Bir Başarı Abidesi, Donald Trump

Donald Trump sabır, kararlılık, özgüven ve öngörülebilen risk alımını bir arada kullanarak başarıyı yakaladı. Donald Trump’ın tahmini net değeri tam 4 Milyar dolar. Donald Trump, yüksek derecede kar getiren emlak yatırımları sayesinde milyarder oldu; aynı zamanda The Trump Organization’un başkanı ve Trump Entertainment Resorts’un da kurucusu. Trump sadece bir milyarder olarak değil aynı zamanda Amerika’nın en tanınmış ünlüleri ve TV kişiliklerinden biri olarak bazı sıkıntılar atlatmıştır.

 

Donald Trump’ın Kariyerinin Başı

 

Bir şehir planlamacısının oğlu olan Trump’a baba mesleği oldukça çekici gelmiş olmalı ki, babası ile aynı mesleği seçti. Ancak, genç Trump’un babasından daha büyük bir gelecek vizyonu vardı. Üniversite öğrencisiyken yazları babası için çalışıyordu; mezuniyetinden sonra ise tam zamanlı olarak babası ile çalışmaya başladı. Dairelerindeki hakları üzerine borç alırken babasını daha maceracı davranmaya ikna eden Trump, şirketlerinin bir uzantısının mali sorumlusu olmuştu. Bu bir kenara, sahip oldukları iş rekabet içeriyordu ve karları da oldukça azdı.

 

1971 yılında Manhattan, New York’a taşındıktan sonra Donald Trump birkaç ‘büyük oyuncu’ ile dost oldu. Şehirdeki ekonomik avantajların farkına vardıkça, Trump yüksek kar getiren modern tasarım şekillerini kullanarak büyük emlak planlamalarının bir parçası olmaya ve kamuoyu tarafından tanınmaya başladı.

 

Trump’ın 1974’te Penn Central otellerinden biri olan ve kar getirmese de, çok avantajlı bir mevkide bulunan Commodore’a ortak olması bir dönüm noktası oldu. Trump bir yıl içinde o zamanlar şehir merkezinde büyük çaplı bir oteli olmayan Hyatt Otelleri ile bir ortaklık anlaşması imzaladı. Belediye ile yapılan karmaşık bir mali düzenleme, vergi azaltma ve restorasyon anlaşmasından sonra otel Grand Hyatt olarak açıldı ve Donald Trump’ı şehrin en çok konuşulan inşaatçısı yapan bir başarı yakaladı.

 

“Eğer iş ve eğlenceyi ‘dengelemeye’ çalışıyorsanız, dengelemeye çalışmayı bırakın. Bunun yerine işinizi eğlenceli bir hale getirin.” – Donald Trump

 

Bir İmparatorluğun Doğuşu

 

Trump 1979 yılında, Beşinci Cadde’de ünlü Tiffany & Company bitişiğinde bir mekan tutmuştur. Burası daha sonra Der Scutt tarafından tasarlanacak olan 200 milyon dolarlık büyük bir apartmanın yeri olacaktı. Tam da kendine uygun olarak adlandırılan, toplamda 58 katlı ‘Trump Tower’ pembe mermerlerle döşenmiş 6 katlı bir avlu ve 25 metre yüksekliğinde bir şelalesiyle 1982’de açıldı. Trump, lüks bina dünyaca ünlü perakende mağazaları ve ünlü kiracıları kendine çekince ülke genelinde ilgi gördü.

 

Bu Trump’ın o zaman gerçekleştirdiği tek proje de değildi, aynı zamanda 1977’de New Jersey’de onaylanan kumarhane işletmeciliği ve gazinoculuğun karlılığını da araştırıyordu.  Fırsatı kaçırmaya hiç de niyeti olmayan Trump, kumarhane işletmeciliği izni, finansman ve diğer gerekli izinleri alması için küçük kardeşini yerleştirdiği Atlantic City’ de bir de arsa satın aldı. Harrah Casino Otelleri ana şirketi, Holiday Inn Kuruluşu’nun Trump’a ortaklık teklif etmesiyle Harrah’s at Trump Plaza adı verilen 250 Milyon dolarlık devasa yapı kapılarını 1982 yılında açtı.

