Başarıya Ulaşmak İçin Günlük Hayatınıza Dahil Etmeniz Gereken 10 Şey

Çok başarılı birisi olabilmek için ne gerekir? Yatırımcıları, sizin ürününüze yatırım yapmalarına ikna etme yeteneği mi? Milyonlarca insanın kazandıkları parayı harcayacakları bir sanat eseri ya da müzik yapabilme yeteneği midir? İnsanların hayatını değiştiren ürünler yapabilme yeteneği midir? Tabi ki bunlar başarılı insanların muhtemelen sahip oldukları yeteneklerdir fakat ya başarıya giden yol günlük hayatımızdaki davranış ve alışkanlıklarımızdan geçiyorsa? Görünüşe göre durum gerçekten böyle olabilir.

 

İşte sizi başarıya taşıyabilecek 10 günlük aktivite:

1. Anlamlı bir şeyler yazın

 

İnsanlar genelde ilham geldiğinde yanlarında yazacakları bir şey olmadığı için bu harika fikirleri unutuyorlar. Görünüşe göre bu gerçekten doğru. Başarılı kişilerin çoğu başarılarını akıllarına gelen fikirleri not ederek yakalamışlar. Bu yüzden başarılı insanlar gelende yanlarında kalem kağıt bulundururlar. Eğer gün içerisinde yazacak bir şey olmazsa bunları yanınızda taşırken harcadığınız enerji boşa mı gidiyor? Kesinlikle hayır! Başarılı insanların günlük yazdıklarının içinde doğrulamalar, müteşekkir olması gereken durumlar ve o gün ile ilgili fikirleri de bulunur.

2. İş yerinde geçen hiçbir dakikayı boşa harcamazlar

 

Başarılı insanlar bir iş üstündeyken üretkenliği nasıl artıracaklarını bilirler. Kişisel meseleler, sosyal ağlar ve direkt işleri ile ilgili olmayan konuşmalarla ile zaman harcamazlar.

 

3. Başkalarıyla iletişimde olurlar

 

Başarılı bir kişi etrafındakilerden geri bildirim ister. Kötü olsa ya da onları övmese bile iletişim kurmaktan kaçınmazlar. Başarılı insanlar iş arkadaşlarını, onların altında çalışanları, ailelerini ve akıl hocalarını dinlemeleri gerektiğini bilirler. Aynı zamanda aleyhinde konuşanları da bilirler ki bu bilgi gelişim yönünde harika bir yola açılabilir.

4. Kendi iyiliklerini ön plana koyarlar

 

Başarılı insanlar fiziksel ya da zihinsel sorunlarını ertelemez, daha sonra ilgilenebilecekleri bir şey olarak görmezler. Sağlığının ve iyi olmasının onlar için her şeyden önce geldiğini bilirler. Bunu başarabilmek için günlük fiziksel aktiviteler yaparlar. Stresi ve baskıyı azaltmak için mola verirler. Her akşam birkaç saat dinlendirici ve canlandırıcı bir uyku çekerler. Son olarak başarılı insanlar her gün bir hobilerine ya da onları eğlendiren bir şeye vakit ayırırlar.

 

5. Günlük hedefler belirlerler

 

Günlerini bir hedefleri olmadan geçiren insanlar genelde çok meşgul olurlar fakat aslında çok az şey başarırlar. Başarılı insanlar her gün için hedefler belirleyen bir liste yaparlar ve bu hedefler onların gün içinde öncelikleri olur. Eğer gün sonunda her hedefe ulaşamazsa ertesi gün o hedefe ulaşmak için çalışır. Bu onlara başarı hissi verir ve ertesi günde bu yolda çalışmaya şevk eder.

 

6. Delege seçerler

 

Başarılı insanlar zamanlarını, yeteneklerini kullanarak yararlı olabilecekleri işleri yapmak için kullanmayı bilirler. Onların yeteneklerinin kapsamında olmayan bir işle karşılaştıkları zaman bu işi yetenekleri uygun bir kişiyi seçer ve işi ona verirler. Bu yaklaşım sayesinde zamanlarını mümkün olan en üretici şekilde geçirirler ve birlikte çalıştığı kişilerin de en az onlar kadar üretici olmalarını sağlarlar.

 

7. Bir şeyler öğrenirler

 

Başarılı bir insanın merakı sonsuzdur. Onlar için bir şeyler öğrenmeden geçen bir gün berbat geçmiş sayılır. Başarılı bir insan her gün yeni bir şeyler öğrenmek için vakit harcar.

 

Örnek vermek gerekirse;

 

  • Eğitim amaçlı okumak – Endüstriyel maddeler hakkında, biyografiler, yeni makaleler ya da teknik yazılar gibi.
  • Bir akıl hocasından tavsiye almak ya da bir konuda ona danışmak.
  • Ders almak
  • İşyerlerini ya da diğer eğitici yerleri ziyaret etmek

 

Buradaki önemli nokta şudur; onlar eğitime ve bilgiye değer verirler ve bunun için zaman ayırırlar.

 

8. Sevdikleriyle vakit geçirirler

 

Başarılı bir insanın bir diğer özelliği de, onlar için önemli olan şeyleri bilmek ve onlara zaman ayırmaktır. Başarılı bir insan arkadaşlarına ve ailesine değer verir ve her gün onlarla vakit geçirebilmek için ayarlamalar yapar. Şunu bilirler ki; sevdikleri için zaman ayırmak onlara önem verildiğini bilmelerini sağlar. Aynı zamanda bu zamanın onlara da pozitif fayda sağladığını bilirler.

 

9. Meditasyon yaparlar

 

Sabah ya da akşam olsun hiç fark etmez, başarılı insanlar her gün meditasyon yaparlar. Bu rahatlatıcı ve zihni boşaltmaya yardımcı olan egzersiz, onları zorlu bir güne ya da iyi bir uykuya hazırlar.

 

10. Yeni başarılara ulaşmak için çalışırlar

 

Başarılı bir insan hali hazırda başardıkları ile ilgilenerek vakit geçirmez. Başarmak istedikleri kişisel ve profesyonel hedefleriyle dolu bir listeleri vardır ve bu listedekileri başarabilmek için çalışırlar.

 

Başlangıçta tüm bu aktiviteleri bir güne sığdırmak zor gibi görünebilir. Ancak, başarılı olmak isteyen bir kişi bunu yapmanın bir yolunu bulacaktır!

 

Bu makale addicted2success.com’da John Unger tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

0 Shares:
1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Her Toplantıyı Baltayabilecek 4 Hata

Toplantılarla harcanan ve boşa giden iş saatlerinin sayısı oldukça fazladır. Çoğumuzun kariyer hayatı boyunca gerçekleştirdiği gereksiz ve kötü toplantıların sayısı iyi olanlardan daha fazla. Neyse ki kötü giden bir toplantının erkenden farkına varacak kadar deneyim edindim. İyi niyetlerle başladığınız bir toplantıyı kâbusa çeviren şeylerin listesini çıkardım.