Bir Networking Etkinliğinden maksimum faydayı almak için 8 adım

Doğru şekilde yaptığınızda, networking size hayal ettiğinizden daha fazlasını kazandırabilir.Çoğu insan networking etkinliklerine iş fırsatları, referanslar, bağlantılar, ürün tanıtımı ve işlerini büyütme fırsatı yakalama gibi nedenlerle katılır.  Geçtiğimiz 10 seneden fazla sürede 50’den fazla networking etkinliği organize etmiş birisi olarak, hayal kırıklığına uğrayarak giden ve networking’i zaman kaybı olarak gören pek çok kişi gördüm.

 

Ancak tam tersine de şahit oldum. Ellerinde az miktarda kartvizitle mutlu ve heyecanlı bir şekilde ayrılan kişiler de gördüm. Bu iki grup arasındaki fark ise, güzel sonuç alan kişilerin, etkinliğe etrafındaki insanlara yardımcı olmak amacıyla katılmasıdır.

 

Gerçek networking, ortamdaki herkesin eşit değerde olduğu anlaşıldığında ortaya çıkar. En saf haliyle, insanların diğer insanlarla konuşurken keyif alması, hırslar hakkında iletişim kurma ve aynı hırslara sahip insanlarla bağlantı kurmak da denebilir. Olay dinlemek ve kişisel çıkarlar olmaksızın diğerlerinin ihtiyaçlarını tespit etmek ve yardımcı olabileceğini düşündüğünüz diğer kişilerle birleştirmekle alakalıdır. En başarılı networker’lar, gerçek ilişkiler kurarak karşısındakilere beklediklerinden daha fazlasını verir. “Bana yarar sağlayabilecek ne var?” yerine “Nasıl yardımcı olabilirim?” şeklinde düşünürler.

 

Bu yaklaşımdan yola çıkarak, size başarılı bir şekilde network yapmanın sekiz yolunu ve yaparken nasıl eğleneceğinizi anlatacağım.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Hayal Kurmak Yerine İş Kurmanız İçin 8 Neden

İşe kaç şirketle başladığınız önemli değil. Önemli olan doğru zamanda doğru kişi olabilmeniz. Hayatınızın geri kalanını “keşke” diye düşünmekle geçirmeyin, harekete geçin ve hayalinizi gerçekleştirmek için adım atın.