Bir Sonraki Durak Tel Aviv Mi?

Bundan hemen hemen 1 sene önce Girişimcilik Vakfı seçim sürecinin son aşaması için İzmir’den İstanbul’a ilk kez tek başıma sırt çantamı alıp gelmiştim. Bu beni İstanbul’a sürükleyen hikayemin ilk adımı oldu!

İzmir bence gerçekten bir cennet ve her şehrin insanı içine çeken farklı bir enerjisi vardır, ben bu enerjiye çok inanırım!

Fakat uzun süredir içinde bulunduğum Glocalzone ekibinin de İstanbul’daki network ve ekosistemin hızına kavuşmak için yavaş yavaş İstanbul’a taşınması ile 1 senedir  İzmir’de girişimcilik sistemini uzaktan yakalamaya çalışmak o kadar yorucu ve zor olmaya başlamıştı ki…

İşte tam bu noktada, İzmir benim için artık üretkenliğimi emen beni yavaşlatan sadece çok eğlendiğim bir şehir haline gelmişti. İstanbul’a ilk geldiğimde ise İzmir’in enerjisinin tam zıttı bir yönde esinti alıp bu esintiye oldukça kapılmıştım.

İstanbul’daki girişimcilik ekosistemi, herkesin bir yere koşuşturma ve tutunma çabası sanırım beni biraz hırslandırdı. Uzun süredir içinde olduğum Glocalzone ekibinin de İstanbul’da aktifleşmesi ve Girişimcilik Vakfı’na seçilmem’den sonra hem fellow arkadaşlarımdan hem de mütevelli heyetinden tanıştığım birçok değerli insandan aldığım ilhamla İstanbul’a taşınmaya karar verdim. Şu an 1 sene önce sırt çantam ile geldiğim İstanbul’da 3. ayımı bitirdim bile!

İstanbul konusunda önümü açan beni cesaretlendiren Girvak ailem bu kez de beni Tel Aviv’e sürükledi! 

Girvak 2018 Fellowları olarak DLD için gittiğimiz Tel Aviv’de unutulmaz bir 5 gün geçirdik. Şehirlerin enerjilerine çok inanırım demiştim. Bu kez de Tel Aviv’in enerjisine vuruldum!

Tel Aviv’in enerjisi nasıldı, ne buldun bu kadar diyecek olursanız size kısa birkaç örnek vermek isterim; Tel Aviv seyahatimizin 2. gününde gittiğimiz Google for Startups ofisinde bizim için hazırlanan programın bir kısmında Tel Aviv’deki girişimlerle tanışmamız için organize edilen bir happy hour’a katıldık. Ne yazık ki 1 saatlik bu eğlenceli bol ikramlı happy hour’un 20 dakikasına katılabildik. 40 dakika sonra Google ofisinden ayrılmak üzere happy hour’un yapıldığı alana indiğimizde küçük bir ayrıntı beni şok etmişti. Herkesin 40 dakika önce eğlendiği o alan toplanmış, tanıştığımız tüm girişimciler kendilerine bir masa bulmuş sessizlik içinde çalışmaya başlamışlardı. Türkiye’de bunun gibi happy hour’lara katılan arkadaşlarım aradaki farkı çoktan fark etti bile. Türkiye’de bu tarz bir etkinlikten sonra maalesef ki ertesi gün 11.00’e kadar o masalar çoğunlukla boştur! 🙂 

Tel Aviv’de yaşayanlar için 3 sıfat seçecek olsam hırslı, çalışkan ve eğlenceli kesinlikle en doğru sıfatlar olurdu. Nitekim Tel Aviv’in gece hayatına da şöyle bir baktığımızda hem bu kadar çalışkan hem de bu kadar eğlenmeyi bilen bir şehirle tanışmak beni çok şaşırttı. Tel Aviv’in özgür zihinlerin hırsla, eğlenerek ürettiği ve bu enerjiyi bu şehre ayak basan herkese bulaştırdığı bir yer olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. 

Kısacası Tel Aviv beni üretmek için daha da dürten bu enerjiyle içine aldı bile diyebilirim. Tel Aviv bir Türk genci için ilham almak ve bir şeyler üretebilmek için en güzel seçeneklerden biri.

Benim hayallerim İzmir’e sığmadı ve İstanbul benim için en güzel yoldu. Bana İstanbul’a olan yolculuğumda destek veren Girvak aileme, Glocalzone ekibine ve tabi ki aileme çok teşekkür ederim. Şimdi bana kattığınız ilham ve cesaret ile İstanbul’a da sığamayacağımı hissediyorum. Üzgünüm ama sizi daha çok maceraya sürükleyeceğim gibi duruyor 🙂 

Eğer bu yazıyı okuyorsan muhtemelen sen de hayatta bir kaşıntısı olan ve olduğu yere sığmayan bir gençsin! 🙂 Şimdi değil ama bir gün benim yeni durağım Tel Aviv olabilir. Senin bir sonraki durağın neresi?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*