Başarılı Girişimcilerin Bir Anda Artan Başarı İçin Her Gün “Hayır” Dediği 10 Şey

“Başarı insanlar ile gerçekten başarılı olan insanlar arasındaki fark gerçekten başarılı olan insanların neredeyse her şeye hayır demesidir.” – Warren Buffet

 

Bu sizi şaşırtabilir: Başarılı girişimciler çok sık “hayır” der. Bize toplumumuzda neredeyse her şeye “evet” dememiz öğretilir, yine de en başarılılarımız “hayır” der. Söylentilere bakılırsa Warren Buffett’den Oprah Winfrey’e ve Steve Jobs’a kadar herkes günlük birçok şeye “hayır” diyor. en önemlisi de, bu hayırlar başarılarının bir anda artmasını sağlıyor.

 

İşte başarılı girişimcilerin “hayır” dediği on şey.

 

  1. Fırsatların Hatırına Fırsatlara “Hayır” Diyorlar

 

Girişimcilere sürekli fırsatlar ile karşı karşıya gelir. İş fırsatları, networking fırsatları, ürünlerini veya hizmetlerini yeni insanlara gösterme fırsatları, yeni proje veya ortaklık fırsatları vb. Ancak, başarılı girişimciler kendilerine sunulan neredeyse tüm fırsatlara “hayır” der çünkü sizi heyecanlandırmayan bir fırsata “evet” demek “fırsat maliyeti” taşır. Etrafa saçmak için zamanımız ve kaynaklarımız sınırlı. Eğer bir fırsat sizi heyecanlandırmıyorsa, o bir fırsat değildir – sorumluluktur.

 

“İyi olana ‘hayır’ demeyi öğrenin ki en iyi olana ‘evet’ diyebilin.” – John C. Maxwell

 

  1. Networkinge “Hayır” Derler

 

Bu sizi şaşırtabilir. Daha önce okulda iletişim ağınız kadar güçlü olduğunuzu duydunuz. Camianızda ve internette, networking’in kariyerinizin kralı olduğunun söylediği networking etkinliklerini gördünüz. Peki başarılı girişimciler nasıl oluyor da networking’e “hayır” diyebiliyorlar?

 

Networking yüzeyseldir. “Networking” yaparken, kartvizit değiş tokuşundan başka bir şey yapmazsınız. “Networking” yaptığınız insanlar uzaklaştığı anda, kendinizi hatırlatmadığınız sürece adınızı zar zor hatırlarlar. Bu “sen beni kollarsan ben de seni kollarım” mantığıdır. Ancak, başarılı girişimciler network yapmaz, ilişki kurarlar.

 

İnsanlar tanıdığı, sevdiği ve güvendiği kişilerle iş yaparlar. Ne yazık ki, “ağınızda” tanıştığınız herhangi birisine güvenmeniz şart değildir. İlişkiniz olan insanlara güvenirsiniz.

 

  1. Onları Harekete Geçirmeyen İnsanlara “Hayır” Derler

 

Siz hiç Jim Rohn’un “Siz en çok zaman geçirdiğiniz beş kişinin ortalamasısınız” sözünü duydunuz mu?

 

Bu doğrudur. Hatta, çalışmalar göstermiştir ki en yakın arkadaşınız aşırı kilolu ise – yüzlerce mil uzakta yaşasalar bile -sizin de aşırı kilolu olmanız çok olasıdır. Bu yüzden girişimciler kendilerine ilham vermeyen, onlara meydan okumayan veya onları harekete geçirmeyen insanlara “hayır” derler. Hayat sizi aşağı çeken insanlar için çok kısa – ve iş çok önemli.

 

  1. İşkolik Olmaya “Hayır” Derler

 

Hiç kahkaha atıp kendinize “işkolik” dediniz mi? Ben dediğimi biliyorum. Ve tamamen doğruydu. O kadar çok çalışıyordum ki evliliğim neredeyse yıkılacaktı.

 

İliklerinize kadar çalışmak işinizi veya hayatınızı yürütebilmenin bir yolu değildir. Çoğu düzgün düşünemeyecek kadar çok çalışarak başlamış, bir adım geri çekilene kadar da işlerinin iyiye gittiğini görememiştir. Neden? Çünkü kendine iyi bakmak önemlidir. İşkolik olup aynı zamanda kendinize ve ailenize iyi bakamazsınız.

 

  1. Tembelliğe “Hayır” Derler

 

Barack Obama, Oprah Winfrey, Richard Branson, ve Anna Wintour’un ortak özelliği nedir?

