Bir Hashtag Stratejisinin Felsefesi

Bir hashtag stratejiniz var mı? Aslında normal hashtag kullanmanın bir zararı olmasa da, hashtag kullanımınızda sağlam bir stratejiye sahip olmanız siz ve markanız için faydalı sonuçlar doğurabilir. Hadi birlikte sosyal medyada hashtag kullanımınızın arkasındaki neden ve nasıl sorularına bakalım ve sosyal pazarlama yaparken hashtaglerden nasıl faydalanmaya başlayacağımızı görelim!   

 

Neden hashtag kullanılır?

 

Hashtagleri sosyal sohbetleri ve fikirleri birlikte tutmaya yarayan bir yapıştırıcı olarak düşünün.

 

Bir hashtagi tıklamak size zengin bilgiler ve potansiyel bağlantı deryaları sunabilir. İşte hashtaglerin kullanılabileceği birkaç yol:

 

# Arkadaşlar, hayranlar ve takipçilerle gerçek zamanlı etkileşim

# Uzmanlık alanınızın güçlendirilmesi

# Aynı konuyla ilgili insanlarla bağlantı kurma

# Bir sosyal medya kampanyası yaratmak

# Marka bilinirliği yaratmak

# Günlük, haftalık ya da tatil zamanlarında trendleri yakalama şansı

# Kullanıcılar tarafından oluşturulmuş değerli içerikleri bulmak

# Konferanslar gibi canlı etkinlikleri duyurmak

# Sosyal yarışmalar düzenlemek

 

Sosyal medya hashtagi stratejisi nasıl oluşturulur?

 

Sosyal medya hashtagi stratejiniz her zaman iki yönlü olmalıdır: İnsanların bulabilmesi için içerik yollamak ve sosyal medyayı gözlemek ve dinlemek.

 

Firmology’den, ‘’Marka pazarlamacıları gerçek zamanlı pazarlamanın en ön sıralarındadır. Bir anda kaliteli içerikleri ortaya çıkarabilirler. Sürekli olarak deveran halinde olan yığınla verileriyle trending topicler (en çok konuşulan konu) dijital pazarlamanın en önemli hedefleridir.

 

Markanız için eşsiz bir hashtag bulmak sizi rekabette fazlasıyla öne çıkarabilir. Bazı hashtagler diğer pazarlama metodlarına göre daha çok ilgi uyandırabilir. Hashtaginizin markanızla ilişkili olması ve marka değerini güçlendirmesi önemlidir.’’

 

Temsil ettiğiniz şey bir marka, konferans, web semineri ya da ne olursa olsun, hashtaginizin ne olduğunu insanlara söyleyin ki onlar da paylaşabilsinler. Hashtagle ilgili insanların favori anılarını paylaşmasını isteyin. Bu onlar için de çok keyifli olacaktır!

 

WishPond’dan, ‘’Kampanya hashtagi için şu anda kullandığınız pazarlama kampanyasının ismini kullanın.

 

Bir kampanya etiketinde, kısa dönem yarışma veya tanıtımınız için eşsiz olacak bir kelime ya da ifade kullanın. Araştırmanızı yapın. Eğer bir kaç sosyal medya sitesinde – Instagram ve Twitter gibi- popülerse başka bir kampanya etiketi kullanın.

 

Kampanya hashtaginizi özel teklifinizin olduğu süreçte müşterilerinizin sizinle ve diğer müşterilerle zaman geçirebileceği bir yöntem olarak oluşturun. Örnek olarak, hashtaginizi yarışmanıza girebilmek için bir zorunluluk olarak lanse edin.”

 

Bir aktivite için hashtag kullanımına örnek olarak #INBOUND14 verilebilir. 14,500 kişi bu çılgın pazarlama konferansında canlı olarak tweet gönderdiler ve ben de etkinliğin olduğu sırada çalıştığım Canva markasıyla ilgili yirmi en iyi tweetin içerisinden üç tweeti seçtim.

 

The-Who’s-Who-from-INBOUND14-Jola-Marketing

 

Bunu nasıl yaptım?

 

#1 Etkinliğin hashtagini kullandım.

#2 Tweetimde grafik kullandım. Dikkat çekici sosyal medya görselleri için önerilere buradan bakabilirsiniz.

#3 Hızlıydım ve harika alıntılar kullandım.

