Başarılı Girişimciler “Hayır” Der

“Başarılı insanlarla çok başarılı insanlar arasındaki fark, çok başarılı insanların neredeyse her şeye “hayır” demesidir.” – Warren Buffett

 

Son birkaç haftayı, 2015 için plan yapan birkaç portföy şirketine yardım etmek için Homebrew’da geçirdik. Bu görüşmeler sırasında, yeni ürünler için inanılmaz fikirler, ortaklık, gelir akışı, teknoloji vb. konular gündeme geldi. Böylece biz ve kurucularımız kendimize tek bir şey veya az miktarda işe odaklanmanın değerini hatırlattık.

 

Çoğu zaman şirketler için pek çok farklı şey yapmayı tercih etmek daha kolay gelir. Yeni girişimlere atılmak keyifli ve enerjik hissetmenizi ve oldukça dikkat çekmenizi sağlar ancak tek bir iş için sarfetmeniz gereken çaba gerçekten fazlasıyla yorucu olabilir. Fakat pek çok şeyde yeterli düzeyde olmak, en önemli şeyde mükemmelliği yakalamayı zor hale getirebilir. Büyük şirketler, kelimenin tam anlamıyla mükemmeliyet odaklıdır. Google, farklı ürün alanı ve piyasalara atılmadan önce arama motoru konusunda en iyi firmaydı. Facebook’un, mobil iletişim ve sanal gerçekliğe yönelmeden önce güçlü bir sosyal ağ olduğunu söylebiliriz. Pek çok güzel fikir arasından sadece en kritik olanları seçmek, başarılı bir şirketin temelini oluşturur. Ekibimize her fırsatta girişimlerin hırs eksikliğinden değil, odaklanma sorunundan başarısızlığa uğradığını hatırlatıyoruz. Ayrıca, kendilerini yaptıkları işte en iyi olmaktan alıkoyan şeylere “hayır” demenin inanılmaz gücü konusunda diretiyoruz.

 

Sonuç olarak, girişimlerin asıl önemli konuya odaklanabilmesi için “hayır” demesi gereken şeylere ne gibi örnekler verebiliriz?

 

* Yeterince iyi adayları işe alma: Ekipteki boşlukları doldurma arzusu, gelişime engel oluşturuyor gibi görünebilir. Ancak yeterli kabileyete sahip olup yanlış tutuma sahip insanları işe almak, işlerinizi sekteye uğratabilir, hatta uzun süreli gelişimi tersine çevirebilir. Bu tarz işe alım hataları, şirketi oldukça zayıflatır.

 

* Yeni ürünler veya daha fazla özellik oluşturma: Sadece tek yeni bir özellik için gereğinden fazla para vermeye hazır müşteriler var. Veyahut küçük bir özellik eklemek, kullanıcı artırma sorununuzun cevabı olabilir. Veya ürünlerinize bayılan müşterileriniz varsa müşteri tabanını büyütmeden önce onlara sevebilecekleri yeni şeyler sunmak isteyebilirsiniz. Bunların herhangi birisi, belirlediğiniz temel kullanım durumu için en basit teklifi sunmanız konusunda yardımcı oluyor mu? Küçük bir zirveye doğru ilerlemektense en yüksek zirveyi ortaya çıkartabilecek bir yatırım yaptığınıza emin misiniz?

 

* Kısa süreli kazanç: Gelir, danışmanlık sözleşmeleri, proje geliştirme işi, tek seferlik işler, sponsorluk gibi pek çok yerden kazanç sağlayabilirsiniz. Ancak böyle kazanç sağlamanız size, devamlı ve ölçülü bir iş kurmanız konusunda yardımcı olur mu? Oluşturduğunuz gelir akışı uzun vadede sürdürmek istediğiniz kazancı sağlıyor mu?

 

* Potansiyel yatırımcılar: Yatırımcılarla olan görüşmelerinizde, amaç ilişki kurmak bile olsa, sanki aktif olarak para topluyormuş gibi davranmanız gerekir. Çünkü pek çok yatırımcı sizi ve işinizi her açıdan yargılar (az miktarda yatırımcı size gerçekten yardımcı olmaya ve tanımaya çalışır). Yani yapacağınız en basit şey, kibarca kahve teklifini reddetmek ve gerçekten para toplamaya ihtiyaç duyana kadar işinize odaklanmaktır.

 

* Büyük şirket ortaklığı: Büyük şirketler, dağıtım, maaş, kaynak gibi tekliflerde bulunabilir. Ancak zamanınızın büyük çoğunluğunu hiç bitmeyen toplantılar ve görüşmeler için harcarsınız. Ayrıca ortaklığınız sıkıntıya düşerse, elinizde bir şeylerin kalma olasılığı neredeyse sıfırdır. Bununla birlikte, gerçek bir fırsat maliyeti olarak görülebilecek tonlarca zaman, kaynak ve akli enerji harcarsınız.  Çoğu zaman bu tip ilişkiler, küçük şirketleri tüketerek nihai amaçlarından sapmalarına sebep olabilir.

 

* Şirket gelişimi: Paul Graham’ın bu konudaki müthiş yazısına bir gözatın.

 

* Networking etkinlikleri: Sadece mükemmel bir şirket kurun. Sırf birkaç girişimciyle bir yerlerde pizza yiyip bira içtiğiniz için değil, inanılmaz bir iş kurmanız sonucu ağınız hızlı bir şekilde genişler.

 

Homebrew’da temel amacımız, bizimle ortaklık yapmayı seçen kuruculara, söz verdiklerimizi fazlasıyla yerine getirmektir. Önceliğimiz, şirketimiz için gereken zaman ve çabayı sağlamaktır. Genellikle yeni girişimcilerle toplantıları, konferanslarda konuşmaları, içki saatlari gibi etkinlikleri es geçiyoruz çünkü bunlardan hiçbirisi doğrudan kurucularımıza hizmet etmemizi sağlamıyor. Ayrıca bu tarz alışkınlıklar edinerek, kuruculara zaman ayırmanın daha kolay hale geldiğini keşfettik.

 

Hayır demek disiplin ve cesaret gerektirir, diğer taraftan “evet” demek herhangi birisini hayal kırıklığına uğratmaz veya zorlu bir konuşma yapmayı gerektirmez. Ancak “hayır” demenin değeri büyüktür çünkü girişimciler sadece tek bir şeye ayırdıkları zaman ve kaynakla mucizeler yaratabilirler. Tek bir şeyde mükemmelliği yakalayabilirseniz, zaman içerisinde mutlaka başka şeyler deneme şansınız da olacaktır.

 

Bu makale  Satya Patel’in 26 Ocak 2015 tarihinde venturegeneratedcontent.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Büyüme Esnasında Şirket Kültürünüzü Ayakta Tutma

Şirket kültürünü ölçeklendirmek konusunda kaçınılmaz gerçek şu: girişiminiz uçuşa geçtiğinde, aşılamak için çok çalıştığınız kültürü yönetmek daha da zor bir hal alır. Ofiste daha çok kişi, uyulması istenen daha çok kural, hizmet edecek daha fazla müşteri – her bir büyüme metriği, gittikçe daha hızlı gelişen bir kültürü beraberinde getirir.