 

Kuzey Amerika’nın en başarılıları olmanın yanında, hepsi spor yapar. Görüyorsunuz ki fitness sağlıklı dozda antioksidan ve iyi-hissetme hormonları salgılanmasını sağlar. Bu yaratıcılığı ve odaklanmayı arttırır. Büyük bir artısı da gece daha iyi uyumanıza yardımcı olmasıdır. Başarılı girişimcilerin hepsi oldukça yaratıcı, odaklanmış ve (tabii ki) iyi dinlenmiştir. Fiziki sağlıklarının akıl ve iş sağlıklarına olan etkisinin farkındadırlar. Tembelliğe (çoğu zaman) “hayır” derler.

 

  1. Sağlıksız Yiyeceklere “Hayır” Derler

 

Birisi bir gün “Ne yiyorsan O’sun” demişti.

 

Ancak, gerçek şu ki vücudunuza soktuğunuz enerjinin kalitesi vücudunuzun üreteceği enerjinin kalitesini belirler. Başarılı girişimciler bunu anlarlar ve vücutlarını (ve beyinlerini) fast food ve abur cubur yerine sağlıklı ve işlenmemiş gıdalarla beslerler. Başarılı girişimciler abur cubura “hayır” der ve sağlıklı, işlenmemiş karbonhidrat, protein ve özellikle de sağlıklı yağlardan oluşan beslenmeye “evet” derler.

 

Tim Ferris’in de dediği gibi “sağlıklı doymuş yağlardan yoksun bir beslenme, beyninizin optimal olarak işleyebilmesi için gereken ham maddeleri beyninizden çalar.”

 

  1. İşi yapmaya “Hayır” Derler

 

“Şu işi yap!”

 

Bunu tekrar tekrar duyarsınız, özellikle de bir girişimci olarak. Biz girişimciler işimiz üzerinde maksimum kontrolü sağlamayı severiz bu yüzden birçok sorumluluğumuz vardır. Fakat işiniz için her şey olmaya “evet” demek vasatlığa “evet” demek gibidir. Bir işi sizden daha verimli yapan ve yaparken sizden daha çok keyif alan biri olduğu zaman, o işe “hayır” demek işiniz için sadece sizin yapabileceğiniz şeylere odaklanmanıza izin verir. Başarılı girişimciler, dışarı yaptırabilecekleri veya devredebilecekleri işleri yapmaya “hayır” derler.

 

  1. Önceliklere “Hayır” Derler

 

Şu anda mevcut haç tane önceliğiniz var? 2? 4? 6?

 

Bu öncelikleri gözden geçirmenin zamanı gelmiş olabilir. Nihayetinde, başarılı girişimciler önceliklere “hayır” derler. Tek bir önceliğe – tekil, çoğul değil – evet derler.

 

“Öncelik kelimesi İngiliz Dili’ne 1499lerde girdi. Tekildi. Birinci veya her şeyden önce gelen şey anlamına geliyordu. Sonraki beş yüz yıl boyunca tekil kaldı. 1900lerde kelimeyi çoğul hale getirdik ve önceliklerden bahsetmeye başladık.”– Greg McKeown, Essentialism: The Disciplined Pursuit of Less

 

İşinizde birden fazla şeyi öncelik haline getirmek hiçbirşeyi önceliğiniz yapmıyorsunuz demektir. Öncelikleriniz olmamalıdır. Önceliğiniz olmalıdır.

 

  1. Motivasyona “Hayır” Derler

 

İşlerinizi halletmek için motivasyona mı güveniyorsunuz? Belki de siz her zaman motive olan birkaç şanslıdan birisinizdir. Veya çok enerjiniz ya da yeni bir fikriniz olduğunda çok fazla şeyi halletmeniz daha olası. Ancak, başarılı girişimciler motivasyona güvenmeye “hayır” derler. Onun yerine her gün yapmaları gereken önemli görevleri bir alışkanlık haline getirirler. Motivasyona “hayır” ve alışkanlığa “evet” dediğiniz zaman, önemli işleri otomatik olarak halledersiniz ve işiniz bir daha demotivasyondan dolayı kötüye gitmez.

 

Alışkanlık haline getirmeye bakın.

 

  1. Her şeye “Hayır” Derler…

 

…Tek odakları hariç.

 

Başarılı girişimciler neyi halletmeleri gerektiğini bilirler ve diğer her şeye hayır derler.

 

“İnsanlar odaklanmanız gereken şeye evet demeyi odaklanmak sanır. Fakat bu hiç de o demek değildir. Odaklanmak güzel olan diğer yüz fikre hayır demektir. Dikkatle seçmeniz gerekir. Açıkçası yapmadığımız şeylerle yaptığım şeyler kadar gurur duyuyorum. İnovasyon 1.000 tane şeye hayır demektir.”– Steve Jobs

 

Bu makale  lifehack.org’da Sarah Peterson tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*