Berlin, Yeni Silikon Vadisi Olabilir Mi?

Kaliforniya çok uzun zamandır dünyanın teknolojik yenilik merkezi olsa da, Berlin’in de sesi çıkmaya başladı. Teknoloji meraklıları Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği şovu olan IFA için sıraya girmişken, Almanya başkenti gelen yatırım akımının sebebini bütün dünyaya göstermeye hazırlanıyor.

 

Zeki ve hırslı girişimciler, yenilikçi fikirler ve büyük miktarlarda yatırımı birleştirin. Sonuç: hareketli bir girişim kültürü.

 

Almanya’nın gelişmekte olan teknoloji merkezi Berlin, bu girişimcilik ruhunu düşük bütçeli modern bir kentsel platforma taşıyor. Yeni Berlin girişimleri büyük miktarda risk sermayesi topluyor. Şehir, dünyanın teknolojik yenilik merkezi olan Silikon Vadisi’nin saltanatına meydan okuyor.

 

Silikon Vadisi unicorn (tekboynuz) şirketlerin başkenti olsa da, yatırımlarda görülen hızlı artış Berlin’i diğer büyük şehirlerin önüne geçirdi.

 

Bu yatırımlar 2014’te toplam $2.2 milyar’ı buldu. Bu miktar Londra yatırımlarından $500 milyon daha fazla.

 

Berlin’in en yeni girişimlerinden biri olan kişisel asistan servisi GoButler, geçtiğimiz günlerde aralarında Ashton Kutcher’ın da bulunduğu risk sermayedarlarından toplam 8 milyon dolar yatırım aldı. Berlin merkezli ve San Francisco’da da ofisi bulunan, profesyonel fotoğrafçıların paylaşım sitesi EyeEm, Nisan ayında 18 milyon dolar topladı.

 

Büyük teknolojik yatırımlar da Berlin’e akmaya devam ediyor. IBM Berlin’e yatırımlar yapmakla birlikte, girişimlere dair içeriklerin paylaşıldığı ve girişimciler ile yatırımcıların iletişimini sağlayan techberlin.com adlı siteyi hizmete sundu.

 

Berlin Senatosu Ekonomi, Teknoloji ve Araştırma Bölümü Müsteşarı Guido Beermann’ın belirttiği üzere: “Her 20 saatte bir, Berlin’de yeni bir internet şirketi kuruluyor.”

 

Cisco, 2014 yılında openBerlin isimli iş geliştirme merkezini kurdu. Google ise girişimlerde yeniliği beslemek adına Factory adını verdiği ortak çalışma alanını kurdu.

 

İş-Hayat Dengesi İçin Bir Merkez

 

Ancak bir sonraki Silikon Vadisi olmak, milyon dolarlık yatırımlardan fazlasını gerektirir.

 

Bir girişimin başarısı ve teknolojik yenilik merkezlerinin ilerlemesinde kiraların düşük olması önemli bir etkendir. Kalacak yer ve ofislerin pahalı olmaması, mühendis ve girişimcilerin şirket kurmalarını ve fikir üretebilmek için tasarım zümreleri oluşturmalarını kolaylaştırır.

 

Silikon Vadisi’ndeyse kiralar inanılmaz pahalıdır.

 

Yeni girişim şehri olmak, çekici bir şehir olmayı da gerektiriyor. Sağlam bir şehir hayatı yoksa üstün yetenekleri cezbetmek çok daha zordur.

 

Neyse ki, Berlin 600 sanat galerisi, 270 sinema, 1000 yapım şirketi, gece kulüpleri, restoranlar, festival ve etkinliklerle hayat kalitesinin yüksek olduğu bir yer.

 

Önümüzdeki ay boyunca Berlin’de 35. Long Night of the Museums (Gece boyu müze) etkinliği olacak, yani müzeler geç saatlere kadar ziyaretçi kabul edecek.

 

Eylül ayı 15. Berlin Uluslararası Edebiyat Festivali ve ilk defa Avrupa’da düzenlenecek olan Lollapalooza’nın tarihi olduğu gibi, Berlin’deki orkestraları klasik müzik hayranlarıyla buluşturan Berlin Müzik Festivali ve Berlin Sanat Haftası da Eylül ayında gerçekleşecek. Tüm bu kültürel etkinlikler, Berlin’in kültürel yaşamının zengin ve çeşitli olduğunu kanıtlamakla birlikte, girişim personeline keyifli bir hayat sunuyor.

 

Teknoloji Etkinlikleri Berlin Yenilikçiliğinin Altını Çiziyor

 

Bu çeşitli kültürel faaliyetlerin yanı sıra, teknolojik girişim toplumuna yönelik birçok teknolojik etkinlik de Berlin’de yer alıyor.

 

Intel dahil dünyanın en büyük teknoloji firmaları, 4-9 Eylül arasında Berlin’de, Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği şovu olan IFA’da buluşacak. 240.000’in üzerinde katılım olması beklenen şovda Intel’in en yeni teknolojilerini Kirk Skaugen tanıtacak.

 

Tech Open Air adlı başka bir etkinlik ise Temmuz’da gerçekleşti. Etkinlik; teknoloji, sanat ve müzik alanında “değişim yaratanların” Berlin girişimleri için bir araya getirilmesinin amaçlandığı disiplinler arası bir konferans niteliğindeydi.

TOA deneyiminden sonra Impakter yazarı Julia Volyanska şöyle yazdı: “Geleceğin girişim başkentinde çalışmak istiyorsanız Almanya’ya tek yön uçak biletinizi almanız iyi olur.”

 

Şehrin sunduğu imkanlardan etkilenenler içinse, çeşitli Berlin girişimlerinde eleman açığı bulunmakta.

 

 

Bu makale iq.intel.com’da Marcia Hansen tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Loon Projesi

Google’ın verici kulelerinin uzanamadığı noktalara yakında göndereceği helyum balonları sayesinde milyarlarca insan, hayatlarında ilk kez internete bağlanarak çevrimiçi…

Yeni İnsanlarla Güçlü Bağlar Oluşturmanın Püf Noktaları

Bir şeyi bir kez duyduysanız, milyonlarca kere duymuşsunuz demektir. Oluşturduğunuz ağ işinizi güçlendirir. Bu sayede ilk müşterilerinizi bulabilir, stratejik iş ortaklıkları kurabilir ve hayalini bile kurmadığınız fırsatları yakalama şansı elde edebilirsiniz. FBI’da davranış bilimci ve bireylerarası iletişim alanında görev yapan bir uzman olan Robin Dreeke It’s Not All About Me (Bu Tamamen Benimle İlgili Bir şey Değil) adlı kitabında güçlü bir iş ağının nasıl kolay oluşturulacağı konusunda bilgi veriyor.