Başarılı Olduğunuzu Gösteren 3 İşaret

2000 yılının Aralık ayında baba olacağımı öğrendim. 14 yıl sonra bu ufak bilginin tüm yaşam düzenimi sonsuza dek değiştirdiğini fark ettim. Evet, fark ettim ki otomatik olarak düşünüyorsunuz ve – “Evet, tabii ki değiştirir” diyorsunuz. Ama ben hayatımın her bir bölümündeki değişiklikten bahsediyorum.

 

O zamanlar Kanada’da Ottawa Polis Karakolunda dedektiftim. Her yeni baba gibi hayatta ne elde ettiğimin muhasebesini yapmaya başladım ve ilk çocuğun ailemiz için ne ifade ettiğini düşündüm. Kaçınılmaz derece fark ettim ki hayatımın geri kalanına dedektif olarak devam etmek istemiyordum. Kendi yolumu değiştirmeye karar verdim -girişimci olmak için.

 

Bir arkadaşımın iş sahibi olma tavsiyesinin peşinden gittim. Onun tavsiyesi Og Mandino’nun bir klasiği olan “Dünyanın en büyük satış adamı” kitabını okumamdı. Kitabı 3 günde bitirdim. 14 yıl sonra 1000’in üzerinde iş, liderlik ve kişisel gelişim kitabının yanında 200’ün üstünde biyografi ve otobiyografi okudum.

 

Bu kitaplar ve içlerindeki tavsiyeler benim iş ve yaşamdaki başarılarımın nedenidir. Dünyanın en büyük liderleri ve iş sahipleri hakkında veya onlar tarafından yazılmış olan kitaplar benim en favori kitaplarımı oluşturur. Fark ettim ki bu kitaplar akıl ve deneyim içeriyor. İşte bunlar hakiki mentorluktur.

 

Son zamanlarda Marc Bienoff’un “Bulutun arkasında” kitabını okudum. Kitaplarını okuduğum insanların üç ortak noktası var ve bu noktalar onların başarılı olmasını sağlıyor. Eminim bu noktaları okurken oldukça eğleneceksiniz çünkü bu noktalardan bir veya ikisi sizin hayatınızda da var olabilir.

 

1. Nefret edenler

Başarı aşağılamayı beraberinde getirir. Bu başarılı olmanın en büyüleyici taraflarından biridir. Başarıya karşı geliştirilen bu küçümsemeyi yapanlar aslında kıskançlık sahibi ve kendini kontrol etmeyi başaramayanlar. Kendi koyduğumuz hedeflere yaklaşıyorken güvenimiz ve inancımız büyür ve kendimizi sürüden ayırmaya meylederiz. New York Yimes’ın en çok satan yazarı Chris Brady bunu “bir alçak olmaya başlamak” diye tanımlar.

 

“Alçaklar kendilerini sürüden ayırır” der ve böyle yaparak dikkat çekerler. Ortalama bir insan dikkat çeken bir insanla sıkıntı yaşar. Bu yüzden amacına yakınlaştıkça nefret edenleri kendine çekmen kaçınılmazdır.

2. Teklifler

 

Amaçlarımıza yaklaştıkça bize sunulan teklifler de artar. Başarımız büüdükçe insanlar bizi fark etmeye başlayacaklar, biz akıllı ve otorite olarak görülmeye başlayacağız. Bize yatırım teklifleri, yönetim kadroları ve benzer fırsatlarla gelen pek çok insanı fark edeceğiz. Hepimiz bizi bir üst noktaya taşıyacak bir insan ararız ve bunu en kolay bulabileceğimiz yer başarılı olan insanların yanıdır.

 

3. Ortaklar

Son zamanlarda insanların düzenli olarak sana ortaklık teklfileriyle gedliğini fark ettin mi? Bu hedeflerine ulaştığının bir diğer göstergesidir. Eski bir deyiş ” Sen, en çok zaman geçirdiğin beş insanın toplamısın” der. Eğer yeni ortaklıklara doğru ilerliyorsan – tebrikler, demek ki insanların çevrelerinde görmek istedikleri bir insan oldun. Kitaplardan öğrendiğim ve nefret edenler, ortaklar ve tekliflerle baş etme sanatından çıkardığım sonuca göre en akıllı yol – omurgalı kalmaktır. Ortaklık ve diğer tekliflere atlamak kolaydır ama başladığın yeri düşün ve ne tür zorluklar atlattığını hatırla.

 

Açıkçası en önemli şeylerden biri odaklanmış olmaktır – kimseye bağlanma. Diğerlerinin sana ihtiyacı olduğunu bilmek iyi hissettirir ve evet demek kolay gelebilir. Fakat en iyi yol teklifleri cevaplamadan önce düşünmek için zaman istemektir.

 

Nefret edenler çoğaldıkça – tebrikler! Bu istediğin noktaya ulaşıyorsun demektir. Başarı ne kadar büyük olursa, ağrısı da o kadar fazla olacaktır. Belli bir zaman sonra, nefret edenlerin bile sana yardım ettiğini fark edeceksin.

 

Bu makale entrepreneur.com‘da Kenn Dunn tarafından 2016’da yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*