Batman’den Öğrenebileceğiniz 3 İş Dersi

Bruce Wayne Batman olarak suçla savaşmadığı süre zarfında multi milyarder Wayne Enterprises şirketinin sahibidir. Kesin olan bir şey var ki o da kendisi iyi bir iş yapmak hakkında bir şeyler bilmektedir. İşte Batman’den öğrenebileceğiniz şeyler.

 

Hiçbir çizgi romanda Bruce Wayne’den daha pratik zekalı bir iş adamı profili çizilmemiştir (Belki Tony Stark). Onun iş başarısına bir ek olarak, Bruce Wayne insanların hayallerini kendi kişiliği ve karakteri ile en az kavgalardaki kötü kişi kadar etkilemiştir. Batman’in halka dönük olan yüzü neredeyse her işe girmiş multi milyarder bir şirketi yöneten başarılı bir adamdır. Kesin olarak Bruce Wayne Gotham’ın en büyük başarı hikayesidir ve her zaman söylendiği gibi rakiplerine yakından bakıp onların başarılarından örnekler çıkartmakta hiçbir beis yoktur. Yaptıkları başarılı olarak tanımlandığı sürece hayali bir karakteri de örnek almakta hiçbir problem yoktur. Şüphesiz, Batman hem şirketinin finans yönünü hem de Gotham’daki suçları toparlamaya çalışmaktadır. Peki bunu nasıl yapıyor?

 

Hizmetlerinizi Çeşitlendirin Fakat Hepsinin Sabit Bir Noktası Olsun

 

Wayne Enterprises şirketi araştırmalar yapar ve araçlar, yiyecekler, nakliye, kimya ve daha birçok endüstriyel alanda ürünler üretir fakat hepsi tek bir ortak noktada toplanır. Bu araştırma ve ürün tecrübesini suçla mücadele alanında kullanmak için bundan kâr sağlar. Bu hedef kitlesini ciddi oranda büyütmüş ve şirketin çok büyümesini sağlamıştır. Siz de benzer hizmetler ve ürünler oluşturarak müşterilerinizin daha fazlasını isteyip tekrardan sizin firmanızı daha kaliteli ve çok sayıda ürün için ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz. Bruce Wayne gibi girişiminizde her şey için bir müdürünüz olmayacağını unutmayın. Bundan dolayı her şeyden biraz bilmek ve her şeyi bir ana hedef üzerinde öylesine birleştirmek yerine neyi sattığınıza iyi odaklanmanız gerekmektedir.  Kaygısal sebeplerden dolayı ana hedefinizin kendi suçla mücadele çalışmalarınızı finanse etmek amacı gütmemesi gerekmektedir.

Paylaşacak Kadar Kâr Etmeye Başladıysanız Ciddi Alanlara Yatırım Yapın

Yatırım ilişkileri işiniz için her zaman kârlı olmalıdır. Biriyle iyi ilişkilere sahip olmak rakipleriniz karşısında sizi biraz öne geçirir. Wayne Enterprises ana hatlarıyla stabil bir endüstri olan askeri alanda hizmet vermektedir. Bir çok girişimin ileri teknoloji ürünü malzemeleri almaları gerektirecek endüstrilere girebilecek paraları yoktur fakat daha büyük yazılım ya da tüketici firmaları ile yatırım ortaklığı anlaşması yapabilirler. Bu ilişkiler iki taraf için de kârlıdır. Aradaki mesafeyi aşmaya çalışmak doğal olmayan bir şey değildir.

 

Hayır Kurumları ve Diğer Kâr Odaklı Olmayan Kurumlar İle İlişkileriniz Olsun

 

Bu tip ilişkilere sahip olmak müşterileri sizin dükkanınızdan, internet sitenizden ve etkinliklerinizden alışveriş yapma isteği verir. Fakat bu tip bir ortaklık bile iş alanında iyi bağlantılar gerektirmektedir ve hayır alanında kurulmuş bağlantıların iş alanında size kapılar açabileceğini unutmayın.  Hayır kurumları ile ilişkileriniz olması insanların arasında isminizin duyulmasını sağlar bu da işe başlarken müşterilerinizle bağlantı kurmak için en iyi yöntemdir. Eğer yerel çapta tanınan bir isim olursanız işinizin başarısı kesindir. Daha büyük hayır kurumları ile iletişime geçmek iyi bir başlangıç yoludur çünkü onların daha büyük iş bağlantıları vardır ve süreçleri hızlandırmak biraz daha kolaydır fakat küçük hayır kurumları küçük işler için çok daha önemlidir. Bruce Wayne, Wayne Enterprises’in Gotham’da bir yetimhaneyi Batman serisine aşina olanların bildiği sebeplerden dolayı finanse etmesini sağlar. Fakat  almak istediğimiz ders hala önümüzde bu ihtimalin uzun süreli duruşumuza olumlu etki edeceğinden dolayı yararlı olduğunu gösterir halde durmaktadır.

 

Eğer bu üç noktayı doğru zamanlarda devreye sokarsanız iş dünyasını yönetmekte hiçbir zorluk çekmezsiniz ve bu ipuçlarını işlerinizi hallederken kullanmanın en iyi yönü ise iş gününüz içinde Batman gibi hissetmektir. Siz gecesiniz.

 

Bu makale inc.com’da Murray Newlands tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Yoğun Bir Günü Planlamanın Püf Noktaları

Zaman değerli bir varlıktır, özellikle küçük ölçekli bir işe sahipsen milyon tane şey yapman gerekiyormuş gibi hissedersin. Zaman yönetimi uzmanı ve "Onun bunu nasıl yaptığını biliyorum: Başarılı kadınlar zamanlarını nasıl ayarlar" adlı kitabın yazarı Laura Vanderkam Business Insider'a yaptığı açıklamada "Birçok küçük işletme sahibi, hızlı yürümeyen işler için çalışma günleri dahilinde zaman yaratmazlar" der. Ama iş hayatında işleri halletmenin temel maddelerinden birisi günün büyük bölümünü kullanmaya başlamaktır.