 

Uyarı: Popüler hashtagleri alakasız içeriklerle (ç)alıntılamayın – bu hem yanlıştır hem de geri tepebilir.

 

Başarılı hashtaglerin ortak özellikleri

 

1. Telaffuzu kolay.

2. Hatırlaması kolay

3. Garip ya da potansiyel olarak utanç uyandıracak hecelemeleri olmayan.

4. #TeamOreo gibi diğer insanların da katılmak isteyebileceği bir hashtag olması. Eğer hashtaginiz kişisel ise diğer kullanıcıların hashtaginize olan ilgisi kısıtlanabilir.

 

Hashtaginizin başka bir konu veya sebepte kullanılmamış olmasına dikkat edin. Başka birinin kullandığı içeriği gasp etmek ya da kazayla uygun olmayan bir durumun içerisine düşmek istemezsiniz.

 

Hashtagleri nerede kullanmalısınız?

 

Hashtagler gönderilerinize serpilmiş ufak güzellikler gibi olmalı , ana konu olmamalıdır. Genel olarak hashtaglerin en iyi kullanımı gönderilerin sonunda olduğu kullanımlardır; fakat ortada bir kelime ya da ufak bir ifade varsa hashtagi orada da kullanabilirsiniz. Gönderinizde fazla hashtag kullanmanız içeriğin spam gibi görünmesine sebep olur ve içeriğinize kötü bir görüntü olarak yansır.

 

# Twitter – bir ya da iki hashtag kullanın.

# Facebook – ikiyle üç hashtag.

# Google+ – ne kadar isterseniz o kadar kullanabilirsiniz. Gönderinizin sonunda bir grup ekleyin.

# Instagram – Otuz hashtage kadar kullanabilirsiniz FAKAT spam içerikli bir gönderi görünümü oluşabilir. Ben gönderilerimde iki ya da üç hashtag ve gönderinin yorum bölümünde altılı grup halinde hashtag kullanırım.

# LinkedIn – hashtagler desteklenmiyor.

# Pinterest – hashtagler desteklenmiyor VE yeni Smart Feed algoritmalarıyla size sorun yaratabilirler. Bu konuda daha çok bilgi almak isterseniz Pinterest Smart Feed’i için Pin’lerinizi nasıl daha uygun hale getirirsiniz makalesini okuyun.

# Tumblr – tumblr da hashtagler tag adıyla yer alır.

 

 

Hashtag gereçleri

 

# Topsy – Takip edenleri, linkleri, tweetleri ve videoları içeren verileri size aktarır.

 

Twitter-Search-Monitoring-Analytics-Topsy.com_-e1422231346381

 

# Tagboard – hashtagleri aramak için kullanır ve Twitter ve Facebook gibi ağlarda paylaşılanları hemen kendi bünyesinde toplar. Tagboard’da Facebook gönderileri ve tweetlerle etkileşim içerisine girebilmek özelliğine bayılıyorum.

 

artofsocial-on-Tagboard-1024x639

 

# Social Mention – bloglar, yorumlar, sayfa işaretleri, etkinlikler, haberler ve videolar gibi kullanıcıların oluşturduğu içerikleri aramanızı sağlayan bir sosyal medya arama motorudur.

# TweetReach – Twitter’da hashtagi kimlerin kullandığını gösteren harika bilgiler sağlar.

 

Twitter-Reach-Report-Results-for-artofsocial-TweetReach-e1422230847652

 

# TagDef – Popüler hashtagleri ve anlamlarını bulabileceğiniz bir platformdur.

# Tags for Likes – Hashtag grupları bulabileceğiniz bir akıllı telefon uygulaması. Instagram için faydalı!

# Hashtagif.me – Hashtag kullanan insanlar ve benzer hashtagler hakkında pek çok bilgi veren bir platform.

 

Hashtagify.me-Search-And-Find-The-Best-Twitter-Hashtags-Free-1024x801

 

Muhabbete Katıl!

 

Hashtag kullanımını destekleyen bütün platformlarda hashtagi tıklayıp hashtagle alakalı bütün konuşmaları bulabilirsiniz. Sosyal medya takibi markanızın hayranlarının ve takipçilerinin markanız ile ilgili neler konuştuğunu öğrenmek için güzel bir yöntemdir. Instagramda #ArtofSocial hashtagini kullanarak bu yöntemin güzelliğini keşfettim. Yardımcı yazarım Guy Kawasaki ve benim gönderilerimin haricinde kitabımızı okuyan veya okumak isteyen insanların da gönderileri var. Tabi ki bu durumda sizde bu insanların arasına dalmak ve onlarla iletişim kurmak istiyorsunuz.

