Bir Etkinlik Ve Notlar!

0
3520

Global Girişimcilik Haftası kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi BAMBU Ön Kuluçka Merkezi ile birlikte düzenlenen etkinlikte DEPARK ofislerinde çalışmalarını yürüten PiA-QA Yöneticisi Hakan Kayış’ı dinledik. Etkinliği kaçırdığınızı biliyorum ama dert etmeyin etkinlikten notlarımı paylaşıyorum:

1-Rekabetin Önemi

Rekabet varsa hızlı düşünmelisiniz. Rakibinizden geri kalmamak için işlerinizi erteleyemezsiniz. Limitlerinizin zorlanacağı aşikar ancak bunun sonuçları rekabetin olmadığı bir duruma göre çok daha iyi olacaktır. Rekabet yoksa rehavet olur.

Rekabet yoksa rehavet olur!

2-Alternatifleri Yaşatma

Büyük firmalar hizmet alacakları alanda birden fazla firmayla çalışırlar. Böylece hem bir firmaya bağlı kalma sorunu yaşamazlar hem de diğer firmaların da hayatta kalmasını sağlayarak rekabeti korurlar ve gelişime aracı olurlar. Hayatımızda da bu yaptığımız bir şey. Bunu bilinçsizce yapmaktansa bilinçli yapmanın faydalı olacağını düşünüyorum.

3-Şeytanın Avukatlığı

İş fikrinize olan inancınız bazı noktaları görmezden gelmenizi veya yanlış algılamanıza sebep olabilir. Şeytanın avukatlığını yapmanız veya otoritelerce bu avukatlık hizmetini almanız çok önemlidir. Kendiniz de bir iş modeli kanvası hazırlayarak fikrin gelişmesinde objektif davranmalı ve doğru soruları sormalısınız. Belki de dümeni olmayan bir gemi hayal ediyorsunuz.

4-Mutlu Olun

Mutlu olacağınız hayatı yaşayın. O hayat için çalışmaya şimdiden başlayın. Hayat ertelemeye gelmez. Sorumluluğunuzun yaşınız ilerledikçe daha da artacağını unutmayın. Bugünden çizginizi belirleyin ve harekete geçin çünkü gelecekte o çizgiyi yakalamak zor, hatta imkansız olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here