Bir Networking Etkinliğinden maksimum faydayı almak için 8 adım

Doğru şekilde yaptığınızda, networking size hayal ettiğinizden daha fazlasını kazandırabilir.Çoğu insan networking etkinliklerine iş fırsatları, referanslar, bağlantılar, ürün tanıtımı ve işlerini büyütme fırsatı yakalama gibi nedenlerle katılır.  Geçtiğimiz 10 seneden fazla sürede 50’den fazla networking etkinliği organize etmiş birisi olarak, hayal kırıklığına uğrayarak giden ve networking’i zaman kaybı olarak gören pek çok kişi gördüm.

 

Ancak tam tersine de şahit oldum. Ellerinde az miktarda kartvizitle mutlu ve heyecanlı bir şekilde ayrılan kişiler de gördüm. Bu iki grup arasındaki fark ise, güzel sonuç alan kişilerin, etkinliğe etrafındaki insanlara yardımcı olmak amacıyla katılmasıdır.

 

Gerçek networking, ortamdaki herkesin eşit değerde olduğu anlaşıldığında ortaya çıkar. En saf haliyle, insanların diğer insanlarla konuşurken keyif alması, hırslar hakkında iletişim kurma ve aynı hırslara sahip insanlarla bağlantı kurmak da denebilir. Olay dinlemek ve kişisel çıkarlar olmaksızın diğerlerinin ihtiyaçlarını tespit etmek ve yardımcı olabileceğini düşündüğünüz diğer kişilerle birleştirmekle alakalıdır. En başarılı networker’lar, gerçek ilişkiler kurarak karşısındakilere beklediklerinden daha fazlasını verir. “Bana yarar sağlayabilecek ne var?” yerine “Nasıl yardımcı olabilirim?” şeklinde düşünürler.

 

Bu yaklaşımdan yola çıkarak, size başarılı bir şekilde network yapmanın sekiz yolunu ve yaparken nasıl eğleneceğinizi anlatacağım.

 

bizpeople-675x320

 

İhtiyacınız olmadan network yapmaya başlayın.

 

Deneyimli networkçüler ümitsizliğin kokusunu odanın en uzak köşesinden bile alabilir. İnsanlar sadece kendi çıkarları için orada olan birisini hissedebilir.  Gözlerdeki bir panik işareti, yatırımcıların sizden hızla uzaklaşmasına sebebiyet verebilir. Öte yandan, herhangi bir art niyetiniz olmadan networking’e adım atarak, yararlı ilişkiler kurmaya başlayabilir ve kendine hizmet eden bir şahıs değil, cömert birisi olduğunuza dair bir saygınlık kazanırsınız.

 

Bir plan yapın.

 

Herkesin bir değeri olduğunu söylemiştik, bu nedenle kendi değerinizin ne olduğu bilmeniz şarttır. Herhangi bir networking etkinliğine katılmadan önce, hangi yeteneklerinizi, güçlü yanlarınızı, beceri seti ve bağlantılarınızı sunabileceğiniz konusuna açıklık getirmeniz gerekiyor.  Ne hakkında konuşacağınızı planlayın, özellikle şimdi ve gelecekte insanlara nasıl yardım edebileceğiniz konusuna önem verin.

 

Kişisel ajandanızı unutun.

 

Sadece iş bulmak için network kurmak veya normalde konuşmayacağınız insanlarla konuşmak size cazip gelebilir ama bu bir hatadır. Onun yerine, hedeflerinizin açık, dürüst ve samimi olmasını sağlayın ve birbirlerine yardım edebilecek insanlar arasında bir bağlantı oluşturun. Cömertlik, etkileyici bir nitelik olmakla birlikte insanların sizi kolay kolay unutmamasını sağlayan güzel bir özelliktir.

 

Asla birisini önemsiz diye umursamazlık etmeyin.

 

Konuştuğunuz her insanın değerini keşfetmeyi hedef edinin. Bir insanı sırf unvanı nedeniyle küçük görme hatasına düşmeyin. Tanıştığınız birisi “sadece” bir tezgâhtar olabilir, ancak unvanı nedeniyle görmezden gelerek o kişiden öğrenebileceğiniz bilgi veya bağlantıları da kaçırabilirsiniz.

Ayrıca, konuşmanız bittiğinde, karşınızdakinin bir sonraki adımda ne yapmanızı önerdiğini de unutmayın.

 

Noktaları birleştirin.

 

İnsanları dinlemeye ve ne gibi nitelikleri olduğunu öğrenmeye başladığınızda, bir insanın başka bir insana nasıl yardım edebileceğini kavramaya başlayacaksınız. Birbirlerine yardımcı olabilecek, samimi değerleri olan insanları birleştirmeye çalışın.  Gelecek vaat eden bağlantıları sağlayarak, networking etkinliği konusunda üzerinize düşen görevi başarıyla yerine getirmiş olursunuz.

 

Nasıl yararlı olabileceğinizi hesaplayın.

 

Yanınıza biri yaklaştığında, mutlaka “Nasıl yardımcı olabilirim?” diye sorun. Çok nadir yapılan bir hareket olduğu için karşınızdakinin şaşkınlığını ve ardından takdir edici gülümsemesini gözlemleyebilirsiniz. Soruyu yönelttiğiniz insanın o gece size bir cevabı olmayabilir ancak bu sonradan yardımınıza ihtiyacı olmayacağı anlamına gelmez. Her zaman “Eğer herhangi bir şeye ihtiyacınız olursa bana telefon veya LinkedIn aracılığı ile ulaşabilirsiniz” deyip kartvizitinizi vererek konuşmanızı sonlandırın.

 

Takip edin ve tamamlayın.

 

Eğer birisine iletişimde kalacağınızı söylediyseniz, verdiğiniz sözü tutun ve elinizden gelen yardımı yapacağınızı yeniden doğrulayın. Eğer birisini tanıdığınız bir kişiyle tanıştırmaya söz verdiyseniz, biraz olsun zamanınızı ayırın. Bugünlerde herkesin iş, aile etkinlik konusunda pek çok yükümlülüğü var, yine de bağlantı kurmasını istediğiniz iki insanı eposta yoluyla tanıştırmak bir dakikanızı bile almayacaktır.

 

Tanıştırdıktan sonra arkanıza yaslanıp köprü görevi görmenin tadını çıkartın. Böyle küçük şeylerin bazı insanlar için anlamı büyüktür ve tek bir tanıştırma bir insanın hayatını iyi yönde değiştirebilir. Bu değişime birçok kez tanık oldum ve bunun sizin açınızdan da oldukça tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

 

Networking’in gücüne inanın.

 

Networking’in gerçek değerinin başka insanlara yardım etmek olduğuna inanıp size düşeni yaptığınıza inandığınız zaman kısa sürede etrafınızdaki değişimin farkına varacaksınız. Bu yaklaşımın güzelliğinin farkına ise ancak size kazandırdıklarını gördükten sonra anlayacaksınız.

 

Bu makale  Andrew Vest’in 5 Şubat 2014 tarihinde startupcollective.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*