Beşinci Yılını Kutlayan Uber’den Beş Girişimcilik Dersi

2010’u hatırlıyor musunuz? Justin Bieber 16 yaşındaydı ve genç bir yıldız olma yolundaydı, Breaking Bad daha yeni iyi olmaya başlamıştı, Haiti bir depremle yıkılmıştı, BP’nin Deepwater Horizon isimli petrol arama platformundaki bir patlama sonucu tarihin en kötü petrol sızıntısı yaşanmıştı ve Uber daha bebekti.

 

Geçen beş yıl içerisinde, Bieber büyüdü ve tabii ki Uber de büyüdü.

 

San Francisco’ da UberCab olarak başlayan şey taşımacılık dünyasında bir canavara dönüştü. Şirket şimdi 58 ülkede 300 şehirde çalışıyor, bünyesinde 1 milyondan fazla sürücü çalıştırıyor ve değeri 40 milyar doların üzerinde, bazı yeni tahminlere göre 50 milyar dolar sınırına yaklaşıyor. Yolculuk boyunca, Uber’in kurucusu ve CEO’su Travis Kalanick 5 kere milyarder oldu. Şuanda serveti 5,3 milyar dolar.

 

Fakat Uber de yıldız olma yolunda tartışılabilecek dolambaçlı yollardan geçti. Hindistan’da bir sürücü yolcuya tecavüz etmekle suçlandı, bir yönetici şirket hakkında haber yapan gazetecilerin kişisel bilgilerinin toplanması gerektiğini söyledi ve taşımacılık devi şirket dünyanın her yerinde yasa koyucular ile kaynar sularda yüzüyor.

 

Gerçi Kalanick’in bu illetler hakkında düşünecek zaman bulduğu açıkça görülüyor. Uber’in beşinci yıldönümü arifesinde, çalışanlara ve sürücülere şirketin nereden geldiğini, hangi yollardan geçtiğini ve nereye gittiğini anlatan bir konuşma yaptı.

 

Bu konuşmadan çıkarabileceğimiz beş dersi aşağıda bulabilirsiniz, 50 milyar dolar değerinde küresel bir devin başında olmasanız bile, kendi işinizi kurup yürütürken bunları hatırlamanız yararınıza olacaktır.

 

1. Büyük şirketler de küçük başlar.

Uber’in her zaman bu kadar büyük olmadığına inanmak zor olabilir. Sadece 5 yıl önce, bu büyük şirket San Francisco’da 4 kişilik bir ekipten ibaretti.

 

“Bunun yapabileceğimiz bir şey ya da geleceğimiz olacağınız tahmin edemezdik ama işte buradayız. Bir zamanlar, Graves [Uber’in işletme müdürü] ve ben, ışıkları ve fikirlerimizi açık tutmakta gerçekten zorlandık, başlangıçta tek amacımız hayatta kalabilmek ve sisteme koyduğumuz araçlarla yeterince iş yapabilmekti,” dedi Kalanick. “Büyüyen bir şirketten çok hayatta kalabilen bir şirket olabilmek için çabalıyorduk.”

 

Bir şirket kurmak her zaman göz alıcı değil. Fakat zor zamanlar geçirmek yolun sonuna geldiğimiz anlamına gelmez. Başınızı dik tutun ve inandığınız şeyler uğruna savaşmaya devam edin.

 

2. Büyük şirketler bir sorunu çözenlerdir.

Eğer bir sonraki Uber’in kurucusu olmayı düşünüyorsanız, belirli bir probleminize odaklanın ve bu problemi çözün.

 

Uber’in diğer kurucusu, Garrett Camp, şimdi şirketin yönetim kurulu başkanı, tek bir tuşa basarak istediği yere gidebilmeyi istedi, diyor Kalanick. “Uber büyük hırslarla değil, bu basit sorunun cevabı olarak başladı.”

 

3. İnsanlara daha iyi ve daha ucuz bir fırsat sunun.