 

1986 yılında Trump, The Holiday Inn Corporation’u satın alarak buranın adını Trump Plaza Hotel olarak değiştirdi. Tam da bu zamanlarda,  kumarhane işletmeciliği iznini alamamaları üzerine, Hilton tatil otellerinden birini de satın alan Trump; 320 milyon dolarlık tesisin adını Trump’s Castle olarak değiştirdi. Bununla da yetinmeyen Trump, 1990 yılında açılan, dünyanın en büyük gazino-otel kompleksi Atlantic City Taj Mahal’i de satın aldı.

 

“Sadece varlıklı bir hayat kazanmak bana yetmiyordu. Bir rekor kırmak istiyordum.” – Donald Trump

 

Donald Trump’ın İnanılmaz Yeniden Doğuşu

 

İşini büyütmek isteyen Trump, West Palm Beach Florida’da bir apartman projesi inşa etmeye karar verdi ve 1989’da  Eastern Airlines Shuttle’ı satın alarak adını Trump Shuttle olarak değiştirdi. 1990ların başlarında ticari ve yaşam amaçlı, 1 milyar dolarlık bir tesis  inşa etme planını tanıtmak için Los Angeles’a kadar ilerleyen Trump’ın projesi tam 125 kattan oluşan bir ofis binasını da içeriyordu.

 

Aynı yıl bir düşüş yaşayan emlak piyasası Trump imparatorluğunun değer ve gelirini olumsuz yönde etkiledi ve Trump’ın tahmini 1.7 milyar dolar olan net değeri 500 milyon dolara düştü. Trump ve kuruluşu imparatorluğun tamamının çöküşünü önleyebilmek için olağanüstü bir şekilde çok çalışarak birçok borç almış; bu da şirketin iflastan kurtulup kurtulamayacağını sorgulatır olmuştu. Trump’ın gözden düşmesi birçokları tarafından geçen on yıldaki toplumsal, ticari ve ekonomik aşırılıkların bir sembolü olarak görülmekteydi.

 

Ancak, hikaye henüz burada bitmiyor. Dikkate değer bir şekilde, Donald Trump 900 milyon dolar borçluyken savaşarak 1997 yılında yeniden neredeyse 2 milyar dolar net değere ulaştı.

 

Sonuç

 

Başarılı bir girişimci olabilmek için hesaplanmış riskler alarak zor zamanlarda bile yeniden ayağa kalkma fikri birçok kişiye klişe gibi gelse de Donald Trump bunun yaşayan bir örneğidir.

 

Trump, hayallerini gerçekleştirebilmek için her zaman ne gerekiyorsa yapan ve neredeyse iflas etmişken bile asla vazgeçmeyen harika bir adamdır.

 

Bu makale addicted2success.com’da Jermaine Harris tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Stratejik Ortaklık Kurulmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Dün gece Shark Tank dizisinin bir bölümünü seyrediyordum ve Night Before filmi ile bir kazak şirketinin akıl ortaklığını gördüm. Harika bir stratejik partnerlikti ve şirketlerin diğerleriyle ne zaman partnerlik yapmaları sorusunu aklıma getirdi. Diğer şirketlerle ortaklık kurmadan önce kendine sorman gereken sorular nelerdir?

Girişiminizin Nakit Akışını İyileştirmenin 5 Yolu

Nakit akışı, her işin en önemli parçasıdır. Satış yapmak ve ürünlerinizi müşterilerinize teslim etmek tabii ki çok güzel, ancak parayı alamadığınız takdirde o kadar da güzel değil. İşletmenize sağlam bir nakit akışı sağlamak, vücudunuza kan akışını sağlamak gibidir – o olmadan işlerin yürümesi mümkün değil.