Bookicious’u ProductHunt’ta Başarılı Bir Şekilde Nasıl Başlattım

Ve bu süreçte neler öğrendim.

Yakın zamanda Bookicious.com ProductHunt’ta öne çıkarıldı ve çok başarılı oldu. Bu gönderimde size yaşadığım tecrübeyi ve ProductHunt’ta bir numara olmanın bana neler öğrettiğini anlatacağım.

 

Hikayeyi daha iyi anlayabilmeniz için size Bookicious’un içeriğini ve onu nasıl yarattığımı anlatacağım.

 

Bookicious Nedir?

 

Bookicious, Sam Altman, Larry Page, Marissa Mayer, Mark Zuckerberg ve niceleri gibi tanınmış girişimciler, kurucular ve mucitler tarafından tavsiye edilmiş kitaplardan oluşan koleksiyonlarının içinden yeni kitaplar keşfetmenizi sağlayan bir web sitesidir.

 

Bu projenin ana fikri, kullanıcıların sadece iyi olduğunu iddia eden fakat gerçekte çok da iyi olmayan kitapları değil, tecrübeli kişilerin tavsiye ettiği kitapları bulabilmeleri ve alabilmeleridir.

 

Şu anda Bookicious MVP (minimum viable product) aşamasında olmasına rağmen çok ilgi çekti ve ProductHunt’ta bir numaraya yükseldi.

 

Bookicious Hangi Problemleri Çözüyor?

 

En iyi girişimler ya da ürünler bir problemi çözmeye yönelik olanlardır ve Bookicious’un çözdüğü problem okuyacak iyi bir kitap bulabilme problemidir.

 

Bu platformu oluşturmamın nedeni, genelde girişimcilik ve iş dünyası ile ilgili iyi kitapları bulabilmek için çok fazla vakit harcamamdı ve şimdi Bookicious sayesinde bu kitaplara hızlı bir şekilde erişebiliyorum.

 

Aynı zamanda ProductHunt’ta insanlara tanıtıldıktan sonra Twitter ve Slack üzerinden aşağıdaki gibi birçok mesaj aldım:

 

Harika bir site Mauro, biraz evvel sitenden 8 tane kitap aldım. Teşekkür ederim!

 

Bu yüzden inanıyorum ki Bookicious gerçekten bir problemi çözüyor. Harika insanlar tarafından tavsiye edilmiş kitapların arasında gezerken okuyacak harika kitaplar bulmak çok daha kolay oluyor.

 

ProductHunt Nedir?

 

Bilmeyenler için açıklıyorum. ProductHunt her gün o günün en iyi ürünlerini tanıtan bir web sitesi.

 

ProductHunt birçok insanın sizi tanımasını sağladığı için girişimler için çok önemli bir sitedir.

 

Eğer bir girişimciyseniz ya da bir girişimin kurucusuysanız bu siteye bakmanızda fayda var. Değilseniz bile, yeni ürünleri keşfetmenizi sağlayacağı için bu siteyi seveceğinizden %99,9 eminim.

 

Bookicious’u Başlatma Tecrübem

 

Macera burada başlıyor.

 

Kısa bilgilendirmeden sonra ProductHunt’ta tanıtılma tecrübemden ve bundan aldığım derslerden bahsetmek istiyorum.

 

Mexico City’de gece saat 02.00 sularıydı (San Francisco’da 12.00’a tekabül ediyor) ve yatağımda uyumaya çalışıyordum.

 

Aniden, gelen mail bildirim sesini duydum ve “Yarın bakarım” dedim. Fakat birkaç saniye sonra önemli bir şey olabileceğini düşündüm ve iPhone’umun ekranını açtığımda bir ProductHunt üyesi olan Erik Torenberg’den “Bookicious on ProductHunt” başlığı ile gelen bir mail gördüm. Elbette bunun ne anlama geldiğini biliyordum.

 

Hızlıca yataktan çıktım ışıkları açtım ve bilgisayarımı açtım, zira hepimizin bildiği gibi, ProdutHunt’ta öne çıkarılıyorsan uyumamalısın yoksa ürününe (sitede oluşabilecek hatlar, sunucu çökmesi gibi) çok kötü şeyler olabilir.

 

ProductHunt.com’a girdim ve Bookicious’un öne çıkarıldığını gördüm. Aldığı 12 oyla birinciliğe yükselmişti.

 

Ve işte burada macera başladı. ProductHunt ve TheNews.im gibi bir çok siteden ziyaretçiler gelmeye başladı.

 

Sunucu’nun çökeceğinden endişeleniyordum fakat her şet yolunda gitti.

