Başarılı Liderler Sorunu Nasıl Fırsata Dönüştürür?

0
2115

Girişimciler sorunları fırsata dönüştürmeye çalışmalı. Bu aslında çok bilinen bir klişe. Ancak bunu nasıl yapacaklar? Bu elbette sorunun neyle ilgili olduğuna göre değişiyor, ancak her durumda ipucu bulmak mümkün. Bazı şeylere nasıl yaklaştığımız alışkanlık haline gelince, aslında sorunun içinde yer alan fırsatları göremez hale gelebiliyoruz.

 

Size bir örnek vereyim. Yıllar önce Brooklyn’de fırın açan bir kadın tanıyorum. Şirketini açmak için hisselerinin %50’sini yatırımcılara satmıştı ve yatırımcılar da yönetim kurulunu yönetiyorlardı. Fırın farklı yerlere şubeler açtı, ilgi de gördü ancak çok da kazanç elde edemedi. Fırını açan kadın (adı Judy idi) ve 2 ortağı yakın bir dönemde beni ziyarete geldi ve fırınlarının karını yükseltecek birkaç fikir ürettiklerini söyledi. İşletmelerini büyütmeleri gerektiğine inanıyorlardı. Judy, 150.000 dolar gelir elde etmek için kendi parasından 100.000 dolar yatırmayı göze almıştı.

 

Ancak sorun yönetim kuruluydu. İşletmenin büyütülmesi için gerekli yetkiyi bir türlü vermemişlerdi. Aslında niyetleri, yatırdıkları paranın önemsiz görünmesini engellemekti. Judy’nin kredi almasına da izin vermemişlerdi. Hatta bir tanesi Judy’e yatırımlarının karşılığını geri verirse yolundan çekileceklerini bile söylemişti. Judy ise işletmenin sahibi olduğu her kuruşu işletmeyi büyütmek için harcamaya kararlıydı. Bu yüzden bana gelip yönetim kurulundaki bu sıkıntılı durumu atlatmak için ne yapabileceğini sordu.

Ona soruna yanlış yerden baktığını söyledim. “Eğer yatırımcılar sana paramızı geri ver, yolundan çekilelim dediyse bu,  yanlış bir karar verdiklerini düşündüklerini gösterir. Demek ki kendilerine güvenmiyorlar” dedim.  

 

Judy “O zaman ne yapmalıyım” diye sordu. Cevap basitti: Yatırımcılara paralarını öde. Judy ise işi büyütme fikrine o kadar yoğunlaşmıştı ki, bu seçeneği hiç düşünmüyordu bile. Ona dedim ki “Bak, bunu kötü ortaklardan kurtulmanın bir yolu olarak düşünmelisin. Eğer şu anda sana bu tip sorunlar çıkarıyorlarsa, ileride işletme büyüdükten sonra daha büyük sorunlar çıkaracaklar demektir. Para kazanıp işi büyütmek istiyorsun, para kazan ancak bunu işi büyütmek için değil, yatırımcılara paralarını geri vermek ve onlardan kurtulmak için kullan”.

 

O zaman Judy bana dış kaynakları kullanarak toptan fırıncılık işine girmesiyle ilgili ne düşündüğümü sordu. Bu şekilde karını arttırabileceğini biliyordu. “Bunu yapma” dedim. “Elbette karını arttırmak için çok iyi bir fikir ancak şu anda zamanı değil. Bunu yaparsan sahip olduğun kötü ortaklar fikirlerini değiştirir ve onlardan hiçbir zaman kurtulamazsın”.

Judy benim fikrimi, işletmesini büyütmede bir adım geri atmak olarak algıladı. Ona bunu olumsuz bir durum olarak görmemesini söyledim. Bu aslında iyi bir fırsattı ve hızlı hareket etmesi gerekiyordu. İşletmesinin kontrolünü eline geçirmeliydi, bu şekilde daha iyi bir yol çizebilirdi. Yatırımcılar genellikle açmak istedikleri işletmelerinin hisselerini vererek bunu yapmayı iyi bir fikir gibi görüyor. Ancak işletme başarılı oldukça hisseler değer kazanıyor, bu yüzden başarılı olmak için hisse satarak işletme açmak yerine mümkünse kredi çekmek ve faizini ödemek daha iyi bir yöntem.  

 

Judy sonunda neye karar verirse versin, dışarıdan birinin fikrini sorduğu için onu inanılmaz takdir ediyorum. Sorunların içindeki fırsatları göremememizin en önemli sebebi soruna çok yakından bakmamız.

 

Bu makale inc.com’da Norm Brodsky tarafından 2016’da yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here