Başarılı İnsanların Kendilerini Motive Etmek İçin Yaptıkları 10 Şey

Mükemmelliğe ulaşmak için hiçbir zaman geç değildir.

 

20 yaşında Kaliforniya Üniversitesi’nde okurken, bir ekonomi dersinden kalmıştım. Yıkılmıştım. Bilin bakalım ne oldu? Toparladım ve dersi yeniden aldığımda bu sefer A ile geçtim.

 

22 yaşımdayken Fortune 100 şirketlerinden birinde 4 farklı müdürle iş görüşmesi yaptım ve neredeyse her görüşmede son sıradaydım. Tek bir iş teklifi dahi almadım. Hüsrana uğramıştım. Tahmin edin ne oldu? Toparladım. Şuanda hayalimdeki işe sahibim.

 

25 yaşımdayken tamamı başarısızlığa uğrayan 9 tane iPhone uygulaması yazdım. Bu uygulamaları yapmak için çok fazla zaman ve para harcadım ve gerçekten cesaretim kırıldı. Tahmin edin ne oldu? O zamandan bu yana 4 tane daha iPhone uygulaması yaptım ve dördü de İş, Yaşam Tarzı ve Eğlence bölümlerinde ilk 100’e girdi.

 

28 yaşına geldiğimde, mentorum, arkadaşım ve kardeşim gibi olan Erik’in kanserden öldüğünü öğrendim. Hayatımın en zor dönemlerinden biriydi. Tahmin edin ne oldu? Toparladım. Çünkü Erik de böyle yapmamı isterdi.

 

Hayatımın son 30 yılına baktığımda fark ettiğim şey şu ki hayatta kendimi başarılı şekilde motive etmemi sağlayan tekerrür eden bir örüntü var. Bu örüntü kendimi yerin en dibinde hissettiğim zamanlarda bile geri dönüp toparlanmamı sağladı. Ayrıca Cisco, MTV, Bank of America, VMware, Box ve Optimizely’den pek çok yöneticiye de motivasyon sırlarını sordum. Bunun yanı sıra, Tony Robbins’den tutun Daniel Pink’e kadar (“Drive”ın yazarı) motivasyon üzerine pek çok kitap okudum.

 

Başarılı insanların kendilerini motive etmek için yaptıkları 10 şey listesini oluşturdum.

 

Bu zamana kadar bu listeyi hiç paylaşmadım.

 

İşte bu 10 şey:

 

 1. Kendi amacınızı bulun.

 

“Hayatınızdaki en önemli iki gün doğduğunuz ve neden doğduğunuzu keşfettiğiniz gündür.” – Mark Twain

 

Amacınızı belirleyin, bu size devam etme gücü verecektir.

 

Eğer size işinizin bir kasa patatesi elden geçirip çürük olanları atmak olduğunu söyleseydim, güçlü bir amaç duygusu hisseder miydiniz? Yoksa bir makinenin dişlisi gibi mi hissederdiniz? Şimdi—eğer size bu çürük patatesleri ayıklayarak yerel aşevinin ihtiyaç sahibi aileleri beslemesine yardımcı olduğunuzu söylesem—bakış açınızı ve işteki amaç duygunuzu değiştirir miydi?

 

Şimdi artık işin amacını anladığınıza göre, bu sizin tutumunuzu veya iş seçiminizi potansiyel olarak değiştirir mi?

 

Burada amacın ne olduğu hakkında nutuk veriyor değilim tabi ki. Herkesin hayattaki tecrübelerine ve kendi değerlerine dayanan farklı tanımları vardır.

 

Fakat size sormak istediğim şey şu:

 

Amaç size neyi ifade ediyor?

 

Kendi sebebinizi bulun. Eğer bilmiyorsanız, oluşturun. Bu bir fark yaratmak için sizi motive edecektir.

 

 1. Büyük resme odaklanın.

 

“Hayatınız için mümkün olan en yüksek en yüce vizyonu belirleyin, çünkü inandığınız şeye dönüşeceksiniz.” – Oprah Winfrey

 

Kabul edin. İşinizin size sıkıcı geldiği günler olacak. Görevlerin yinelediğini hissettiğiniz. Yapılacaklar listenizde yapmanız gereken 100 tane şey varmış gibi hissettiğiniz. Ya da sadece öylesine sinirli hissettiğiniz günler. Kolay olan şey öfkelenip vazgeçmek. Ya da büyük resme odaklanabilirsiniz.

