını sağladı. Birçok çalışmasını Dr. Seuss mahlası ile imzaladı.

 

Thomas Edison

Edison’ın ilkokul öğretmenleri “bir şey öğrenmek için çok aptal” olduğunu düşünmüşlerdir. “Üretken olmadığı” için işlerden kovulmuştur. İcat etme konusunda hırslıydı ancak birçok şeyde ilgisini kaybediyordu. Hatta Edison’ın icat ettiği en hatırlanan şey bir “icat” değil var olan bir fikrin düzeltilmiş haliydi… ampül. Bunda bile, mükemmel ürüne ulaşması 10000 denemeye mal oldu!

 

“Bir çok kaybeden insan ne kadar başardığını fark etmeden pes eden insandır.”

 

Bu hikayelerin binlercesi var. Bunlardan ders çıkarabiliriz. Cesaret, kararlılık, ısrar ve biraz da şans başarının reçetesidir. Ancak başarıya giden yolda tökezlemenin işe yarar bir şey olduğu inkar edilemez.

 

 

Bu makale addicted2success.com’da Doug Sullivan tarafından yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Magic Leap

Yeni bir girişim, yarım milyar dolardan fazla bir bütçe iddiasıyla ve 3-D görüntü prodüksiyonuna getireceği yaklaşımla gözlerinizi kamaştırmak…