Benzersiz bir kariyer yolculuğu; Girişimcilik

Genç yaşta mücadeleci olmak bizlere benzersiz bir deneyim yaşatmakla kalmayıp, içerisinde bulunduğumuz zor durumların üstesinden gelmemizi sağlıyor. Gençken toprağa atılan her tohum geleceğe umut ekmeye devam ediyor.  Her şey ne istediğimizi anlamakla başlıyor ve isteklerimizi gerçekleştirebilmenin yollarını ararken sizin de karşınıza “Girişimcilik” çıktıysa bu yazı sizin için.

 

Gençlik Dönemi, insanın hayatının öne çıkan dönemlerinden. Bu dönemde aldığımız kararlar geleceğimizi şekillendiriyor. Aldığımız ve ya alacağımız kararların özüne baktığımız zaman, istemek duygusuyla karşılaşıyoruz. Neyi, neden istediğimizin farkına varmamız gerekiyor ki bu bize sürdürülebilir işler yapabilmemiz için zemin oluşturuyor olacak ve etkin kararlar almamızı sağlayacak. Sizin isteğiniz, içinde bulunduğunuz ortamı algılama ve o ortamda nasıl ilerlemeniz gerektirdiğini belirleyen güç kaynağınız.

 

Bu güç kaynağı, karşımıza çıkan zorluluklara karşı mücadeleci olmamızı sağlarken bizi farkında olmadan girişimcilik yolculuğuna taşıyor çünkü isteklerinizi gerçekleştirebilmek için mevcut yaklaşımların dışına çıkıyorsunuz. Kısaca sınırları siz belirliyorsunuz. Burada şunun altını çizmek istiyorum. Bence girişimcilik, kariyerin için yaptığın yatırımların ötesinde bir yerde. Burada hocalarına, arkadaşlarına, ailene, akrabalarına kendini kanıtlamak zorunda değilsin. Burada kendini kendine kanıtlamak zorundasın. En büyük mücadeleyi kendi sınırlarını aşmak için veriyorsun. Girişimciliğin CV’si kalemle değil hayallerle yazılıyor. Bu hayallini tutkunla birleştirdiğin zaman, benzersiz bir deneyim yaşıyorsun.

 

Benzersiz diyorum çünkü çevrendeki okuldaki sıra arkadaşlarından daha başarısız, daha sorumluluk sahibi oluyorsun. İstediğine ulaşmak sürekli denemeyi gerektiriyor ve bu da çok fazla çalışmayı beraberinde getiriyor. Beraberinde getiriyor diyorum çünkü sen ister istemez çok çalışmaya başlıyorsun.  Her deneme hamlesi senin için zorlayıcı ve fedakâr kararlar olmanı sağlıyor.  Her başarısızlık, senin için yeniden deneme hamlesi anlamına geliyor. Bu denemeler, seni benzersiz biri hale getiriyor ve bulunduğun ortama yepyeni bir bilinç getiriyorsun. Şunu söyleyebilirim ki girişimciler efsane insanlar çünkü sınırlarını aşıyor ve dünyamızı değiştiriyorlar.

 

Genç yaşlarımızda girişimci olmaya çalışmak bizlere benzersiz işlere imza atmakla kalmayıp, içerisinde bulunduğumuz ortama yepyeni bir bilinç getirmemizi sağlıyor. Bu yaşlarda yaptığımız her deneme bize kendimizi gösteren bir ayna niteliğini taşımakla birlikte başarıya giden yolculuğu başlatıyor.  Bu başarı yolculuğunda iyi ki varsın genç dostum.

 

Umutla Kal.

 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*