 

Ben VMware’de çalışırken, hızlı şekilde 20 katılımcıdan 150 satış temsilcisine yükselen haftalık bir eğitim programı başlatmıştım. İş arkadaşlarımdan birinin canı sıkılmıştı çünkü bunun kendisine daha fazla iş çıkaracağını düşünmüştü (mesela, eğer Nelson bunu yapıyorsa hepimizin yapması gerekecek)

 

Eğer pes etseydim ve eğitimler düzenlemeyi bıraksaydım ve böylece iş arkadaşım çalışmak zorunda hissetmeseydi, ne olurdu biliyor musunuz?

 

Elbette ki hazırlık aşamasında 1.6 milyon dolarlık yatırım almamış olurduk.

 

İşte bu yüzdendir ki gözünüzü büyük resimden ayırmamanız gerek.

 

 1. Aktif olun.

 

Çoğu zaman eğer iyi bir modda değilseniz motive olmak zordur. Bir araştırma haftada birkaç kere makul sürelerde egzersiz yapmanın depresyon belirtilerini azaltabildiğini gösterdi. 30 dakikalık bir egzersiz serotonin, dopamin ve noradrenalin seviyelerini artırabilir ki bu da stresi azalmaya yardımcı olacaktır.

 

En az 30 dakika egzersiz yaptığımda (özellikler sabahları) gün boyunca daha rahatlamış, daha az stresli ve çok daha düzgün düşünebiliyor olduğumu fark ettim.

 

Üstelik, eğer antrenmanlarınızda kendinizi zorluyorsanız, sınırlarınızı deniyorsunuz demektir ve bu oldukça sağlıklı olabilir. Mesela, bu yıl harekete geçene kadar daha önce hiç yarı maraton koşmamıştım. Zorluydu ama bitirdikten hemen sonra “Eğer bunu yapabiliyorsam, kim bilir daha neler yapabilirim?” diye düşündüm.

Kendinizi hem fiziksel olarak hem de zihinsel olarak zorlamak hayatınızın diğer alanlarında da, kariyeriniz gibi, zorlamak için sizi motive edecektir. #WorkoutsElevateYourGame

 

 1. Sorumluluk sahibi bir arkadaşınız olsun.

 

“Sizi iteleyen, size meydan okuyan, güldüren, daha iyi hale getiren, mutlu eden insanlarla donatın çevrenizi.” – Anonim

 

Bir sene içerisinde 100 yeni müşteri kazanma hedefi koydunuz diyelim. Şimdi bu hedefi bazı yakın arkadaşlarınızla ve iş arkadaşlarınızla paylaşın. Evet şimdi artık akran baskısı alanına girmiş olduğunuz ve bu sizi işteyken motive etmek adına mükemmel bir yoldur. İnanmıyor musunuz? Birinin “Hey (Buraya adınızı yazın), 100 yeni müşteri işi ne alemde?” demesini bekleyin.

 

Hala bunun motive edici olmadığını mı düşünüyorsunuz?

 

50 tane daha iş arkadaşınızın aynı soruyu sorduğunu düşünün. Bence bu sizi motive edecektir.

 

Sadece bir önsezi.

 

 1. Motive edici alıntılar.

 

Biliyorum, nasıl motive olunacağına dair bir gönderi yazıyorum ve motive edici alıntılar yapıyorum sonra da motive olmanız için motive edici alıntılar kullanmanızı tavsiye ediyorum. Böylece bu sizin üzerinizde bir meta haline geliyor.

 

Hangi motive edici alıntıya karar verirseniz verin, onu yazın ve aynanızın üzerine asın. Veya bir kalem alıp aynanın üzerine yazın!

 

Sabahları uyanmanıza yardımcı olacaktır.

 

 1. Küçük, lokmalık hedefler yaratın.

 

Donut’ların bu kadar tatlı olmasının bir sebebi var. Yemesi kolay. İşte hedefleriniz de böyle olmalı. Tabii ki büyük, şaşaalı hedefleriniz de olmalı.