 

Benim için kaotik bir andı. Bir gözüm sürekli sunucuda ve soruları cevaplarken bir yandan da geribildirimleri ve tavsiyeleri okumaya çalışıyordum.

 

Yorum yapan insanların çoğu siteyi geliştirebilmem için harika geribildirimlerde bulundular ve bunları en hızlı şekilde değerlendirmeye çalıştım.

 

Rollo Wenlock “Neden sadece erkekler var?” diye sordu ve o an “kahretsin, kadın kurucuları eklemeyi nasıl unuttum, bu çok önemli” diye düşündüm ve en hızlı şekilde bunu üzerinde çalışmaya başladım. 30 dakika sonra Marissa Mayer koleksiyonu eklenmişti ve o gün bitimine kadar 3 adet kadın girişimcinin koleksiyonunu ekledim.

 

ProductHunt’ta tanıtılırken şunları öğrendim:

 

Geribildirimleri en hızlı şekilde değerlendir.

 

Kullanıcılar bunu takdir eder ve ürününüz daha da iyi bir hale gelir. Bu çok önemli bir ipucuydu.

 

Açılış gününde 15 hatayı düzelttim ve 4 adet koleksiyon ve kaynaklar özelliğini ekledim. ProductHunt’ta çalışanlar ürününüzü çok daha iyi yerlere getirmenize yardımcı olabilirler. Bu yüzden onların söylediklerine dikkat edin.

 

Soruları ve yorumları mümkün olduğunca hızlı cevaplayın.

 

ProductHunt’ın algoritması sayesinde yorumlar ve beğeniler sizi sayfada yukarılara taşıyor. Bu yüzden sorulara ve yorumlara mümkün olduğunca hızlı cevap vermeniz yukarılara çıkmanıza yardım eder.

 

Beğeni istemeyin.

 

ProductHunt ilkelerinin de belirttiği gibi, beğeni istememelisiniz. Ürününüzün ProductHunt’ta tanıtıldığını Facebook, Twitter gibi sitelerde paylaşmanız normaldir fakat buralardan beğeni istemeyin. Bunun sonucunda cezalandırılabilirsiniz.

 

Sonunda, hataları düzeltmek geribildirimlerle ilgilenmek ile uğraşırken gün bitti ve Bookicious halen ProductHunt’ta bir numaraydı. 630 beğeni ve 60 yorum almıştı.

 

Bookicious’u Gelecekte Neler Bekliyor?

 

ProductHunt sayesinde Bookicious büyük bir trafik yoğunluğuna sahip oldu ve bugün bile ziyaretçiler gelmeye devam ediyor.

 

ProdutHunt kullanıcıları arasından 85,000’den fazla ziyaretçi geldi, 650 kişiden fazlası mail ile bilgilendirme sistemine üye oldu yüzlerce kişi harika kitaplar satın aldı.

 

Yani, 10 günde ortaya çıkardığım bir yan proje şimdi birçok mutlu ziyaretçi sahibi oldu ve gerçekten birçok insanın okuyacak harika kitaplar bulmalarına yardımcı oldu.

 

Bu büyük başarılı açılıştan sonra Bookicious’a yeni koleksiyonlar ve özellikler ekliyorum. Bu yüzden gözünüz üstümüzde olsun.

 

Sonuç

 

Açılış ve ProductHunt’ta 1 numaraya yükselmek benim için harika bir maceraydı. Bizi beğenen, yorum yapan ve destekleyen herkese çok teşekkür ederim.

 

Bu hikaye, 10 günde yaptığım Bookicious’u ProductHunt’ta bir numaraya çıkmasının hikayesiydi.

 

Aynı zamanda, benim, Mexico City’de yaşayan ve harika şeyler yapabilmek için okulu bırakan 18 yaşındaki Mauro Sicard’ın, dünyanın önce gelen girişimcilik sitelerinden birisi olan ProductHunt’ta bir numaraya çıkmasının hikâyesiydi. Ve her şeyden öte bunu sizin de başarabileceğinizin bir göstergesidir.

 

Bu makale medium.com’da Mauro Sicard Salcedo tarafından  2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir. 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

İlk Girişimi Olanların Yapacağı 6 Hata

Girişimciliğe yeni başlayacakların uzun vadede başarılı olmaları için başlangıçta doğru adımları atmaları hayati önem taşır. Uyanık olmak ve kariyerini olumsuz etkileyecek durumlardan kaçınmak önemlidir. Kurucu ve iş sahipleri networkü olan Founder Society'den 6 girişimci, girişimci adaylarının kaçınması gereken altı tehdidi paylaştı...