Uber’in bu muazzam büyümesinin nedenlerinden birisi müşterinin uygunluk ve fiyat konusunda ilk tercihi olabilmesidir. Ve A noktasından B noktasına gitmek isteyen çoğu kişi, Uber’in araçlarını kullanarak genellikle en hızlı ve en güvenilir ulaşım yolunu seçmiş olur.

 

“Uber en uygun ulaşım yolu. Çoğu şehirde, UberX taksilerin yarı fiyatına ve park, sigorta ve bakım masraflarını düşünecek olursanız araba sahibi olmaktan daha ucuzdur.” diyor Kalanick.

 

Sürücüler için Uber, büyük zorunluluklarla dolu ve faturalarla sıkıştırılmış hayatlarında uygun bir tamamlayıcı oluyor. “Bu insanlar bize bu işin esnekliğini sevdikleri için sürücü olduklarını söylüyorlar,” diyor Kalanick. “Başka hangi işte kafanıza göre istediğiniz zaman başlayıp istediğiniz zaman durabilirsiniz?”

 

İşinizi kurarken ya da geliştirirken, insanların problemlerini en etkili ve uygun şekilde çözmeye odaklanın.

 

4. Hatalarınızı itiraf edin.

Kalanick büyücülüğü ile tanınan birisi değil. Aslında tam tersi ama aynı zamanda kendisini ve şirketini sağır tonundan tanıtmaya hevesli görünüyor.

 

Uber için azılı bir avukat gibi davrandığımın farkındayım. Aynı zamanda başkalarının beni tanımlamak için farklı bir “A” ile başlayan kelime kullandıklarının da farkındayım,” dedi konuşmasında Kalanick. “Peki, ilk itiraf eden ben olayım, ne ben ne de bu şirket mükemmel değildir. Diğer herkes gibi biz de hata yaparız.”

 

Bu Uber’in Halkla İlişkilerini geliştirmek için sarf ettiği ilk çabası değil. Altı ay önce, Uber 1,2 milyar dolarlık büyümesini duyurduğunda, aynı zamanda kibrinden dolayı duyduğu vicdan azabını ve ileride daha duyarlı bir tavır takınacağını da duyurdu.

 

En başarılı girişimciler bile nihayetinde insandır. Bir noktada işleri batırabilir ya da yoldan çıkabilirler. Hayat budur. Fakat asla müşterilerinizin bunu fark etmediğini düşünmeyin. İtiraf edin, özür dileyin, hatalarınızdan ders çıkarın ve devam edin.

 

5. Barikatlar sizi yavaşlatabilir fakat sizi durdurmalarına izin vermeyin.

 

Uber genişleyebilmek için yasaları değiştirmek (ya da yok saymak) zorundaydı. “Her adımda direnişle ve zorluklarla karşılaştık. Neredeyse yeni şube açtığımız her şehirde güçlü dostları olan, ilerlemeyi engelleyen ve statükoyu her zaman korumaya çalışan güçlü endüstrilerle — bunu gazetelerde okumuş olabilirsiniz — karşılaştık ,” dedi Kalanick.

 

Her şirketin iş yapabilmek için şehir ve eyalet yasalarını baştan yazması gerekmeyebilir, ama yapmaya çalıştığınız iş ne olursa olsun karşınıza engeller çıkacak. Eğer başarılı bir iş kurmak istiyorsanız bunun hızınızı azaltmasına izin vermeyin.

 

Bu makale entrepreneur.com’da Catherine Clifford tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Her Girişimcinin Yapması Gereken 5 Hata

Dilerseniz bana muhalif olduğumu söyleyin, ama bence bazı hatalar yararlıdır, hatta yapılmalıdır. İşte yeni bir işletme sahibi olarak YAPMANIZ gereken, önüne geçemeyeceğiniz, girişimcilik yolculuğunuzda ne kadar erken yaparsanız o kadar iyi olan ve ders çıkaracağınız hataların bir listesi. Her hatanın sonunda neler yapmanız gerektiğine ilişkin önerilerimi de ekledim.