Başarılı Birer Girişimci Olan 10 Hip Hop Sanatçısı

0
3810

Sahip oldukları ün ve başarı göz önünde bulundurulduğunda birçok hiphop şarkıcısının aynı zamanda çok başarılı girişimciler olmaları çok normal bir şey haline geldi.

 

Birçok sanatçı aşağıda da bahsettiğimiz gibi artık kendi giyim, parfüm ve müzik şirketini kuruyor. Ancak, aynı zamanda bazı rapçiler var ki, yaptıkları akıllı yatırımların karşılığını fazlasıyla alıyorlar.

Bunları saymaya başlamadan önce belirtmeliyim ki, başarılı girişimci olan sanatçılar 10’dan çok, çok daha fazla; ancak biz şimdilik bu 10’a bir göz atalım.

 

1) Jay-Z (Shawn Carter)

 

Jay-z ve Beyonce Celebrity Net Worth’e göre şuanda toplamda 1 milyar dolara sahip. Jay-Z ‘nin inanılmaz başarılı bir hip hop sanatçısı olmasına rağmen, servetinin çok büyük bir kısmı yaptığı girişimci yatırımlardan geliyor.

Bu onun ‘imparatorluk odaklı’ zihniyeti ve kendi imparatorluğunu kurma vizyonundan kaynaklanıyor.

Jay-Z’nin yatırımlarından bazıları birçok bar ve restorana ek olarak, kendi müzik şirketi (Roc-A-Fella Records) ve kendi giyim markasını (Rocawear) da içeriyor.

Daha önce Jay-Z’nin sadece bir girişimci olarak değil aynı zamanda müzik sektöründe de neden bu kadar başarılı olduğunu anlamanızı sağlayacak Jay-Z başarı kurallarından da bir yazımda bahsetmiştim (http://wealthygorilla.com/10-tips-success-entrepreneur-jay-z/).

Bir sanatçı olarak satışlarını arttırmak için kullandığı becerilerinin ona kesinlikle birçok farklı iş girişimlerinde de yardımı olmuştur.

 

2) 50 Cent (Curtis Jackson)

 

50 Cent de başarı kurallarından daha önce bahsettiğim inanılmaz başarılı bir diğer girişimci. Hala okumadıysanız, mutlaka okuyun.

2014 itibariyle 50 Cent tahmini net değeri şuanda 140 milyon dolar ve bunun büyük bir kısmını iş dünyasındaki varlığı oluşturuyor.

50’nin en akılda kalan iş girişimlerinden biri sporcu içeceği Vitamin Water’a 5 milyon dolarlık bir ücret ve şirkette %5 hisse karşılığında yaptığı tanıtımdır.

Şirket 2007 4.1 milyar dolara Coca Cola’ya satıldığında Curtis’in payına neredeyse 200 milyon dolar (vergi öncesi) düştü.

Celebrity Net Worth bu konuda kapsamlı bir makale yazarak, tüm detayları paylaştı. Ancak, sanatçının G-Unit giyim markası ve yenilerde bir kulaklık şirketi olan ‘SMS Audio’ yu da içeren diğer başarılı girişimlerini de unutmayalım.

Henüz SMS kulaklıktan bir çift almadım, ancak kısa süre içerisinde bir denemek istiyorum.

 

3) Dr. Dre (Andre Young)

 

Müzik şirketlerinden bahsetmişken, Dr. Dre ‘Beats Electronics’ in Apple’a satışı nedeniyle son zamanlarda haberlerdeydi.

Andre Young inanılmaz yetenekli bir rapçi ve müzik yapımcısı, ancak Beats satışı inanılmaz bir şekilde onun servetini 800 milyon dolara çıkartarak onu hip hopun en zengin adamı haline getirdi.

‘Beats by Dre’ ilk olarak 2008 yılında piyasaya sürülmüştü ve o günden beri gelmiş geçmiş en moda kulaklık halini almıştı.

Piyasadaki en iyi ürün olmasa da herkes bu kulaklıklardan bir çift istiyor ve birçok profesyonel sporcu, ünlü ve benzeri kişinin de bunları kullandığını görmek mümkün.

Orijinal ürünler Tur kulaklıkları, Solo kulaklıklar ve Stüdyo kulaklıklardı ancak zamanla marka ürünlerini arttırdı, şu anda bir çok renk çeşidinde kulaklığa sahip olabilirsiniz. İlk piyasaya sürüldüklerinde renk seçenekleri sadece siyah, kırmızı ve beyazdı.

 

4) Diddy (Sean Combs)

 

Sean Combs ‘Beats Electronics’ Apple’a satılana kadar hip hop dünyasının en zengin adamıydı. Andre Young satış nedeniyle servetini hatırı sayılır bir derecede arttırdığından bu pozisyonu Combs’dan aldı.

