Başarılı İnsanların Diğer İnsanlarla İletişim Kurmasının 10 Yolu

Her başarılı lider başarılı bir iletişimcidir. Başarılı liderlerin iletişim kurmasının bir amacı vardır. Problemleri nasıl çözeceklerini bilirler. Başkalarıyla bir bağlantı kurmak için uğraşırlar. Diğer insanları etkilerler ve onlara ilham verirler. Bu yazıda başarılı insanların iletişim kurma biçimini, başarıları ve bunun yanında liderlik becerilerinizin artması için taktikleri okuyabilirsiniz.

 

  • Vücut Dilini Anlamakta İyidirler

 

Başarılı iletişimciler vücudun bir kişinin hisleri hakkında her zaman iyi belirtiler göstermeyeceğini bilirler. Bunun için küçük ipuçları toplarlar. İnsanlar hislerini ifade ederken oluşan küçük yüz ifadelerini yakalamak konusunda uzmanlardır. Başarılı iletişimciler saniyenin onda biri süren bu ipuçlarını anlamayı öğrenmişlerdir. Etkilerini arttırmak için bu ipuçlarından faydalanarak mesajlarını uyarlarlar. Psikolog ve Araştırmacı Dr. Paul Ekman konuşmasız davranış üzerine çalışmış ve küçük ifadeleri anlamak için bir program hazırlamıştır. Daha fazlası için www.paulekman.com adresine bakabilirsiniz.

 

  • Dürüsttürler

 

Başarılı liderler tam olmayan gerçeklerle dolu bir bilginin güvensizliğe yol açacağını bilirler. Başkalarına karşı dürüsttürler. Gizli bilgileri paylaşamadıkları zaman, direkt söylerler. Mesajı iletebilecekleri zaman, kısa ve öz bir şekilde, boş konuşmadan iletirler.

 

  • Detaylara Takılmazlar

 

Başarılı iletişimciler detayları kontrol etmek istemezler. Diğerlerine, kendine güven duygusunu aşılarlar ve yapabilecekleri en iyisini yapmaları için izin verirler. Pozitif ve cesaretlendiricidirler. Hedeflere ulaşılmasını sağlarlar.

 

  • Diğer İnsanların Zamanını Harcamazlar

 

Başarılı iletişimciler toplantı yapmış olmak için toplantı yapmazlar. Diğer insanların zamanının değerini bilirler. İnsanları her toplantıda gündem ve amaçları ile ilgili bilgilendirirler.

 

  • Kendilerini Sorumlu Tutarlar

 

Başarılı liderler mükemmel olmadıklarını bilirler. İtiraf etmeden önce hatalarını başkalarının fark etmesini istemezler. Başkalarına haksızlık ettiklerinde bunu saklamazlar. Başarılı iletişimciler “Özür dilerim” “Benim hatamdı” gibi şeyler söylerler.

 

  • Güvenirler

 

Başarılı iletişimciler gerektiği zaman güvenirler. Diğer insanlara kendilerini değerli ve önemli hissettirmenin önemini bilirler. Başkalarına özel olarak ve toplum içinde teşekkür etmek için zaman ayırırlar.

 

  • Kendilerine Güvenerek Konuşurlar

 

Başarılı liderler kendilerine güvenerek konuşurlar. Uygun tonlama ve etkili duraksamaların önemini bilirler. Söylenmesi zor şeyler konuşulacağı zaman kafalarını kuma gömmezler. Bilgiyi güçlü, nazik ve dengeli bir şekilde aktarırlar.

 

  • Mükemmel Dinleyicilerdir

 

Başarılı liderler dinleme becerilerini geliştirmişlerdir. Her konuşmanın içinde aktif olarak bulunurlar. Başkalarıyla konuşurken akıllarının başka yerde olmasına izin vermezler. Kendi söyleyeceklerine değil karşısındakinin söylediğine odaklanırlar.

 

  • Soru Sorarlar

 

Başarılı iletişimciler mesajı doğru duyduklarından emin olmak için sorular sorarlar. Eğer tam olarak anlaşılmazsa bilginin kaybolacağını düşündükleri için soru sorabilirler. Ayrıca her konuda bilgi sahibi olmadıklarını da bilirler. Eğer başkalarının yardımına ihtiyaçları varsa, yardım için soru sorabilirler.

 

  • Başkalarına Yatırım Yaparlar

 

Başarılı liderler başkalarını motive etmek ve ilham vermek için uğraşırlar. İnsanları ateşleyenin ne olduğunu öğrenmek için zaman ve enerjilerini onlar için harcarlar. Birinin güçlü yanlarını ortaya çıkarmak ve tutkularını ateşlemenin yenilik oluşturduğunu bilirler. Başarılı iletişimciler insanların doğal yeteneklerini kullanıp başarıya ulaştığı bir ortam oluşturmaya çalışırlar.

 

Sonuç

 

Başarılı insanlar konuşma sanatını konusunda uzmandırlar. İlişkilerde dürüstlük ve güvene önem verirler. Belli bir amaç ve açıklıkla yola çıkarlar ve mükemmel iletişimin önemini bilirler. Siz de iletişim becerilerinizi geliştirerek başarınızı arttırabilirsiniz.

 

Bu makale lifehack.org’da Kerry Petsinger tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

İsim: Her şey mi, hiçbir şey mi?

Eğer Donald Trump hala aile lakabı olan Drumpf ismini taşısaydı otellerinden birini bu isimle süsletir miydi? Yaşadığı şehir olan New York'ta %60'a yakın kişinin desteklediği insanlar onu seçer miydi? HBO'da gece talk show'u sunan John Oliver, Trump'ın atalarının yüzyıllar önce bu ismi değiştirdiğini kaydetti. Milyoner, pazarlama dehası ve başkan adayı bu seçim için müteşekkir olmalı. Çünkü marka dünyasında isim çok fark eder.