Başarılı Girişimcilerin Motive Kalmasını Sağlayan 5 Yöntem

0
812

Bir girişimci olmak, kendi şirketini sıfırdan kurmak için yoğun bir stres ve büyük bir sorumluluk altına girmek demektir. Başarılı bir girişimci olmak ve sıfırdan kendi şirketinizi kurman için sadece doğru fikir ve etik – doğru iş yeterli değildir, aynı zamanda devamlı motive kalabilmeniz gerekir.

 

Şirketinizi sadece bir fikirden tam teşekküllü bir kuruluşa dönüştürmenin anahtarı doğru motivasyondur. Bu yalnızca başarılı olduğunuz zamanlarda değil, başarısız olduğunuz ve en zor engellerin üstesinden gelmek için yollar aradığınız zamanlarda bile motive kalabilmek ve ilerlemeye devam edebilmektir. Her zaman takipte ve motive kalabilmek o kadar da kolay değildir, hele ki kendi işinizin patronu konumundayken. Ancak, aşağıda yol boyunca size yardımcı olabilecek bazı ipuçlarını listeledim.

 

Başarılı girişimcilerin motive kalmasını sağlayan 5 yöntem aşağıdaki gibidir:

 

1.Kazançlarınızın günlük olarak kaydını tutun

Eğer motive kalmak ve şirketinizin ne kadar büyüdüğünü görmek istiyorsanız, şirketinizin yaptığı her şeyin gün be gün kaydını tutun.  Tüm kazançlarınızın kaydını tutun ve onları not edin ki ne kazandığınızı yakından takip edebilin. Kendiniz için günlük hedefler belirleyin ve hedeflerinizi gerçekleştirmeye ya da hedeflerinizi aşmaya ne kadar yakın olduğunuzu görün. Bunlar, sizin her gün devamlı motive olmanız için gereken motivasyonun kısa vadeli itici güçleri olacaktır.

 

“Bizim en büyük zayıflığımız vazgeçmekte yatıyor. Başarıya ulaşmanın en kesin yolu her zaman bir kere daha denemektir. ” – Thomas A. Edison

 

  1. Pozitif bir çalışma alanı oluşturun

Odaklanabilmek ve zor zamanlarda bile motive kalabilmek girişimcilerin yüzleşmesi gereken en zor işlerden biridir. Pes etmek istediğinizde bile motive kalabilmek için, çok pozitif bir çalışma alanı oluşturduğunuzdan emin olun. İş alanınızı pozitif ifadelerle donatın. Bunlar basmakalıp veya sıradan gelebilir; ama popülerdir çünkü işe yararlar. Pozitif ifadenin tam olarak ne olduğu çok da önemli değildir, sadece görebileceğiniz herhangi bir yerde olması ve sizi motive edebilmesi yeterlidir.

 

  1. Kendinize somut hedefler belirleyin

Motive kalabilmeniz ve hedeflerinize ulaşma yolunda görevde kalarak çalışmaya devam edebilmeniz için ölçülebilir ve somut hedeflere sahip olmanız gerekir. Kendiniz için belirlediğiniz hedefleri bir yere yazın ve bu hedefler hem size özel, hem de ölçülebilir olsun. Mesela şöyle demeyin: “Bu sene daha fazla para kazanmak istiyorum.” Ama şöyle deyin: “Bu sene geçen seneye göre 50.000$ daha fazla para kazanmak istiyorum.” Bunu bir yere yazın ve herkesin görebileceği herhangi bir yere asın, bu sayede hedefinize ulaşmak için hep motive kalacaksınız.

 

  1. Sabahları güçlü bir başlangıç yapın

İnsanların uyandıktan sonraki ilk birkaç saatinin en üretken zamanları olduğunu gösteren birçok çalışma bulunmaktadır. Bu durumdan faydalanın ve günün ilk üç saatinde her şeyi tamamlamaya çalışın. Eğer işlerinizi hallederek güne motive bir şekilde başlarsanız, tüm gün boyunca bu sizin motive kalmanızı sağlayacaktır.

 

“Sabah uyandığınızda; hayatta olmanın, nefes almanın, düşünmenin, hayatın keyfini çıkarmanın ve sevmenin ne kadar değerli birer ayrıcalık olduğunu düşünün.” – Marcus Aurelius

 

  1. Neden bu işe başladığınızı hatırlayın

Ne zaman bunalmış ya da iş üzerinde kalabilmek ve motive olabilmek için ekstra bir itici güce ihtiyaç duyduğunuzu hissederseniz, önce neden bir girişimci olduğunuzu hatırlamanız önemlidir.  Belki de kurumsal iş hayatını sevmediniz ve asla bu tarz bir iş hayatına geri dönmek istemiyorsunuz. Belki de insanlara yardım etmek gibi daha büyük hedefleriniz var. Eğer bu sebepleri aklınızın bir köşesinde tutarsanız, mücadeleye devam etmek için ihtiyacınız olan motivasyon için gereken itici güce ulaşabilirsiniz. Neden bunu yapmak istediğinizi ve ayrıca neden klasik bir işte çalışmak istemediğinizi hatırlarsanız, yolunuzda devam edebilmenizi sağlayacak müthiş bir ilham kaynağıdır bu.

 

 

Bu makale addicted2success.com’da AchieveIconic tarafından yayınlanan yazıdan çevrilmiştir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here