Başarılı Mobil Uygulamalar Geliştirmenin Yolları

0
3031

Mobil uygulama pazarı steroitlerdeki su yılanları gibi hızlı büyüyor. Mobil uygulamaların kullanımı sınırsız. Mobil cihazların yapabileceği her şey için bir uygulama var. Tüm orijinal uygulamalar da inanılmaz hızlı bir şekilde çoğalıyor, tabii sahte uygulamalar yüzünden.

 

İlginçtir, mobil uygulamalar o kadar sık indiriliyor ki sahte uygulama geliştirenler bile 15 saniyelik ünlerine kavuşuyor. Peki muhteşem bir mobil uygulama geliştirmek ve android uygulama geliştirme hizmetleri arasında en üst basamakta olmak için ne yapmak gerekir?

 

Açığı Kapatacak Bir Uygulama Geliştirin

Uygulamanızı sunacağınız pazar da en az fonksiyonel olması kadar önemli ve gerekli. Eğer yarını tahmin edebilen bir uygulama geliştirmiş olsaydınız muhtemelen anında milyarder olurdunuz çünkü insanoğlunun geleceği bilme merakını gidererek ve onları tatmin ederek önemli bir açığı kapatmış olurdunuz. Ne yazık ki bu tür bir uygulama geliştirmek mümkün değil, bu yüzden maddi, manevi ve sosyal ihtiyaçları karşılama amacına takılıp kalmış durumdasınız.

 

Aşağıdaki ihtiyaçları karşılayabilen mobil uygulamalar son yıllarda en çok satanlar arasında. Bu boşluklardan birini seçin ve yaratıcılığınızı da kullanarak onu dolduracak bir uygulama yaratın.

  • Mobil para transferi
  • Banka işlemleri
  • Sosyal ağlar
  • Çöpçatanlık
  • Oyunlar

Platformu Seçin

Mobil uygulama pazarı Google’ın Android platform atılımından oldukça fazla etkilendi (hatta işgal edildi). Bu elbette uygulama geliştiren girişimcilerin Apple ve Windows gibi diğer platformları göz ardı edebileceği anlamına gelmiyor ancak mobil uygulama geliştirmede başrol oyuncusu Android. Uygulama pazarında başarılı olabilmek için Android platformunu seçmek şu an için akıllıca görünüyor.

 

Çok Fonksiyonlu Bir Uygulama Yarattığınızdan Emin Olun

Android platformunu seçen cep telefonu üreticileri de her yıl artış gösteriyor. Android’in ünlü yapma iddiası, Asyalı cep telefonu üreticileri tarafından denendi ve platformun bu iddiasını yerine getirdiği test edilerek onaylandı.

 

Özellikle Samsung, şimdiye kadar akıllı telefon üreticileri arasında bir numarada yer alan Apple’ın yerini aldı bile. LG, Huawei ve Sony de Android kullanan büyük üreticilerden bazıları. Bu üreticilerin piyasaya sunduğu marka ve modeller sonsuz sayıda.

 

Eğer mobil uygulama geliştiriyorsanız bu cihazlara uyumlu olmalı. Örneğin, eğer Android 5.2 işletim sistemine uyumlu bir uygulama yaratıyorsanız, bu üreticilerin ürettiği cihazların hepsinin Android 5.2 sistemini kullanabildiğinden ve dolayısıyla da uygulamanızı açabildiğinden emin olun.

 

Kullanıcı Kolaylığını Göz Önünde Bulundurun

Mobil cihazların gelişmiş ve çok kullanılmayan özellikleri ortalama bir kullanıcının kafasını hali hazırda karıştırmış durumda. Bu yüzden uygulamanızı mümkün olduğunca basit ancak güçlü kılmalısınız.

 

İhtiyaç duyulan fonksiyonlar öncelikli olmalı. Örneğin eğer mobil para uygulaması geliştiriyorsanız, döviz oranları yerine para gönderip alma özelliklerine önem verin. Masaüstü bilgisayar yazılımları geliştiren ve beta sürümlerini mükemmelleştirebilen performans değerlendirmeyi, kullanıcılardan da uygulamayı nasıl karşıladıklarını öğrenin.

 

Maliyetlere Dikkat Edin

Mobil uygulama geliştirmek de herhangi bir iş kurmak gibidir. Uygulamanızı geliştirirken sizin de maliyetleriniz olacak. Neyse ki Android uygulamalarını geliştirenler için işe yarar araçlar var. Bu araçlardan bazıları Pega 7, KONY ve Sybase Unwired Platform. Bu araçları kullanarak maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Bu da uygulamanızı daha uygun fiyatlara satışa sunabileceğiniz anlamına geliyor. Oldukça kalabalık ve hareketli olan mobil uygulama pazarında maliyetlerinizi yüksek tutmayı istemezsiniz. Rakiplerinizden çoğunun daha fazla özellik için satın alma opsiyonlu bedava uygulamalar geliştirdiklerini göreceksiniz.

 

Gelir Kaynağı Bulma Stratejileri Geliştirin

Bağış yapmak elbette iyidir. Tabii geliştirdiğiniz uygulamadan para kazanmak istemiyorsanız. Mobil uygulamalardan para kazanmak oldukça çetrefillidir çünkü değil binlerce, milyonlarca rakip uygulamanın amacı da para kazanmaktır. Bu durumda uygulamanız için iyi bir pazarlama stratejisi geliştirmelisiniz ki, ileride kullanıcılarınızın sinirleri bozulmasın. Daha önce kullanıcı sayısını paraya dönüştürememiş olan Twitter’ı örnek alın, gerçi şu anda bilgi lisanslarından ve reklamlarından %85 ve üzerinde gelir elde ettikleri saptanmış durumda.

 

Anlık Gelişmeleri Takip Edin

Mobil cihazlar için geliştirilen donanımlar gibi, uygulamalar da her geçen gün daha iyi ve daha güçlü olmaya devam ediyor. Uygulamanızın Android platforma uyum sağladığından emin olun. Android 5.2 piyasaya sürülmüşken 4.2’ye uyumlu bir uygulama geliştirmek çok da mantıklı olmayacaktır. Android sürümlerine ayak uydurmanız, yeni çıkan mobil cihazları satın alan kişileri de hedeflediğiniz ve değişime ayak uydurduğunuz anlamına gelir.

 

Bu makale yfsmagazine.com‘da Jihn Siepen, Small Business Contributors tarafından 2016’da yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here