Bir Japon Girişiminin Akıllı Direkler Kullanarak Şehir İçinde Park Sorununa Çözüm Buluyor

Elde edilen verilere göre, Amerika’daki her 5 sürücüden birisi sürekli olarak park yeri aramakta. Japonya’da Akippa ve diğer ülkelerde JustPark ve Park Circa gibi hizmetler bu soruna bir çözüm getirebilmek için ortak park alanı hizmetleri sunan şirketler ortaya çıkıyor.

 

Kasım ayının başlarında piyasaya çıkan Ecopa, park alanlarında sensörlü kameralar kullanarak veriyi internet üzerinden iletebiliyor. Kullanıcılar evden çıkmadan önce park için uygun alanları görebiliyor ve mümkün ise park alanı rezervasyonu yapabiliyor. Mobil uygulamayı kullanarak, kaç saattir park alanını kullandıklarını ve ne kadar ödemeleri gerektiğini görebiliyorlar ve hatta ödeme bile yapabiliyorlar. Ecopa Japonya’da yaygın olan arabayı kilitleyen sistemi kullanmıyor. Ecopa, Japonya’da yaygın olarak aracı sıkıştırmak için kullanılan ve bazen araca zarar verdiği için ve park etmeyi zorlaştırdığı için sürücülerin pek te hoşuna gitmeyen metal bir plaka kullanmıyor.

 

Ecopa her park alanına içinde araç plakasını okuyabilen bir kamera ve alıcı bulunan akıllı direkler koyuyor. Bu direkler, sürücülerin gerçek zamanlı olarak kaç tane park alanının müsait olduğunu görebilmelerini sağlıyor. Araç plakalarını okuyabilen patentli bir teknoloji olan eCoPa aynı zamanda kaçak park etmelerin de önüne geçiyor. Daha önce belirtilen geleneksel park sistemleriyle karşılaştırıldığında, Ecopa park yeri sahiplerine,  7 araçlık bir park alanı oluşturmaları halinde %40 daha ucuza mal oluyor.

 

Kasım ayında, iki şirket Ecopa’yı kullanmaya karar verdi. Bu sistemin arkasındaki Japon girişimi S-cubism Technology, 1 senede 100 park alanına sistemi kurmayı hedefliyor. Ecopanın kurulu olduğu park alanlarına yeterli miktarda trafik akışını sağlamak için mobil araç navigasyonu ya da harita sistemlerine Ecopa’yı dahil etmeyi düşünüyorlar.

 

Masanori Takeshita, S-cubism Technology’nin başkanı şöyle diyor:

 

Şu anda, Times ve Mitsui’nin Repark’ı, Japonya’daki sürücülere mobil haritalar üzerinden park alanı bilgisi verebilen tek otoparklardır. Ecopa makul bir fiyata mükemmel bir otopark sistemi sunuyor. Biz, bilgi işlem için ayıracak çok bütçesi olmayan küçük park alanı sahiplerine otoparklarını internette yayınlama ve sürücülerin onları bulmalarını sağlama imkânı veriyoruz.

 

Tekeshita, ailesini bir yerlere götürdüğünde park alanı bulamadığı ve park alanları dolu olduğu için bu soruna eğildi ve bu sayede Ecopa’yı geliştirdi. Kameralar ve alıcıların fiyatları düştüğü için Ecopa’yı çok zorlanmadan piyasaya sürebildi.

 

Geleneksel bir park sistemi için yani araçları kilitleyen ve ödeme yapmalarını sağlayan bir sistem oluşturmak için milyonlarca yen gerekir. Fakat Ecopa direk başına sadece 120.000 yen (1.000 Dolar) artı 200.000 yen ( 1.600 dolar) kurulum ve mobil entegre ücreti alıyor. Ecopa arazi sahiplerinin küçük arazileri bile verimli kullanabilmelerini sağlıyor.

 

 

Bu makale venturebeat.com’da Yukari Mitsuhashi-The Bridge tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*