Diddy geçen yıldan tam 120 milyon dolar farkla, 2014 yılında 700 milyon dolarlık net bir servete sahipti. Diğer birçok rapçiler gibi, kendi giyim markası “Sean John”u kurdu. Bu daha sonra markaya ‘I Am King’ parfümünün eklenmesiyle devam etti.

Sean aynı zamanda hem yetenekli bir aktör hem de başarılı pek çok yatırımın sahibi. Vodka markası Ciroc’un  %50 kar paylaşımı karşılığında gelişmesine yardımcı olmuştur. Sanatçının oğlunun adını taşıyan ‘Justin’ adında iki restoranı vardı ancak, ikisi de kapanmıştır.

 

5) Kanye West

 

Kanye West söylentiye göre 120 milyon dolarlık bir servete sahip; bu da Kim Kardashian’ınkinin iki katından daha fazla.

Tıpkı Diddy gibi, Kanye de birkaç restoran açtı, kadın giyim markası DW Kanye West’i piyasaya sürdü ve hatta kendi ayakkabısı Air Yeezy’yi üretmek için Nike ile beraber çalıştı.

Kanye aynı zamanda başarılı bir film yönetmeni ve moda tasarımcısı; sadece Nike ve Adidas ile çalışmakla kalmamış buna ek olarak Louis Vitton, Guiseppe Zanotti ve Bape ile de çalışmıştır.

 

6) Master P (Percy Robert Miller)

 

Percy aslında gençliğinde üniversitede ticaret okumuş. Başarılı bir müzisyen olmasının yanı sıra, Master P aynı zamanda pek çok TV programında ve filmlerde rol almış olan yetenekli bir oyuncu.

Master P stok, gayri menkul, mücevher, giyim ve spor yönetim firmalarına birçok yatırım yapmıştır. Birçok yatırım, yaptığı yatırımların yarısını dahi ifade etmemektedir.

Percy Miller aynı zamanda ‘No Limit’ adı altında bir sürü küçük şirketi yönettiği ‘No Limit Entertainment’ın da CEO’suydu. Onun gerçekten bir iş imparatorluğu vardı. Servetinin 350 milyon doları bulması beni hiç de şaşırtmıyor.

 

7) Chamillionaire (Hakeem Seriki)

 

Chamillionaire başarılı birer girişimci olan birçok hip hop sanatçısından bir diğeri. 2003 yılında özel araba üzerinde uzmanlaşmış bir oto şirketi olan ‘Fly Rides’ a yatırım yaptı.

Chamillionaire’in de Chamillitary Entertainment adında bir plak şirketi ve aynı zamanda  kendi modelleme ve tur otobüsü şirketi de var. Servetinin net değeri tam 15 milyon dolar.

 

8) Akon

 

Akon’un da bu listede yer alan neredeyse tüm rapçiler gibi Kon Live Dağıtım adında bir plak şirketi var. Bunun yanı sıra, 2007 yılında kot, mont, şapka, tişört ve benzeri kıyafetleri içeren Konvict Giyim adında bir giyim markası da piyasaya sürmüştür.

2014 itibariyle, Akon’un servetinin net değeri 80 milyon dolar olarak açıklanmıştır.

 

9) Ludacris (Christopher Bridges)

 

Ludacris başarılı bir girişimci olan diğer bir rapçi. Ludacris en bilinenleri Hızlı & Öfkeli serisi olan birçok filmde oynamakla kalmadı,

Aynı zamanda Dr. Dre ve 50 Cent gibi o da “Soul by Ludacris” isimini taşıyan kendi kulaklığını piyasaya sürdü.

Bunun üzerine,‘Disturbing the Peace’ adlı plak şirketini kurarak, Puma reklamlarında da oynamıştır. Chris Bridges’in servetinin net değeri şuanda 25 milyon dolar.

 

10) Nicki Minaj

 

Bu listedeki diğer hip hop sanatçıları ile karşılaştırıldığında, Nicki Minaj oldukça yeni bir sanatçıdır; diğerleri ise profesyonel olarak 10 yıldan fazla rap yapmıştır. Birçok kişi farkında olmayabilir, ama Nicki aslında çok başarılı bir kadın girişimci.

Aslında, tek seferde yaptığı tüm yatırımları listelemek oldukça zor, çünkü çok fazla şey var. Nicki Adidas ve Pepsi gibi şirketler için pek çok ciro ve reklam yaptı.

Aynı zamanda Mattel, Beats Electronics, MAC Cosmetics ve daha birçok şirketle çalıştı. Ve şimdi kendi giyim markası ve parfümünü piyasaya sürdü. Nicki şuanda 45 milyon dolarlık bir servetin sahibi, ve tüm bu paranın son 4-5 yılda kazanıldığı düşünülürse rakamlar oldukça etkileyici.

 

Bu makale wealthygorilla.com’da Dan Western tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here