Basketbol Sahasından, Kazandıran 4 İş Tavsiyesi

0
1693
Closeup of basketball coach drawing game strategy on black board.

Her şeye rağmen son tura ulaştınız. Ofiste gece gündüz, üstelik  bir de hafta sonları çalışarak, hem siz hem de ekibiniz saatlerinizi harcadınız, amacınız işinizi başarılı kılmak ve sizi yükseltebilecek sunumlar bağlamaktı. Rekabetçi baskılara rağmen, emeğinizin karşılığını aldınız. İş planınız beklenenden daha iyi işliyor ve hatta biraz da şanslısınız.

 

Şirketiniz ilk turları çoktan geçti ve artık büyük sahnedesiniz.

 

March Madness’ın son günleri yaklaşırken, bir işi geliştirme çabası ve Michigan Eyaleti basketbol takımının Finallere kalışı arasındaki benzerliğe hayran kaldım. Aslında ikisini de yaşadım.

 

Yıllar önce, ben Michigan takımında 175 cm savunmadaydım. Bu programda geçirdiğim beş yıl boyunca -dört yıl oynadım ve bir yıl öğrenci koç yardımcılığı yaptım- Koç Tom Izzo bizi üç Big Ten şampiyonluğuna, üç NCAA final turnuvasına ve bir NCAA şampiyonluğuna götürdü.

 

O yıllarda başarılı bir işin CEO’su olmama yardımcı olan bazı önemli şeyler öğrendim. İşte ister iş ister basketbol olsun hayatınızın en büyük anı olabilecek anlara hazırlanmanın yolları.

 

  1. Kanaatkar olmaktan kaçının.

 

Tabii, Finale kaldınız. Anın tadını çıkarın. Bu inanılmaz bir başarı.

 

Ama unutmayın ki, bir sonraki tur kralı devirmeniz gerekecek. Ha, bir de öteki taraftaki takım var tabii. Kentucky?

 

Tıpkı basketboldaki gibi, iş hayatında da başarı çok çalışmak, gelişimin yollarını aramak ve yeni durumlara uyum sağlamak demektir. Sadece işe yarayanla yetinmeyin. Güç kaynağınıza sadık kalın ancak bazı şeyleri değiştirerek yeniliğin yollarını arayın. Takımınızı ve başarılarınızı daha yakından tanımak için biraz zaman ayırın.

 

  1. Takımınıza inanın.

 

Takım çalışması herhangi bir kuruluşun başarısı için çok önemlidir. Michigan da – tıpkı Kentucky, Duke ve Wisconsin gibi -, kendini denemeye, hazırlanmaya, öğrenmeye ve birleşmeye kendini adamıştı. Yardımcı antrenörler, eğitmenler ve çeşitli destek personeli oyuncuları destekleme de büyük rol oynamaktadır.

 

Başarılı işletmeler sadece takımının öneminin farkında olmakla kalmaz, aynı zamanda her bireyin grubun genel başarısındaki rolünü de kavrar. CEO’dan tutun da yönetici yardımcılarına kadar herkesin birlikte çalışması, görevini anlaması ve tek parça halinde kolayca hareket edebilmesi gereklidir. Nasıl ki oyunda yanlış bir atış fark yaratabiliyorsa, önemli bir müşteriden gelen bir e-postayı takip edememek de işlerinizin bozulmasına sebep olabilir.

 

  1. Ne kadar çok çalışırsanız, şansınız da o kadar artar.

 

Şans tüm başarıların bir parçasıdır. Faiz oranları düşük olması, işimin büyümek için daha iyi bir konumda olması anlamına geliyor. Bir mortgage sağlayıcısı olarak tamamen kontrolüm dışında olan piyasa şartlarına rağmen şirketim sürekli gelişti. İşimi çevrede ne olursa olsun başarılı olacak şekilde yapılandırmak için çok çalıştım.

 

Michigan takımı da çok çalışıyor. Hedeflerine kitlenmişler ve asla vazgeçmiyorlar. Uzun atışlar ve ağır faullere razılar. Elbette finale giden bu yolda şansları da onlara yardım etti, ancak iyi top hakimiyeti, güçlü savunma ve çok çalışmaları onları bazı beklenmedik olaylardan yararlanabilecek bir konuma getirdi.

 

  1. Liderlik başarıyı yönetir.

 

Son dörtlükteki dört ana koç da antrenörlük mesleğinde usta ve her biri birden fazla NCAA turunu başarıyla yönetmiş profesyoneller. Bu adamlar en iyi oyuncuları seçmiş, takımlarındaki her bireye en iyisini yaptırmış, oyunu ustalıkla yönetmiş ve üniversite oyunlarının sefiri olmuşlardır.

 

İş hayatında ise, güçlü liderlik, bir kurumun belkemiğidir. Ekibinizi motive etme becerisi, müşterileriniz ile iletişiminiz ve değişen sektör şartlarına uyumunuz firmanızın başarısını belirleyecektir.

 

Ve bir şey daha: saldırın Spartalılar!

 

Bu makale entrepreneur.com’da Mat Ishbia tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here