 

IMG_0067-1-768x1024

 

 

Popüler sitelerde hashtag kullanım stratejileri

 

Instagram

 

Sosyal medya stratejisti Rebekah Radice’in Instagram stratejisinden, ‘’İçeriğinize en uygun ve en etkin hashtag kullanımı Instagramda başarıyla başarısızlık arasındaki çizgiyi belirleyebilir. Eğer insanların sizi bulmasını istiyorsanız, gönderinizi aktif olarak sizin içeriğinizi arayan kişilerin önüne koymanız gerekiyor. Hashtagler işte tam burada size yardımcı oluyorlar.

 

İşinize uygun hashtagleri nasıl bulursunuz?

 

İnsanların sizin şirketinizden, endüstrinizden veya niş sektörünüzden bahsederken kullandıkları terimleri ve ifadeleri bir yere yazın.

 

Instagram’a girin ve hashtaginizi arama kısmına yazın. Mesela, insanların sosyal medyayla ilgili gönderilerini görmek istiyorsam arama kısmına #socialmedia yazardım.

 

Aramanızla ilgili gönderilerin sayısına bakın. İnsanların ilgisini yakalayabilmenizi zorlaştıracak çok fazla gönderi mi var? Size aktif bir hashtag lazım ama aşırı aktif değil.

 

Şimdi arama yaparken Instagramın karşınıza çıkardığı hashtaginizle alakalı hashtaglere bakın. Her birindeki gönderi sayısına bakın ve hangi hashtaglerin mesajınızı duyurmakta daha etkin olabileceğine karar verin.”

 

Rebekah hashtagleri açıklama bölümü yerine yorum bölümüne ekleme stratejisini kullanıyor, ben de böyle yapıyorum fakat asıl gönderinin sonuna bir kaç tane ekliyorum.

 

Screen Shot 2015-03-12 at 09.59.39

 

Facebook

 

Screen Shot 2015-03-12 at 10.23.42

 

Tumblr

 

Tumblr’da hashtaglerin küçük etiketler olarak kullanılmasını seviyorum- insanlar hashtag kullanımlarını gerçekten harika gerçekleştiriyor, bu yüzden hashtaglerinizi alakalı bir şekilde kullanın ve tadını çıkarın! Benim temamda etiketler iki farklı yerde gözüküyor. Aşağıdaki gönderiye bakabilirsiniz.

 

How-hashtags-can-humanize-your-brand-Hashtags-are...-Peg-Fitzpatrick-e1422232626780

 

 

Google+

 

Aşağıda Manly Pinterest Show’un sahibi Jeff Sieh tarafından gönderilmiş güzel işlenmiş bir Google+ gönderisi örneği var. Jeff’in odağı Pinterest olduğu için #PinOfTheDay   #Pinterest   #branding hashtaglerini kullanıyor. Aslında daha fazla hashtag kullanabilirdi fakat kısa ve amacına uygun kullanımın kimseye zararı olmaz.

 

Screen Shot 2015-03-12 at 10.27.10

 

 

Twitter

 

Aşağıda plajda kitabımı okurken paylaşımı yapılan bir tweet.

 

Convince-Convert-on-Twitter-.-pegfitzpatrick-Enjoyed-reading-you-Guy-s-new-book-The-Art-of-SocialMedia-http-t.co-bOCdWn9SCO-in-Mexico.-http-t.co-dXFa32yvgd-

 

 

 

Bu tweetin de hashtagleri var ve aynı zamanda beni de @mention ettiler, böylece tweeti bende görebiliyorum. En azından benim yerime kitabım Meksika’ya gitmiş!

 

Screen Shot 2015-03-12 at 10.28.49

 

 

Umarım sosyal medya pazarlama stratejiniz için daha çok hashtag kullanmanızı yüreklendirmişimdir. Hashtaglerle neler denediğinizi ve başarıyı nasıl kazandığınızı bana da anlatın.

 

Bu makale Peg Fitzpatrick’in 26 Ocak 2015 tarihinde pegfitzpatrick.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*