 

Ama bu hedefi lokmalık, tüketilebilir hedeflere ayırdığınıza emin olun. Bu şekilde yolculuğunuzda ilerleme kaydettiğinizi hissedecek ve daha küçük hedefleri tamamlayınca bir başarmışlık duygusu hissedeceksiniz. İlerleme ve başarı çok güzel bir kombinasyondur.

 

 1. Hayatınızın tadını çıkarın.

 

“Mükemmel bir hayatta eğlence yoktur. Bu yüzden risk yaratın. Risk alın. Rüzgarın sizi götürdüğü yere gidin. Eğlenin.” – Jenny C.

 

Eğer eğleniyorsanız, mükemmel bir iş çıkarmak için çok daha fazla motive olacaksınız. Bu durum insanların %90’ı için geçerlidir. Tamam bunun istatistiksel olarak doğru olduğuna dair bir kanıtım yok ama çoğu insan için doğru olduğunu biliyorum.

 

Eğlenirken daha çekici, eğlenceli ve iyimser olduğunuzu fark ettiniz mi? İşten gerçekten zevk aldığınız için daha üretken olduğunuzu fark ettiniz mi? Çalışma ortamını güzel hale getirdiğiniz için diğer takım arkadaşlarınızı da motive ettiğinizi fark ettiniz mi?

 

Böyle düşünün.

 

Gidin ve hayatınızın tadını çıkarın. (Esas kısım için 3:19’a ilerleyin)

 

 1. Meditasyon yapın.

 

“Meditasyon amaca ulaştıran bir adım değildir. Hem araç hem de amaçtır.” – Jiddu Krishnamurti

 

Aşırı bilgi yüklü bir dünyada yaşıyoruz. Bu yüzden, beyinlerimiz bazen aşırı uyarılıyor ve bu da iyi bir şey değil. İşte bu yüzdendir ki meditasyon yapmaya ihtiyacımız var.

 

Rahatlayın. Gözlerinizi kapatın. Uzanın.

 

Tamam güzel, muhtemelen bilgisayarın başında oturuyorsunuz. O zaman dik durun. Yavaş yavaş nefes alıp verin. Bir sakinlik hissinin çöktüğünü hissediyor musunuz? Düşüncelerin gölge gibi içeri süzüldüğünü fark ediyor musunuz? Onları başınızdan savın ve sadece nefes alıp verişinize odaklanın.

 

Meditasyon kendinizi birkaç farklı şekilde motive etmenizi sağlayacaktır.

 

 • Zihninizi temizleyerek yenilenmiş bir odaklanma duygusu edineceksiniz.

 

 • Meditasyon yaparak stresiniz azalacağından daha mutlu hissedeceksiniz.

 

 • Mutluyken geleceğimiz hakkında daha iyimser olmaya meyilli oluruz. Bu iyimserlik çok güçlü bir motivasyonel güç olabilir.

 

Meditasyon ihtiyaçlarınıza yardımcı olması için Headspace app e bakın.

 

 1. Düşüncelerinizle beyin fırtınası yapın ve not edin.

 

Bütün fikirleriniz iyi değildir tabi ki. Ama fark etmez. Yine de not edin. Bu fikri James Altucher’den edindim. (mükemmel bir adam!)

 

Mükemmel fikirler sizin en az beklediğiniz anda ortaya çıkacaktır.

 

Artık 100 tane fikri not ettiğinize göre en azından bir tane iyi fikir edineceksiniz demektir. İyi fikirler bulabildiğinizi fark etmek inanılmaz derecede motive edicidir. O yüzden not etmeye başlayın. Hemen şimdi.

 

 1. Geleceği gözünüzde canlandırın ve gerçekleşmesini sağlayın.

 

Motivasyona mı ihtiyacınız var?

 

Elde edeceğiniz şeyi düşünün. Yapacağınız etkiyi düşünün. Kuracak olduğunuz geleceği düşünün. Gözünüzde canlandırın.

 

Gözünüzde canlandırın.

 

Gerçekleştirmek için harekete geçin. HEMEN.

 

Çünkü mükemmelliğe ulaşmak için hiçbir zaman geç değildir.

 

Bu makale  inc.com’da Nelson Wang tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir